Čeština
Snižuje konopí hypertenzi?
Může konopí snížit hypertenzi? Zjistěte, co dnes víme o vlivu konopí na krevní tlak.
Vzhledem k rostoucímu výskytu hypertenze v době, kdy státy liberalizují zákony o konopí, chtějí lidé vědět: jaké jsou účinky konopí na krevní tlak? Snižuje konopí hypertenzi? Odpovědi do značné míry závisí na tom, koho se zeptáte nebo jakou studii si přečtete. Ve Spojených státech má každý třetí dospělý vysoký krevní tlak. Pokud se neléčí, může vést ke kardiovaskulárním onemocněním se zvýšeným rizikem mrtvice, srdečního infarktu a dokonce srdečního selhání. Riziko hypertenze zvyšuje řada faktorů, včetně špatné stravy, stresu, nedostatku fyzické aktivity, konzumace alkoholu a kouření.
Některé účinky konopí na krevní tlak, zejména akutní, jsou dobře známy a zdokumentovány. Studie popisující jiné účinky, zejména pozitivní nebo negativní dlouhodobé účinky, jsou však omezené a často jim brání špatný design studií nebo skutečnost, že výsledky studií na zvířatech nejsou vždy plně přenositelné na lidské subjekty. Snad nejvíce frustrující je, že publikované studie o rozdílech mezi jednotlivými způsoby konzumace – např. účinky kouřeného konopí oproti požití – prakticky neexistují.
Krátkodobé a dlouhodobé účinky užívání konopí
Zvyšuje nebo snižuje konopí hypertenzi? Studie naznačují, že krátce po užití dochází u příležitostných uživatelů v závislosti na dávce k mírnému až střednímu zvýšení krevního tlaku a srdeční frekvence, po němž následuje mírný hypotenzní účinek (snížení krevního tlaku). Vrcholné účinky, jako je zvýšená srdeční frekvence a krevní tlak, se dostaví do 10 až 15 minut po požití.
U uživatelů se může během několika dnů až týdnů vyvinout tolerance k počátečním účinkům a opakované užívání je spojeno s poklesem srdeční frekvence a krevního tlaku bezprostředně po užití. Mnoho lidí neoficiálně uvádí, že jim konopí pomáhá udržovat zdravý krevní tlak, což je účinek potvrzený výzkumnými studiemi.
Konopí a mrtvice nebo infarkt
Pokud jde o závažná rizika, longitudinální studie. studie z Kalifornské univerzity v San Francisku s názvem Coronary Artery Risk Development in Young Adults (CARDIA), která analyzovala údaje od 3 617 dospělých Afroameričanů a bělochů za období 15 let, ukázala, že neexistuje žádná dlouhodobá příčinná souvislost mezi užíváním konopí a rizikem srdečního infarktu nebo mrtvice. Omezený počet studií na zvířatech a hlášení případů u lidí však naznačují souvislost mezi akutní intoxikací a mozkovou mrtvicí nebo infarktem myokardu. Tyto závěry však zpochybnila zpráva z roku 2006 v časopise Forensic Science, Medicine and Pathology Journal: „Navzdory mimořádné popularitě této drogy jsou případy mrtvice a infarktu myokardu související s konopím tak vzácné, že zůstávají nehlášeny.
Kromě toho zprávy o případech u lidí často neberou v úvahu, že v těchto vzácných případech mohly osoby užívat konopí společně s alkoholem, tabákem nebo stimulanty, a to buď současně, nebo krátce před příhodou. Nicméně studie Harvard Medical School dospěla k závěru, že během jedné hodiny po užití marihuany (zejména u rizikových skupin obyvatelstva, jako jsou starší lidé) se pravděpodobnost srdečního infarktu zvyšuje pětkrát. Riziko se vrátí do normálu do dvou hodin. Je třeba poznamenat, že pohlavní styk vede ke srovnatelnému zvýšení rizika.
Má endokanabinoidní systém schopnost snižovat hypertenzi?
Již dlouho je známo, že endokanabinoidní systém těla (jehož přírodní chemické látky se chovají podobně jako kanabinoidy obsažené v konopí) hraje důležitou roli v regulaci mnoha klíčových fyziologických funkcí v těle, včetně kardiovaskulárních.
Stále více výzkumů ukazuje, že anandamid – přirozená verze THC v těle – uvolňuje cévy, což znamená, že díky volnějšímu průtoku krve pomáhá snižovat krevní tlak.
Národní institut pro zneužívání alkoholu a alkoholismus (National Institute on Alcohol Abuse & Alcoholism) zveřejnil zprávu, v níž dospěl k závěru, že endokanabinoidy tonicky tlumí srdeční kontraktilitu u hypertenze a že cílení na endokanabinoidní systém nabízí nové terapeutické strategie v léčbě hypertenze. Rozsah, v jakém endokanabinoidní systém hraje roli při regulaci krevního tlaku, již dlouho vede vědce ke zkoumání, zda lze hypertenzi léčit manipulací s endokanabinoidním systémem.
Zatím jsme však nedospěli k cíli. Je pozoruhodné, že ačkoli se kanabinoidy zkoumají jako antihypertenzní látky již od 70. let 20. století, žádný lék na bázi kanabinoidů nebyl oficiálně schválen pro léčbu hypertenze. Navzdory rostoucímu počtu neoficiálních důkazů a četným studiím, které naznačují, že pravidelné užívání konopí skutečně vede k dlouhodobému snížení krevního tlaku, nám chybí přísné studie na lidech, které by lékařům umožnily s jistotou říci: „Používejte konopí k léčbě hypertenze!“.
Související články :
Publikoval Sakul
31/03/2023kup si semena konopí z naší nabídky
naše potěšení
myslím si, že opravdu konopí může konopí snížit hypertenzi, aspoň když hulím tak mě to uklidnuje