29/12/2021

Seriál o škůdcích, kteří ohrožují rostliny marihuany – smutnice

Většina pěstitelů se setkala s houbovými sviluškami. Přestože mouchy přímo neohrožují život vašich rostlin, jsou velmi nepříjemné. O těchto kořenožravých škůdcích si povíme v našem seriálu.

Pravděpodobně jste si všimli, že kolem vašich rostlin konopí občas poletují malé černé mušky. Jsou to nepříjemní malí brouci, kteří se nazývají smutnice.

Co jsou smutnice, jak se rozmnožují a čím se živí?

larvy smutnice

Jsou to malé mušky, které svým vzhledem připomínají komáry, ale mají krátké nohy. Už jen podobnost s komáry naznačuje, že jde o pěkně nepříjemný hmyz, kterého je třeba se okamžitě zbavit.

Smutnice kladou vajíčka do vlhké půdy do hloubky 2-3 cm. Za 5-10 dní se z vajíček vylíhnou bílé, asi 6 mm dlouhé larvy brouků. Tyto larvy okusují kořeny rostlin konopí. Přibližně za 14 dní se z nich vyvinou dospělé smutnice, které opět nakladou vajíčka a poté uhynou.

Mají rády substráty bohaté na živiny. Jejich larvy se živí řasami a houbami. V případě rostlin konopí se však tito malí brouci živí kořeny. Dospělí jedinci rostlině neškodí. Každopádně kořeny poškozené od larev oslabují rostlinu konopí a zpomalují její růst.

Jak můžete chránit rostliny konopí před smutnicemi?

zakrytý květináč s rostlinou konopí

První a nejdůležitější zásadou je nepřehánět to s vodou. Smutnice přímo vyhledávají vlhké prostředí, kde kladou vajíčka. Půdní substrát by proto nikdy neměl být příliš vlhký a mezi zaléváním musí trochu vyschnout.

Povrch květináče je vhodné vysypat pískem nebo keramzitem. Pokud vytvoříte dostatečně silnou vrstvu, třeba 3 cm, odradíte tím smutnice, protože samotný substrát je již poměrně hluboký.

Pokud kupujete nový substrát, doporučujeme jej napařit. Některé substráty nezaručují nulový výskyt škůdců, takže je můžete prohřát v troubě. Stačí vzít požadované množství substrátu, nastavit troubu na 100 °C a nechat půdu v ní asi 30 minut. Teplota pak vykoná svou práci a zahubí všechny škůdce a jejich zárodky.

Jak se zbavit smutnic, když prevence nestačí?

lepkavá žlutá past

Máme pro vás několik tipů, které můžete použít v případě, že prevence selhala a brouci již útočí.

Přirozeným nepřítelem larev smutnic jsou hlístice rodu Steinernema feltiae. Tyto miniaturní organismy aktivně vyhledávají a hubí larvy smutnic v půdě. Jakmile háďátka zničí všechny larvy v půdě, zahynou i ony. Jejich použití je zcela bezpečné – kromě larev nenapadají žádné jiné živočichy v půdě. Můžete si je pravidelně objednávat.

Další možností, jak hubit smutnice, je použít jejich dalšího přirozeného nepřítele, masožravé rostliny. Pěstování masožravých rostlin nemusí být vůbec složité. Dnes je lze koupit téměř všude, dokonce i v běžných hobby marketech.

Smutnic se můžete zbavit také pomocí postřiku, jako je NeemAzal, který po aplikaci pronikne do rostliny a způsobí smrt larev i dospělých červů.

Dospělé smutnice lze snadno a rychle odchytit pomocí pastí na červy, které se umisťují přímo do květináčů. Žlutě zbarvené lepkavé destičky přitahují smutnice, které se rychle přilepí na povrch destiček. Chytání mušek však nestačí. Nejdůležitější je zbavit se larev v půdě, které způsobují největší škody na rostlinách, a pokud je nezničíme, budou se líhnout nové mušky.

Několik babských rad, jak se těchto potvůrek zbavit.

babské rady

Proti smutnicím můžete bojovat pomocí peroxidu vodíku. Smíchejte peroxid vodíku s vodou v poměru 1:1. Musíte použít 3% roztok peroxidu, silnější koncentrace by rostliny konopí spálila. Postříkejte rostliny konopí. Stejný roztok lze nalít i na substrát. Šumění vám napoví, že peroxid v půdě působí a ničí živé organismy. Nevýhodou prolévání půdy peroxidem je, že roztok zahubí i prospěšné bakterie. Ty se však časem v substrátu přirozeně obnoví.

Další jednoduchou babskou radou je použití skořice. Poprašte povrch půdy v květináči; skořice ničí fytopatogenní houby, kterými se smutnice živí. Jedná se tedy o přírodní dezinfekční prostředek na zahnívající půdu, který má skutečně určité účinky.

Někteří dokonce tvrdí, že česnek zakopaný v půdě pomáhá. Údajně může larvy odpuzovat nebo zabíjet, ale ne vždy to funguje. Pokud je napadení větší, nepomůže ani česnek.

Smutnice ve vermikompostéru

Vermikompostér je ideální pro zásobování rostlin konopí živinami. Není divu, že je tato metoda oblíbená v mnoha domácnostech. Bohužel pro nás se zde mohou usídlit i smutnice, takže je nutné se jich nějakým šikovným způsobem zbavit. Nejlepším způsobem je vysazení parazitických hlístic. Dokážou si poradit s larvami a nepoškodí váš kompost.

Publikoval Peca Sarm

29/12/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů