25/01/2023

Proplachování rostlin konopí před sklizní může být zbytečné

Při zaslepeném chuťovém testu vědci zjistili, že mnoho lidí dává přednost marihuaně, která nebyla před sklizní propláchnuta. Jak je to tedy s proplachováním rostlin konopí před sklizní?

proplachovací proces u rostliny marihuany

Výsledky nové výzkumné studie zveřejněné tento měsíc ukazují, že proplachování rostlin před sklizní nezlepšuje kvalitu konopných květů. Výsledky se zdají být v rozporu s obecně rozšířeným názorem, že proplachování rostlin zlepšuje chuť a hořlavost sušených květů konopí.

Podle běžných, i když ne univerzálních pěstitelských postupů pěstitelé konopí přestávají rostliny hnojit jeden až dva týdny před sklizní, aby se zlepšila kvalita konečného produktu.

„Proplachování je důležité, protože odstraňuje přebytečné živiny, které v rostlině zůstaly,“ vysvětluje Danny Danko, vedoucí redaktor pro pěstování v High Times. „Pomáhá tedy hořlavosti květu tím, že vyplavuje přebytečné soli a živiny.“

proplachovaní konopí

V experimentu, který provedla společnost RX Green Technologies, výrobce konopných živin a dalších produktů pro pěstování, však vědci zjistili, že účastníci slepého testu dávali přednost květům konopí, které nebyly před sklizní propláchnuty.

V rámci experimentu pěstitelé ve výzkumném a vývojovém středisku společnosti RX Green Technologies v Coloradu pěstovali rostliny konopí odrůdy Cherry Diesel v kokosovém médiu. Během růstu byly rostliny hnojeny živinami značky společnosti. Čtyři skupiny po 12 rostlinách byly s blížící se sklizní podrobeny různým dobám oplachu. Každá skupina rostlin byla proplachována po dobu 0, 7, 10 nebo 14 dní.

Vzorky květů odebrané den před sklizní byly analyzovány na přítomnost základních rostlinných živin. Celkově se obsah minerálních látek v květech konopí v důsledku různých způsobů proplachování výrazně nezměnil.

Po sklizni byly rostliny vytvrzeny a analyzovány na konečnou hmotnost řezaných květů, koncentraci terpenů a THC. Laboratorní analýza neodhalila žádné významné rozdíly mezi jednotlivými způsoby oplachování, pokud jde o výnos květů, sílu THC nebo obsah terpenů.

Vzorky květů konopí, které byly podrobeny různým dobám proplachování, byly rovněž předány odborníkům z konopného průmyslu, aby je mohli zhodnotit z hlediska kuřáckých vlastností a chuti. Dr. Stephanie Wedryk, vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti RX Green Technologies, říká, že si nebyla jistá, jak experiment dopadne.

„Nevěděl jsem, co mám očekávat,“ říká Wedryk. „Mluvil jsem s několika známými zemědělci a všichni měli zkušenosti s testováním doby proplachování a všichni měli jen negativní zkušenosti, když neproplachovali.“

Proplachování rostlin konopí nevykazuje žádné přínosy

šťastná hippie dívka


Při analýze údajů ze slepých testů však výzkumníci zjistili, že účastníci dávají přednost chuti květů, které nebyly vůbec proplachovány, přestože délka proplachování neměla žádný celkový vliv na chuť, jemnost kouře nebo barvu popela. Společnost RX Green Technologies ve svých závěrech studie uvádí, že z ní vyplývá, že proplachování květů marihuany nemá žádný přínos pro zlepšení chuti nebo zkušeností spotřebitelů.

Wedryk říká, že si sice nemyslí, že by pěstitelé měli přehodnocovat své postupy na základě jediné studie, ale že by měli být otevřeni zkoušení nových věcí.

„Určitě bych pěstitelům doporučil, aby si vše vyzkoušeli a zjistili, co jim nejlépe vyhovuje. Na akci jsem mluvil s farmářem, který neproplachuje, a ten je se svým produktem velmi spokojený,“ vysvětluje Wedryk. „Každý má svůj vlastní jedinečný systém a do pěstování se promítá tolik různých složek. Co funguje u jednoho pěstitele vzhledem k jeho specifickým podmínkám, nemusí fungovat u jiného.“

Danko s tím souhlasí a zdůrazňuje, že pěstitelé, kteří dbají na to, aby nepoužívali příliš mnoho hnojiv, mohou pro své plodiny potřebovat jen málo času na proplachování nebo vůbec žádný.

Podle Danka je proplachování rozšířením skutečnosti, že většina lidí své plodiny přehnojuje, a doporučuje zemědělcům, aby své plodiny hnojili jen mírně, v mnoha případech nižšími dávkami, než doporučují výrobci živin.

„Vždy je snazší zvýšit množství živin, pokud zjistíte jejich nedostatek, než je odstranit, pokud jste se přejídali.“

Danko stále doporučuje splachování plodin před sklizní, ale podporuje snahy o testování obecně rozšířených názorů v kontrolovaném vědeckém prostředí. Wedryk souhlasí a vysvětluje : Čím více výzkumů se v oblasti konopí objevuje, tím více musíme zpochybňovat některé věci, o kterých jsme si mysleli, že je známe, a zjišťovat, zda jsou stále pravdivé, nebo zda nastala nová doba.

Wedryková uvedla, že společnost RX Green Technologies plánuje další výzkum běžných pěstitelských postupů, ačkoli odmítla uvést jakékoli podrobnosti.

Jak propláchnout rostliny konopí před sklizní ? Co je to proplachování a jaké jsou jeho výhody, se dočtete v tomto článku.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

25/01/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů