04/03/2022

Rostliny konopí a plísně – s jakými druhy plísní se pěstitelé marihuany potýkají?

Plíseň na květech je jedním z největších problémů při pěstování a sklizni konopí. Dokud není marihuana vysušená a připravená, musíte dávat pozor na plísně, jinak byste mohli v krátké době o vše přijít. Pokud dojde k napadení, je třeba jednat rychle, a proto je třeba plíseň okamžitě identifikovat.

Většina pěstitelů marihuany se někdy setkala s plísní. Na zahradě je to poměrně běžný jev, ale při pěstování marihuany je to problém, který je třeba okamžitě řešit. V opačném případě se může stát velkým problémem.

Nejznámější typy plísní, které mohou infikovat rostliny konopí.

Plíseň šedá (Botrytis Cinerea)

rostlina konopí a plísně
Rostliny konopí a plísně

Tento typ plísně je zákeřný, protože je obtížné ho odhalit v raném stádiu. Plíseň se totiž usazuje uvnitř konopné koly a roste směrem ven.

Pokud má šiška povadlý charakter a vidíte povadlé, tmavě zelené listy šišky, zkontrolujte prostor mezi stonkem a květem.

Napadené místo okamžitě odstraňte. Jinak se plíseň rozšíří přes celou větev až ke kořeni a vaše práce by přišla vniveč.

Botritida se na rostliny dostává v podobě malých šedých výtrusů. Nejběžnější způsoby přenosu jsou voda nebo vítr. S touto houbou se setkáváme především při venkovním pěstování v období dešťů. Nadměrné množství vody a vlhkosti je pro tuto houbu živnou půdou.

Rostliny konopí a plísně

Padlí (Erysiphales)

Jedná se o běžný typ plísně vyskytující se na rostlinách konopí. Tento typ houby se nejčastěji vyskytuje na listech. Vypadá to jako bílý poprašek.

Dávejte pozor, abyste si tuto plíseň nespletli s trichomy. Pokud si nejste jisti, použijte lupu. Na první pohled poznáte, že jde o plíseň.

Napadená rostlina nemusí nutně uvadnout, ale její růst se rychle zpomalí. Infikovaný list nebo jinou část rostliny konopí okamžitě odstraňte.

Tento typ plísně se přenáší hlavně vzduchem a v některých případech i některým hmyzem.

Septoria

Žlutá skvrnitost listů - co je to konopí
Rostliny konopí a plísně

Tento typ plísně se obvykle objevuje v létě. Je to ideální období pro septorii, protože se střídají vysoké teploty a nadměrná vlhkost. Následný nedostatek dusíku je pro tuto plíseň jen vstupní branou.

Septorióza se projevuje žlutými skvrnami na listech. Ty pak hnědnou a odumírají. Houba napadá několik prvních pater rostliny a postupuje vzhůru.

Septorióza může zničit většinu listů. Rostlina je pak vystavena velkému stresu, což má za následek velmi nízké výnosy a pomalý růst.

Stejně jako u plísně šedé se přenáší větrem a vodou.

Rostliny konopí a prevence plísní

Všechny výše uvedené plísně patří do kategorie hub. Proto se jim daří ve vlhkém a teplém prostředí.

Dalo by se říci, že plísně jsou v ekosystému důležité, ale na rostlinách konopí nemají co dělat.

Plísním se na zahradě daří, pokud máte problémy s vlhkostí, prouděním vzduchu, teplotou nebo pokud je rostlina ve špatném zdravotním stavu.

Jediným způsobem, jak se zbavit plísní, je zajistit stabilní prostředí. Předejít plísním při pěstování v interiéru je snadné, ale je třeba mít na paměti několik věcí:

  • musíte mít vždy zajištěno dobré proudění vzduchu a dobré větrání.
  • Rostliny musí mít prostor a v případě potřeby je třeba je trochu zastřihnout.
  • pravidelně zalévat a vyživovat

Bohužel přírodu venku příliš neovlivníte, ale pokud mají rostliny dostatek prostoru a v případě potřeby je trochu zastřihnete, mělo by to být v pořádku. Při silném dešti rostliny trochu protřepejte, aby se zbavily vody.

Plíseň půdy a jak se s ní vypořádat?

Plíseň nemusí nutně postihovat pouze rostliny konopí, ale může se vyskytovat i v půdě.

Použijte vzdušnou půdu s minimálně 1/4 perlitu. Nastavte pravidelné intervaly zalévání a před každým zalitím se ujistěte, že je vrchní vrstva půdy suchá (1-2 cm).

Pokud to dodržíte, plíseň by se neměla objevit.

Publikoval Jan Veselý

04/03/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů