Čeština
Seriál o škůdcích, kteří ohrožují rostliny marihuany – svilušky
Kteří škůdci ohrožují rostliny konopí nejvíce? Svilušky mohou být pro vaši marihuanu velkou hrozbou.
Svilušky – Tetranychus
Napadení sviluškami jsou zpočátku nenápadná a mohou připomínat situaci, kdy rostliny konopí nedostávají potřebné živiny. Skutečný výskyt svilušky na listech však poznáte podle toho, že listy postupně blednou a žloutnou, protože tito škůdci postupně vysají z listů veškerou mízu, čímž rostliny konopí oslabí a zahubí.
Prvními viditelnými příznaky jsou malé bělavé nebo nažloutlé skvrny na listech, zejména kolem středního okraje a v blízkosti větších žilek. Později se tyto skvrny zvětšují a začínají se spojovat do větších map, přičemž prázdné buňky dodávají částem listu bělavý nebo dokonce stříbřitě průhledný nádech. Listy pak žloutnou, hnědnou, postupně zasychají, odumírají a opadávají.
Přítomnost těchto malých darebáků snadno zjistíte, když pečlivě prozkoumáte stonky a spodní stranu listů, zejména s lupou. Zde se svilušky vyskytují častěji, než na květech nebo plodech. Pokud je pak přemnožení svilušek velké, můžete si všimnout jemných (ale někdy velmi hustých) pavučin v místech, kde stonky listů přiléhají ke stonkům nebo větvičkám.
V některých případech se v pavučině objevují i drobné pohyblivé tečky, které lze poznat podle jejich výrazného zbarvení. Ne všichni škůdci však tato vlákna vytvářejí. Například sviluška ovocná, která je po svilušce chmelové asi nejznámější, žádné sítě netvoří.
Co tedy můžeme pozorovat na infikovaných rostlinách konopí?
Listy – světlé nebo stříbřité zbarvení, žlutavé skvrny v oblasti odnoží, chloróza, suché nekrotické plochy, zvedání okrajů, zasychání.
Pokud je napadení konopí invazivní, mohou příznaky připomínat náhlé vadnutí a neopodstatněné usychání rostlin marihuany. V některých letech, kdy je vlhké teplé jaro a suché léto s minimem srážek, se pak svilušky výrazně množí a oslabují rostliny konopí.
Sviluškám se nejlépe daří v místech, která jsou přehřátá, kde je suchý vzduch a kde na ně nemohou útočit jejich přirození nepřátelé. Intenzivní napadení rostlin sviluškami může následně způsobit jejich rychlé odumření. Ve fázi květu je napadení velmi intenzivní a svilušky mají extrémně rychlé reprodukční cykly, takže jejich populace exponenciálně roste.
Jak se zbavit svilušek
Rychlost hraje opravdu důležitou roli, protože jedna samice je schopna během svého života naklást až sto vajíček, z nichž se brzy vylíhnou noví jedinci, kteří mohou klást vajíčka sami.
Pokud si výskytu škůdců všimnete brzy, kdy je napadení sviluškami čerstvé, může pomoci osprchování rostlin a omytí listů vlhkou houbou. Většina pěstitelů konopí si však včas nevšimne, že je s jejich rostlinami něco v nepořádku, a když si toho všimnou, často problém nepřipisují sviluškám. Jakmile je škůdce objeven, je nutné přistoupit k dalším účinným metodám.
Jak se zbavit škůdců ve skleníku, na zahradě nebo v interiéru? Máte jen několik možností. Prvním z nich je aplikace přirozeného dravce, kterého můžete najít například na internetu. Dále existují systémové jedy, chemické postřiky a organické jedy.
Predátoři
Pokud jsou rostliny napadeny sviluškami, lze k jejich hubení využít jejich přirozené nepřátele. Tito predátoři zvaní Phytoseiulus persimilis představují druh biologické zbraně, která účinně ničí roztoče. Mají jasně oranžovou barvu, pohybují se velmi rychle a během jediného dne mohou vysát až pět dospělých brouků nebo dvacet larev a vajíček. Pro rostliny nepředstavují žádnou hrozbu.
Bohužel je tento dravý roztoč velmi citlivý na mikroklima, a proto není zaručeno, že se mu bude na vašich rostlinách dařit. It is particularly sensitive to temperature, low humidity and some chemicals used to protect cannabis plants. Proto si dejte pozor na jiné metody, které se k hubení škůdců používají současně . Kontaktní postřik může zničit nejen škůdce, ale také malé pomocníky, kteří roztoče účinně hubí.
Chemický postřik
Nevíte, jak se roztočů zbavit? Mnozí doporučují chemické přípravky, které jsou vysoce účinné a mohou zachránit i silně napadené rostliny marihuany. Problémem však je, že tyto postřiky mohou zabít i to, co nechcete (například výše zmíněné predátory). Kromě toho mají ochrannou lhůtu, během níž nelze ganju sklízet.
Mějte však na paměti, že populace škůdců ve skleníku nebo v pěstírně konopí se může během krátké doby stát odolnou vůči některým chemickým látkám, takže je lepší chemické postřiky kombinovat.
Šetrný přípravek proti sviluškám
Na trhu jsou dnes samozřejmě k dispozici nejrůznější chemické přípravky, které slibují rychlou likvidaci škůdců, ale můžete také vyzkoušet ekologický postřik proti sviluškám. Tyto produkty jsou založeny na přírodních látkách, jako jsou různé soli nebo oleje.
Velkou výhodou těchto organických přípravků proti sviluškám je skutečnost, že na rozdíl od chemických přípravků bývají šetrnější a lépe se hodí do uzavřených prostor. Můžete je tedy používat v interiéru bez obav z toxických účinků, které by některé látky mohly mít na vás nebo vaše domácí mazlíčky.
Při silném napadení je však velmi obtížné roztoče pomocí ekologických produktů zcela zlikvidovat.
Sprej vlastní výroby
Chcete použít vlastnoručně vyrobený sprej proti sviluškám? Máme pro vás tip na heřmánkový nebo cibulový odvar.
Heřmánkový odvar si můžete připravit ze šesti polévkových lžic heřmánkových květů přelitých litrem vroucí vody. Poté vše necháte louhovat a po skončení odvar přecedíte přes sítko nebo punčochu. Hotový roztok lze poté zředit v poměru 1:5 a rostliny ošetřit, což by se mělo opakovat přibližně každé 3 až 4 dny po dobu tří týdnů.
Cibulový odvar se připravuje ze slupek několika cibulí. Stejně jako v případě heřmánku je přelijte vroucí vodou, nechte 3 dny louhovat a poté výluh přeceďte přes síto nebo punčochu. Hotový roztok, který není třeba ředit, nalijte do rozprašovače, rostliny důkladně postříkejte a postup v následujících týdnech několikrát opakujte.
Prevence
Svilušky mají rády sucho a vysoké teploty, které mají zásadní vliv na rychlost růstu populace svilušek. Jednou z prevencí na zahradě nebo ve skleníku je proto časté, ale dostatečné zalévání a zavlažování půdy kolem rostlin konopí. V interiéru je účinnou prevencí udržování relativní vlhkosti a teploty na hraničních hodnotách. Optimální vlhkost vzduchu je 80-90 % a teplota 20-25 °C v závislosti na odrůdě. Doporučujeme velmi časté kontroly rostlin, zejména 1-2 týdny před koncem růstové fáze, protože ve fázi květu je boj s rozšiřujícími se koloniemi svilušek často již marný, a to i proto, že expanzi škůdců již není možné zpomalit vlhkostí. Na vytvořené šišky již není možné použít postřiky a systémové jedy mají obvykle ochrannou lhůtu asi měsíc, takže je v podstatě nemožné se svilušek v pozdním květu zcela zbavit. Parazitické kolonie můžeme omezit pouze mechanickým odstraněním, odstraněním sítí a přidáním přirozených predátorů.
Publikoval Peca Sarm
02/12/2021kup si semena konopí z naší nabídky
naše potěšení