20/12/2021

Seriál o škůdcích ohrožujících rostliny konopí – Molice

Molice jsou velmi nepříjemní škůdci, kteří napadají rostliny konopí. Chcete chránit svá drahocenná semena a trávu? Řekneme vám, jak na to.

Běžnými škůdci, se kterými pěstitelé marihuany každoročně bojují, jsou molice. Tito malí broučci mohou způsobit spoušť na zahradě každého pěstitele a jakmile se rozšíří, je velmi obtížné se s nimi vypořádat. Než si ale popíšeme, jak s nimi bojovat, povíme si o nich něco víc.

Molice (Aleyrodoidea)

Škůdci a rostliny konopí - molice

Molice je velmi malý bílý hmyz o velikosti asi 1,5 až 2 mm se dvěma páry křídel. Živí se rostlinnými šťávami, které sají převážně na spodní straně listů konopí, které pak zkroutí. Napadají rostliny pěstované venku i uvnitř a mohou přenášet virová onemocnění, která činí rostliny ještě zranitelnějšími.

Pohybují se rychle a lze je snadno zpozorovat, protože během dne létají kolem napadené rostliny. Jejich počet se může rychle zvyšovat, každá samička může za svůj život naklást přibližně 100-200 vajíček. Vajíčka jsou především na listech, odkud se velmi obtížně odstraňují.

Jak předcházet napadení molicemi a co dělat, když je útok nevyhnutelný?

Hlavní zásadou je rostliny konopí nepřelévat a vždy nechat půdu mezi zálivkami dobře vyschnout. Nezapomeňte na dobrou drenáž. Pravděpodobně však nemůžeme zabránit tomu, aby se do našich rostlin konopí dostaly molice. Určitě se vyplatí rostliny konopí pečlivě prohlédnout a při nálezu prvních mušek okamžitě zakročit. Žluté lepové desky slouží jako preventivní opatření, ale hlavně jako signál pro zjištění přítomnosti molic. Jsou přitahovány intenzivní žlutou barvou desek a při kontaktu s nezasychajícím lepidlem se přilepí.

Škůdci a rostliny ganji - molice

Není snadné určit vhodný přípravek pro jejich likvidaci, ale postřik přípravkem Mospilan funguje docela dobře. Kontaktní jedy dobře působí na všechna vývojová stádia molice s výjimkou dospělců. Dospělá moucha má totiž na křídlech jemnou voskovou vrstvu, která ji velmi dobře chrání, takže přípravky neproniknou do jejího těla.

Kromě insekticidu můžeme vyzkoušet i osvědčenou „babskou“ radu. Například tabák a česnek : 200 g tabáku a 200 g česneku svařte v litru vody, nechte den odstát, zřeďte v poměru 1:10 a nastříkejte přímo na tyto mouchy. Tento recept lze použít také jako preventivní ošetření rostlin marihuany.

Predátoři mohou být mnohem účinnější

Někdy se stane, že pesticidy prostě nefungují. V tomto případě může pomoci biologická ochrana v podobě přirozených predátorů. Možnosti jsou následující :

parazitická vosa

Parazitická vosa (Encarsia formosa)

Jedná se o drobnou vosičku o velikosti 0,6 mm. Samičky kladou vajíčka do larev molic. Parazitované klidové stadium molice – pupárium – zhruba po 10 dnech ztmavne. Po dalších 10 dnech se líhnou dospělé vosy. Jedna samička vosy naklade za svůj život až 300 vajíček! Zde je důležité poznamenat, že odlomení listů s tmavými kuklami mušek a jejich odstranění má za následek také zničení nevylíhlých užitečných vosiček.

Dravá Klopuška skleníková (Macrolophus caliginosus)

Škůdci a rostliny konopí - predátor mirindae

Dravá Klopuška skleníková je poměrně štíhlá, její tělo v dospělosti měří asi 6 mm. Larvy i dospělci mají světle zelenou barvu. Typické jsou dlouhé nohy, které Klopušce umožňují chůzi po povrchu rostlin, které jsou silně pokryté chlupy. Dospělci ani larvy nejsou příliš nároční na potravu. Živí se nejen molicemi, ale také mšicemi, bourcem morušovým a třásněnkami. Dávají však přednost vajíčkům, larvám a kuklám molic.

Stejně jako všechno má i biologická kontrola své nevýhody. Vosy ani Klopušky nelze získat okamžitě a nelze je skladovat. Rostliny konopí je třeba sledovat a při zjištění prvního výskytu je třeba okamžitě objednat predátory ve specializovaných prodejnách a ihned po dodání je umístit na napadené rostliny konopí.

Publikoval Peca Sarm

20/12/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů