06/12/2021

Seriál o škůdcích, kteří ohrožují rostliny marihuany – slimáci

Slimáci mohou venkovní pěstování rostlin konopí pěkně znepříjemnit. Poradíme vám, jak je rozpoznat a jak se jich úspěšně zbavit.

Tyto slimáky na svých rostlinách konopí nechcete.

Nejnebezpečnější je slimák španělský – arion vulgaris

Do Evropy se rozšířil v 90. letech 20. století dovozem exotických plodin. Je považován za největšího škůdce v celé Evropě, především proto, že nemá mnoho přirozených nepřátel.

škůdci ohrožující rostliny ganji - slimáci

Maximální početnosti dosahují slimáci španělští v květnu až červnu, kdy je zaznamenán nejmasovější výskyt. Nejčastěji se vyskytují v zahradách, hustě zarostlých oblastech a na zaplavených stanovištích. Vhodná jsou proto také zastíněná místa a neobdělávané plochy s vysokou vegetací. Po dešti tato místa opouštějí a vydávají se hledat potravu. Větší jedinci jsou schopni urazit až 50 metrů za den.

Škodí především požíráním listů konopí. Dokážou zcela zničit mladé rostliny marihuany a vážně poškodit dospělé rostliny. Díky svému cestování po zahradě jsou také významnými přenašeči chorob konopí. Španělští slimáci jsou hermafrodité, což znamená, že se mohou sami oplodnit.

Tyto slimáky poznáte podle oranžovohnědých odstínů. Mladé je ještě snazší rozpoznat. Mají skvrnité, žlutohnědé zbarvení se dvěma žlutými pruhy.

Velký šedý slimák – limax maximus

škůdci ohrožující rostlinu marihuany - slimáci

Největší nepřítel španělského slimáka. Slimák leopardí se živí nejen příslušníky svého druhu, ale také španělskými slimáky. Může pomoci v boji proti invazivním slimákům, ale nemůžeme se spoléhat jen na něj.

Problém nastává, když v okolí nejsou žádní slimáci. Pak se tento velký prevít s radostí nastěhuje do vaší zahrady a začne hodovat na vašich rostlinách konopí. Jakmile ho uvidíte, zbavte se ho. V opačném případě na to doplatí vaše tráva.

Jak se zbavit slimáků a nejúčinnější metody jejich likvidace

Především nesmíme nechat slimáky rozmnožovat a musíme je průběžně odstraňovat a likvidovat.

sběr slimáků z rostlin konopí

Ruční sběr a nabodávání

Dřevěný klacek s ostře řezanou špičkou, hůl s hřebíkem nebo rukavice. To je vše, co potřebujete k ranní procházce po zahradě. Brzy ráno jsou na mokré trávě roztroušeni slimáci. Můžete je bez problémů zvednout nebo probodnout.

Když slimáky napíchnete na bodec, nemusíte kbelík zasypávat solí ani je zalévat vroucí vodou. I když se jedná o škůdce, je vždy lepší použít nejhumánnější způsob likvidace, a to je vhození do vroucí vody, kde je rychle usmrtíte. Nechutný obsah kbelíku stačí vysypat do koše na bioodpad nebo do kompostu.

Proti slimákům můžete použít přírodní granule

Fosforečnan železitý – Ferramol není nebezpečný pro děti, dospělé ani domácí zvířata. Rozsypte granule po zahradě a kolem rostlin konopí a nemusíte se o nic starat. Slimáci, kteří granule pozřou, zalezou do svého úkrytu s pocitem nasycení a tiše uhynou. Žádné mytí. Slunce a déšť Ferramolu neškodí, pokud granule zmizí, nerozpustily se, ale sežrali je slimáci. V takovém případě stačí doplnit. Tento výrobek není nejlevnější, ale je vhodným řešením problému se slimáky.

hlístice mohou slimákům ublížit

Použití dravých hlístic proti slimákům

Prospěšné hlístice, mikroorganismy, které nemají rády slimáky, aktivně je vyhledávají a napadají. Je to druh biologické zbraně proti slimákům. Tyto mikroskopické dravé hlístice jsou pro člověka i zvířata zcela neškodné. Pro slimáky a menší středně velké slimáky představují jistou smrt. Hlístice je napadají a ničí v trávicím traktu.

Pokud máte čas a rádi experimentujete, můžete vyzkoušet i jiné metody likvidace slimáků. Uvědomte si však, že jejich účinnost nemusí odpovídat vynaloženému úsilí.

Alternativní metody, jak se zbavit slimáků

Ochranná písková cesta, která odolá dešti

Záhony lze zakrýt pásem písku na ochranu proti slimákům. Drobné kamínky jsou pro slimáky nepříjemné, protože se v nich zasekávají. Alternativou jsou drcené vaječné skořápky. Ochranný pás však může být při silné bouřce smyt a někdy prostě nefunguje, protože hladoví slimáci ho navzdory teorii přelezou.

Aromatické rostliny, které odpuzují slimáky

Další možností obrany proti slimákům je vysazení aromatických rostlin kolem rostlin konopí, které chceme chránit. Například bylinky jako levandule, lichořeřišnice, kopr, šalvěj, petržel, tymián, fenykl a pažitka. Mezi květiny patří afrikány, chrpy, hortenzie, pivoňky nebo okrasné trávy. Po ruce je také česnek a cibule.

Nastavení pivní pasti

Pokud nechcete investovat do pořádné pasti, rádi se podělíte o pivo a nebojíte se vybírat mrtvé slimáky z misky, můžete si zkusit nainstalovat vlastní pivní past. Stačí nalít pivo do hlubší misky a rozmístit několik takových misek po zahradě, částečně zakopané. Ideální je umístit nad misku stříšku z kusu prkna, na jedné straně třeba se dvěma kameny, aby se slimáci mohli pohodlně dostat pod stříšku. Vůně piva slimáky přiláká a oni z misky nevylezou. Ráno můžete past obejít, odstranit mrtvé slimáky nebo posbírat ty, kteří čekají ve frontě na pivo. Připravte se na pravidelné dolévání piva a manipulaci se slizkými těly slimáků.

Nastavení pasti na kvásek

Účinnou návnadou je „kvásek“: namíchejte řídké těsto z droždí a vody a dejte ho do hrnku místo piva – tato metoda je účinná, i když ne stoprocentní.

Použití profesionální pasti na slimáky

Slavné pasti na slimáky blednou ve srovnání s touto pastí závistí. Účinnost speciálního roztoku návnady je 20krát vyšší než u piva. Další výhodou oproti pivním pastem je, že past Bros Slug chrání vaši zahradu až po dobu jednoho měsíce. Mrtví slimáci se v pasti rozpustí, nemusíte je lovit jako z piva.

Chov kachen indických běžců

Tyto hubené masožravé kachny milují slimáky a jako jediné se jim nevyhýbají. Hlad je zřejmě nejlepší kuchař. Stejně jako všechny kachny však indičtí běžci spásají zeleň a zahrada jim musí být přizpůsobena, včetně vody. Jedna kachna nasbírá v průměru téměř 1 kg slimáků nebo plžů denně.

Publikoval Peca Sarm

06/12/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů