30/11/2021

Škůdci ohrožující rostliny konopí – Mšice

Setkali jste se někdy s těmito malými darebáky? Mšice jsou pěkně nepříjemnou hrozbou, se kterou je třeba se vypořádat, jinak mohou poškodit vaše rostliny konopí.

Pokud pěstujete rostliny, včetně konopí, určitě jste se s těmito malými darebáky setkali. Tito škůdci mohou vážně ohrozit vaši úrodu. Nejlepším prostředkem proti napadení je samozřejmě prevence a včasné odhalení. Musíte si dát pozor na možné příznaky a především vědět, jak se škůdců zbavit. Zde je několik tipů, jak škůdce rozpoznat a jak s ním bojovat. V první části našeho seriálu se zaměříme na mšice.

Mšice

Život mšic

Škůdci a rostliny konopí - mšice
A. Dospělá samice, B. dospělý samec, C. mladá samice, D. samice kladoucí vejce, E. zelená a černá vejce

Mšice představují mnoho druhů navzájem si velmi podobného hmyzu ze stejné čeledi živočichů. Životní cyklus mšic začíná na jaře. Z vajíček nakladených na podzim se líhnou okřídlené nymfy, které nemají problém najít si vhodný úkryt například na rostlině marihuany. Během 7-10 dnů po vylíhnutí se larva zbaví kůže a křídel a promění se v samičku, která je zajištěna, aby porodila živé mšice bez křídel. A není jich málo – dospělá mšice za svůj život vyprodukuje 50-250 samiček, které pak mohou rodit další a další mšice. Pokud jich uvidíte jen několik, buďte si jisti, že jich bude mnohem více. To vám potvrdí každý, kdo se s nimi setkal.

Mšice jsou neuvěřitelně přizpůsobivé. Pokud se populace začne přemnožovat, některým samičkám narostou křídla a ty pak mohou odletět na jiné rostliny konopí a rozšířit svou populaci na nové území. Tímto způsobem se mohou šířit neomezeně dlouho.

Pravděpodobně jste správně pochopil, že mšice zatím nepotřebovaly žádné samce, jak je to možné? Čas pro samce přichází na konci sezóny s blížící se zimou. V této době také samice začnou rodit samce, se kterými se páří. Po společném páření je samička schopna nakladení vajíček přímo do rostliny nebo na jiné vhodné místo, kde vajíčka přezimují. Jakmile se opět oteplí, vajíčka ožijí a objeví se nové okřídlené nymfy – životní cyklus pokračuje.

Škůdci a rostliny konopí - mšice

Mšice se živí šťávou ze stonků a listů. Nejraději mají mladé výhonky, a proto se na nich často shromažďují. Napadené listy marihuany nikdy nedosáhnou optimálního tvaru, zejména když jsou mladé. Obvykle jsou zkroucené nebo jinak deformované. Nejraději mají cukr. Pokud jí vysají více, než dokáží spotřebovat, vylučují ho ve formě čiré, lepkavé tekutiny zvané medovice. Tato tekutina je pro člověka nechutná, ale pro mravence je lahodná.

Některé druhy mšic dávají mravencům tuto tekutinu konzumovat výměnou za ochranu před predátory. Pokud tedy na rostlinách vidíte mravence, je pravděpodobné, že tam budou i mšice. Symbióza mezi mravenci a mšicemi je tak velká, že mravenci někdy nechávají vajíčka mšic přezimovat ve svém mraveništi, což vede k jejich bujnému růstu na jaře.

Co se stane s rostlinou konopí po napadení mšicemi?

příznaky mšice konopné

Mšice vysávají šťávu z rostlin konopí, čímž z nich odčerpávají velké množství energie a mohou je zcela zahubit. Listy rostlin konopí napadené mšicemi se kroutí, vadnou, žloutnou a opadávají. Dalším problémem mšic je, že přenášejí choroby a infekce z rostliny na rostlinu. Když zaboří svůj sosak přímo do rostlinné tkáně, přenos nemoci je pak velmi efektivní. Mšice nesmíte nechat rozmnožit.

Jak poznáme mšice?

okřídlená mšice konopí zničit

Mšice jsou drobní, 3-10 mm velcí tvorové na šesti nohách s dlouhými tykadly a hruškovitým tělem. Různé druhy mšic mohou mít různé barvy. Nejčastější barvy jsou nazelenalá, žlutá nebo šedá až černá. Okřídlené nymfy mšic jsou otravné malé mušky o velikosti asi pěti milimetrů a mohou být prvním identifikátorem mšic na vaší zahradě.

Jak se proti těmto škůdcům bránit a jak vypadá jejich likvidace?

Při pěstování konopí v interiéru je důležité filtrovat vzduch přicházející do pěstírny. Vzduchem se do pěstírny dostávají nejen mšice, ale i mnoho dalších škůdců, kteří jsou pro naše rostliny stejně nebezpeční. Přinejmenším nad otvory, kterými vzduch vstupuje do pěstební místnosti, by měly být umístěny alespoň jemné plstěné filtry, aby dovnitř neproniklo nic většího než tři milimetry.

kůže nymf mšic na listech

Ať už rostliny pěstujeme v interiéru nebo venku, měli bychom je pravidelně kontrolovat a prohlížet. Pokud to nemůžeme dělat denně, měli bychom si na to udělat čas alespoň jednou nebo dvakrát týdně. Dalším způsobem, jak se bránit mšicím, je používat preventivní ekologické přípravky. Lze použít také skořicový olej, roztok chilli papriček, česnekový olej nebo mýdlovou vodu. Tyto přípravky lze použít i k likvidaci stávajících populací mšic.


Pokud je zjištěno několik mšic, můžeme zvolit ruční hubení. Mšice sbíráme ručně nebo vatovou tyčinkou a nemilosrdně je rozmačkáme. Mšice můžeme z rostlin smýt také tlakem vody. Stačí rostlinu důkladně osprchovat ze všech stran a mšice smýt. Pokud je rostlina příliš velká na to, abyste ji mohli přenést pod sprchu, můžete nalít vodu do rozprašovače a mšice proudem vody smýt. Další možností je zapojit přirozené nepřátele mšic. Nejlépe se osvědčilo použití larev slunéčka sedmitečného.

Pokud výše uvedené metody likvidace mšic selžou, je vhodné použít komerční postřik proti mšicím. První volbou jsou vždy ekologické produkty, které jsou založeny na přírodních složkách a nekontaminují naše rostliny nežádoucími látkami. Pokud selžou ekologické produkty, nezbývá nám nic jiného než sáhnout po chemickém ošetření. V takovém případě si vždy pečlivě přečtěte návod k použití a věnujte zvláštní pozornost údaji označenému jako ochranná lhůta, která by měla uplynout mezi aplikací postřiku a sklizní ošetřené rostliny.


Publikoval Peca Sarm

30/11/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů