08/02/2022

Ruční a strojové stříhání konopí, co je lepší?

Každý, kdo má zkušenosti s pěstováním konopí, si jistě položil otázku, zda se vyplatí konopí stříhat, a v tomto článku se touto otázkou budeme zabývat.

Každý pěstitel konopí se vždy těší na sklizeň plodů své celoroční práce. Po sklizni a sušení je čas na ořezávání. Ano, je to strašná spousta práce, a pokud máte hodně úrody, určitě to bude otrava a budete si přát, aby už to skončilo. Ptáte se tedy, zda existují nějaké metody, jak to zlepšit? V poslední době se hodně lidí obrací k výhodám mechanických zastřihovačů.

Otázkou tedy je, kterou z těchto možností zvolit? Můžete to udělat klasicky a vzít si do ruky nůžky nebo si koupit nějaké zařízení. Každý z nich má své výhody a nevýhody, proto si je objasníme.

Ruční stříhání konopí

stříhání marihuany nůžkami

Zaručený způsob stříhání. Ptáte se proč? Pěstitelé plevelů to takto dělají již po generace a je důležité dodat, že své umění dovedli velmi daleko. Navíc ostatní vždy ocení pár správných rukou, soustředění, trpělivost a ostré nůžky. Výsledky jsou stále velmi dobré.

Pro:

Jedná se pravděpodobně o nejkvalitnější způsob ořezávání. Pěstitelé jsou velmi precizní a ke každé šišce přistupují individuálně. Tento „řez“ zvýrazňuje nejlepší možné vlastnosti každé odrůdy. Kromě toho, jemné a šikovné ruce nepoškodí palici, takže důležité trichomy nejsou degradovány a zachovávají si své vlastnosti.

ruční ořezávání palic ganji

Svou roli při stříhání hrají i výše zmíněné odrůdy. Každý z nich má svůj specifický vzhled a musí být upraven svým vlastním způsobem. Struktura a vzhled by měly být zachovány, abyste koblihu náhodou nepoškodili. Stříhání by se mělo provádět s rozvahou, ať už je palice malá nebo velká, úzká, široká atd…

Velkou výhodou je také používání zraku. Lidské oko věnuje pozornost a pečlivě zkoumá povrch palice. Tam si všimnete lístku nebo nějaké části, která na květu nemá co dělat. Můžete také posoudit, zda je rostlina nějak poškozena, ať už plísní nebo škůdci.

Metoda ručního stříhání je také poměrně levná a vyžaduje pouze nůžky a trochu zručnosti.

Proti:

ruční vs. strojové stříhání rostlin ganji

Je to prostě ruční práce práci, kterou nezvládnete za hodinu. Představte si, že sklízíte celý skleník a všechno musíte dělat ručně. Dokážete si představit, kolik času tím strávíte? Za předpokladu, že si vše děláte sami.

Máte možnost zavolat pár přátel, aby vám pomohli. Ale udělají to z úcty k vašemu přátelství, nebo budou chtít něco na oplátku? Pokud jde o peníze, vyplatí se to? A věříte jim natolik, abyste se k nim vůbec přiblížili?

Najít pár schopných rukou je problém a dělat tyto věci postaru a sám je strašně časově náročné.

K čemu je nejlepší ruční stříhání trávy?

Špičkové odrůdy konopí si zaslouží tu nejlepší možnou péči, a tou je vždy šikovná ruka člověka, který drží nůžky.

Navíc špičkové odrůdy nemusí mít na květech mnoho listů, takže se nemusíte ani tolik snažit.

Strojové stříhání konopí

stroj na ořezávání konopných palic

V konopném průmyslu (který se zabývá například výzkumem a komerčním pěstováním) máte k dispozici obrovské množství marihuany ke zpracování. Nalijme si čistého vína, to by člověk opravdu nezvládl. Nehledě na to, že je to firma a musí dělat věci nejen dobře, ale i rychle. Existují stroje, které dokáží zpracovat až 8 kilogramů za hodinu. Pak existují menší verze, které lze použít pro menší sklizně.

Pro:

Nejrychlejší způsob, jak dostat nezpracované šišky do skleněných nádob, kde dozrají. Počáteční investice do takového stroje může být nákladná, ale pokud se jedná o průmyslové zpracování konopí, náklady na stroj se vrátí. Samotný zákrok je neškodný a vše probíhá v klidu a ve sterilním prostředí. Jednou z možností je tedy i výroba koncentrátů na stejném místě.

Technologický pokrok navíc umožňuje šetrné ošetření palic. Nemusíte se tedy obávat drastického poškození způsobeného mechanickým zacházením.

Proti:

sušení konopných palic v ořezávacím stroji

Bohužel, navzdory stále se zdokonalující technologii mají zastřihávací stroješpatnou pověst. Mohou oddělovat listy, ale existují situace, kdy se šišky znehodnotí. Dobrým příkladem je ořezávání do určitého tvaru. Tímto způsobem se odstraní důležitý rostlinný materiál a květy konopí ztratí svůj potenciál. Trichomy se oddělí nebo zničí a síla a chuťový profil kmene se sníží.

Ani technologický postup nezabránil tomu, aby se v konečném produktu objevily listy, kousky stonků a někdy i semena. To by se vycvičenému lidskému oku nestalo.

Nejlepší použití?

Mechanické stříhací strojky se nejlépe uplatní v průmyslu zpracování trávy, kde se zpracovává velké množství konopí. Pokud potřebují dostat na trh co největší množství zboží v co nejkratším čase, jsou tyto stroje ideální volbou.

Ručně utržený list konopí

Oba způsoby stříhání

Samozřejmě žijeme v době, kdy můžeme využít obě možnosti. Výhodou strojů je rychlost a výhodou lidské ruky je přesnost. Stroje tak mohly bez sebemenších problémů zpracovat množství, které pak zkušený pracovník zkontroloval a vyladil k dokonalosti.. Tímto způsobem získáme ze sklizně maximum a ušetřený čas můžeme věnovat jiným činnostem.

Co si myslíte o ručním a mechanickém stříhání? Myslíte si, že technologie dojde tak daleko, že nahradí zručnost lidských rukou? Nebo jsme prostě nepostradatelní?

Publikoval Kotelnik

08/02/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů