25/07/2022

Samonakvétací rostliny konopí – jak optimalizovat světelný cyklus

Jaký je nejlepší světelný cyklus pro samonakvétací rostliny konopí?

Mnoho lidí považuje samonakvétací rostliny konopí za velmi snadné na pěstování. Je to jako zapojit elektrický sporák a nechat ho dělat svou práci. To však neznamená, že nemají určité potřeby, i když jejich pěstování je ve srovnání s fotoperiodickými semeny o něco snazší.

Autoflowery kvetou podle svého stáří, nikoli podle světelného cyklu. Přesto je třeba rostlině poskytnout potřebné množství světla, abyste z ní vytěžili co nejvíce.

Význam světelného cyklu pro samonakvétací rostliny konopí

Pěstování konopí má jediný cíl – co největší výnos a potentní květy. Bez regulovaného cyklu světla a tmy můžete dosáhnout dobrých výsledků, ale nikdy to nebude nejlepší. Pouze při dobrém osvětlení bude kvalita výjimečná, květy vynikající a rostlina celkově zdravější.
Máme několik možností, jaký typ světelného cyklu zvolit. Problémem je, že je obtížné vybrat tu nejlepší možnost, protože každá má své výhody a nevýhody. Důležité je sledovat rostliny konopí během růstu a kvetení a v případě potřeby upravit režim jejich osvětlení.

Světelný cyklus 18/6 – oblíbený u pěstitelů samonakvétacího konopí

18/6 světelný cyklus

V tomto cyklu jsou samonakvétací rostliny konopí vystaveny světlu po dobu 18 hodin a zbývajících 6 hodin jsou ve tmě. Tato světelná strategie je ideální pro podporu rané fáze vegetace a je také velmi vhodná pro posílení fáze kvetení. Mnoho pěstitelů si tuto metodu oblíbilo. Díky tomu z vašich semen marihuany vyrostou krásné rostliny, které budou vypadat bujně a přinesou úrodu, která bude stát za to. Při tomto světelném cyklu nebudete mít tak vysokou spotřebu energie, ale budete muset nastavit přesný časovač, abyste dodrželi režim.

Režim 20/4 – Silnější verze s malým odpočinkem

20/4 světelný cyklus

Tato možnost je velmi oblíbená i mezi pěstiteli marihuany. Vaše rostliny budou mít o něco více světla, budou mít šanci na větší úrodu a také si trochu odpočinou ve srovnání s 24hodinovým světelným cyklem. Bohužel i zde existuje nevýhoda v podobě nastavení časovače a smíření se s tím, že vás to bude stát nějaké peníze navíc ve srovnání s metodou 18/6.

Cyklus 24 – samonakvétací rostliny s obrovskými výnosy

24 světelný cyklus

Tato technika se používá v situacích, kdy chcete z rostlin získat absolutní maximum. Díky této metodě však mezi pěstiteli marihuany panují dohady. Jedna skupina pěstitelů tvrdí, že tato metoda je z hlediska výnosů nejlepší. Druhá skupina zastává názor, že rostlina by měla mít alespoň nějaký čas na „regeneraci“. Proto doporučují přejít na světelný cyklus 18/6 nebo 20/4, abyste měli alespoň jednu fázi spánku. Výhodou je, že nemusíte mít zapnutý žádný časovač. Nevýhodou však může být účet za elektřinu, protože osvětlovat rostliny konopí v nepřetržitém cyklu není zrovna levné.

Světelný cyklus 12/12 – vyvážená metoda pro samonakvétací rostliny konopí?

12/12 světelný cyklus

K dispozici je také možnost začít s vyrovnaným hodinovým cyklem. Výsledky této techniky pěstování marihuany by měly být uspokojivé, ale je tu problém, že během vegetační fáze nebudete mít tolik světla. Stejně jako u modelu 18/6 se budete muset spolehnout na časovač a přepínání mezi denním a nočním režimem. Výhodou je, že tato metoda není tak energeticky náročná.

Jak zajistit optimální světelný cyklus pro samonakvétací rostliny konopí při pěstování venku?

Při pěstování konopí v interiéru je dodržování časového cyklu poměrně snadné, ale co dělat se samonakvétacími rostlinami venku?

samonakvétací konopí pod širým nebem

Záleží na tom, v jakém podnebí žijete. Pro ty z vás, kteří žijí blíže k rovníku, máme dobrou zprávu. Díky středomořskému klimatu budou mít vaše rostliny dostatek slunečního svitu, a tedy i energie potřebné k růstu. Stačí vzít semínka oblíbené samonakvétací rostliny, zasadit je a pak rostliny umístit na požadované místo. Pozor však na nadměrné teploty, které často přesahují 30 °C. Ve dnech s takto extrémními teplotami sledujte rostliny. Teplo může způsobit ohýbání a kroucení listů a celkový růst může být ochromen. Je důležité samonakvétací rostliny konopí pravidelně zalévat a v případě potřeby je přesunout do stínu.

I v mírnějším podnebí můžete dosáhnout skvělých výsledků s venkovními autoflowery. Stačí načasovat výsadbu semen na nejteplejší dny sezóny a najít vhodné místo, kde budou co nejdéle na slunci.

Největší výhodou automatických odrůd je možnost naplánovat fázi kvetení na nejlepší měsíce.

Měl by se u samonakvétacích rostlin konopí změnit světelný cyklus?

Není to nutné, automatická rostlina konopí se po dosažení určitého věku (obvykle po 1 měsíci vegetace) sama přepne do fáze kvetení. Není problém, pokud se z nějakého důvodu rozhodnete změnit světelný cyklus, ale udělejte to tak, abyste rostliny neposlali spát dvakrát během jednoho dne. Přerušovaný, střídavý a jinak nerutinní světelný cyklus je pro samonakvétací rostliny škodlivý jako forma stresu, proto se mu snažte vyhnout.

Publikoval Jan Veselý

25/07/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů