17/02/2023

Proč vás marihuana rozesmívá?

Kromě reakce na uvolňování dopaminu existují i další mechanismy, které způsobují, že se po marihuaně smějete, a na ty se dnes podíváme.

Většina lidí není z marihuany doslova sjetá, ale jde o to, že marihuana dokáže udělat věci zábavnými, a to je krásná věc, ať už nálada potřebuje povzbudit, nebo ne.


Než pochopíte, jak vás marihuana rozesměje, je užitečné vědět, co se děje v mozku, který smích vyvolává. Neurologové uznávají, že je obtížné izolovat konkrétní příčiny smíchu, protože se na něm podílí několik oblastí mozku, které jsou zodpovědné za motorické funkce, jazyk, paměť, sluchovou interpretaci a logiku. Smích je motorický reflex vyvolaný naší interpretací humoru, což je komplexní představa složená z mnoha různých stavebních prvků, jako je náš kulturní, jazykový a sociální kontext. Snímky magnetickou rezonancí však ukázaly, že humor je zpracováván především v čelních a spánkových lalocích mozkové kůry – a právě tam začíná hrát svou roli konopí.

Marihuana stimuluje oblasti mozku spojené se smíchem

Studie ukazují, že marihuana stimuluje průtok krve pravým čelním a levým spánkovým lalokem, což jsou oblasti mozku, které jsou rovněž spojeny se smíchem. Je tedy možné, že hyperaktivita v těchto korových oblastech vybízí ke smíchu díky THC. Mohlo by to vysvětlit, proč se pod vlivem alkoholu tolik smějeme, a to i hloupostem? Věda zatím nezjistila, do jaké míry je zvýšený průtok krve přímo zodpovědný za stimulaci smíchu, ale určitě je to cíl budoucího studia.

Marihuana zlepšuje náladu

marihuana vás rozesměje, Marihuana zlepšuje náladu

THC se váže na receptory v mozku, které modulují neuronální signalizaci, což vede k blaženým účinkům, které pociťujeme při intoxikaci. Některé zprávy, jako například tyto studie z let 2005 a 2007, dokonce naznačují, že sloučeniny konopí mohou podporovat neurogenezi v některých oblastech mozku, a mít tak účinek zmírňující úzkost a potlačující depresi. A můžete o tom přemýšlet i jinak: vědci zjistili, že mozek lidí s depresí má sníženou aktivitu v oblastech mozku spojených s humorem, a pokud konopí dokáže tuto aktivitu obnovit, bude snazší najít dobrou zábavu. Navzdory slibným výsledkům těchto studií chybí klinické studie analyzující tyto účinky v lidských mozcích. Rozhodně však existuje dostatek důkazů o chemické souvislosti mezi smíchem a THC obsaženým v konopí.

Smích je společensky nakažlivý

Je 30krát pravděpodobnější, že se budete smát, když jste ve společnosti někoho jiného.

Pokud jste zhulení a hysteričtí, pravděpodobně nesedíte doma sami. Stejně jako si kamarádi rádi společně zajdou na pivo, i konopí je společenským stmelovacím zážitkem. Kromě toho, že nám konopí zvedá náladu a stimuluje oblasti mozku spojené se smíchem, sdílení zážitku s někým dalším nám může usnadnit smích. A proč? Protože smích je nakažlivý. Důvody tohoto jevu věda stále zkoumá, ale sociální roli smíchu se věnují studie výzkumnice Sophie Scottové. Vysvětluje:

„Je to velmi nakažlivý behaviorální efekt. Můžete chytit něčí smích a je pravděpodobnější, že ho chytíte, pokud ho znáte. Je to modulováno sociálním kontextem.“

Ve skutečnosti je třicetkrát pravděpodobnější, že se budete smát, když jste ve společnosti někoho jiného.

Shrnutí proč vás marihuana rozesměje

Zdá se, že marihuana stimuluje smích tím, že mění průtok krve v mozku a stimuluje související nervové dráhy, a přítomnost blízkých osob záchvaty smíchu jen zhoršuje. Čekáme, až výzkum promění domněnky v důkazy, ale vzhledem k obtížnosti vůbec zkoumat lékařský, život měnící potenciál marihuany to může ještě chvíli trvat. Do té doby si prostě važme toho, že marihuana v nás pomáhá probouzet humor a činí život o něco méně stresujícím.

Nejvíce povznášející odrůdy konopí v nabídce společnosti Nukaseeds :

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

17/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů