13/12/2021

Seriál o škůdcích ohrožujících rostliny konopí – housenky

Housenky představují pro rostliny konopí skutečnou hrozbu. Chcete se dozvědět více o tomto škůdci a způsobech, jak se ho zbavit? Pomůžeme vám.

Napadení housenkami je to poslední, co pěstitelé marihuany chtějí. Tito hladoví škůdci mohou napadnout vaše rostliny venku i uvnitř. Nejprve si o nich ale řekněme několik základních informací..

Škůdci a rostliny konopí - housenky

Housenky jsou druhy larev hmyzu z čeledi motýlokřídlých (Lepidoptera). Mají válcovité tělo rozdělené na segmenty, šest nohou a dalších pět párů nepravých nohou. Housenky jsou známé svou metamorfózou, kdy se promění v krásné motýly. Jejich životní cyklus je jednoduchý: motýli nakladou vajíčka na rostlinu konopí a po vylíhnutí se z nich vyklubou housenky. Krmí se nepřetržitě, dokud nedosáhnou správné velikosti a nemají ideální podmínky pro vytvoření kukly. Pak se uvnitř promění v motýla.

V první fázi, kdy jsou ještě housenkami, mohou mít různý vzhled, od zeleného až po různobarevný. Ty, které napadají rostliny konopí, jsou však většinou zelené. Housenky jsou opravdu nenasytné a dokáží velmi rychle zničit rostlinnou hmotu. Napadení poznáte podle děr, které vyžírají v listech.

Jak poznáte, že vaše rostliny konopí mohou být nebo již jsou terčem útoku housenek?

Škůdci a rostliny konopí - vajíčka housenek

První viditelnou známkou možného napadení housenkami jsou poletující motýli. Jsou sice krásní, ale mohou na rostlinu naklást mnoho vajíček, takže pozor.

Dalším prvkem jsou vejíčka. Na první pohled nejsou dobře viditelné, protože se nacházejí na spodní straně listu.

Rozžvýkané listy jsou viditelné na první pohled. V těchto případech je jasné, že najdete škůdce, který škodu způsobil.

Jak se zbavit tohoto otravného hmyzu?

V první řadě je jako vždy důležitá prevence. Spolehlivou ochranou je zabránit motýlům v přístupu k rostlinám ve větracích otvorech skleníku nebo vnitřního boxu pomocí síťoviny. V případě venkovního prostředí je prevence nemožná.

konopný list okousaný housenkou

Pokud se již housenka usídlila na vaší zahradě s marihuanou, je důležité, abyste jednali co nejrychleji. Poprvé se pravděpodobně vydáte humánní cestou a budete chtít housenky odstranit ručně v rukavicích. Smutné na tom všem je, že pokud se zamoření objeví znovu, už nebudete chtít být hodní.

Tuto ruční práci můžete kombinovat s domácím insekticidem, což je směs pepře a česneku, nebo můžete použít klasické insekticidy obsahující pyrethrum a rotenon.

Predátoři, kteří mohou housenkám způsobit pořádné potíže.

Trichogramma

parazitická vosa na vajíčku housenky

Jedná se o drobné parazitické vosičky, které napadají vajíčka molic a housenek. Kladou vajíčka do vajíček motýlů a brání tak vylíhnutí housenek. Tím se zabrání škodám způsobeným žraním housenek a také se přeruší životní cyklus škůdce. U některých druhů může být v každém vajíčku nakladeno až 5 parazitických vajíček.

Jak se parazit vyvíjí ve vajíčku motýla, zčerná a asi po 10 dnech se z něj vylíhne dospělá trichogramma. Dospělá trichogramma může žít až 14 dní po vylíhnutí.

Brouk Spined Soldier (Podisus maculiventris)

dravá ploštice útočící na housenku

Dospělí brouci jsou světle hnědí až hnědí a mohou být dlouzí 8,5-13 mm. Mají tvar štítu s výraznými hroty na „ramenech“ bezprostředně za hlavou.

Mladé nymfy jsou červené a černé, starší nymfy mají červené, černé, žlutooranžové a krémové pruhy a skvrny. Jsou bezkřídlé a spíše kulaté než štítovité. Dospělí brouci i nymfy mají dlouhé špičaté sosáky, kterými bodají kořist a které jsou v době, kdy nejedí, složené pod tělem.

A co dělat s housenkami, když se objeví během sklizně vašich krásných palic? Z krátkodobého hlediska jsou relativně neškodné. V pozdní fázi květu nejsou problémem housenky, ale jejich trus. Ten může způsobit velmi nepříjemnou plíseň a šišky jsou pak nepoužitelné. Jakmile tedy uvidíte housenku, vyhledejte další a okamžitě se jich zbavte.

Publikoval Peca Sarm

13/12/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů