15/02/2023

THCP a CBDP – Studie odhalila dva nové kanabinoidy

dva nové kanabinoidy: THCP (tetrahydrokanabidiol) a CBDP (kanabidiol). Pokud vám tyto názvy zní jako THC a CBD, je to proto, že mají podobnou strukturu a funkci.

THCP a CBDP – studie

Konopí je botanický dar, který se stále rozdává. S tím, jak se zintenzivňuje výzkum konopí, je stále zřejmější chemická složitost a potenciál této rostliny. V předvečer roku 2020 oznámila skupina italských vědců objev dvou nových kanabinoidů: THCP (tetrahydrokanabidiol) a CBDP (kanabidiol). Pokud vám tyto názvy zní jako THC a CBD, je to proto, že mají podobnou strukturu a funkci.

Vzorec THCP a CBDP

V současné době bylo v rostlině konopí identifikováno přibližně 150 fytokanabinoidů, avšak pouze některé z nich byly izolovány a studovány. Důvodem jsou částečně právní důvody – konopí je v USA na federální úrovni stále nelegální, což ztěžuje výzkum -, ale také to, že ve většině květů konopí převažuje THC nebo CBD, což ztěžuje izolaci a studium minoritních kanabinoidů.

Moderní spektrometrie - používaná k identifikaci neznámých sloučenin v konopí - a pokročilé analytické techniky umožňují lépe identifikovat nové sloučeniny v konopí.

Skupina vědců, která tuto studii publikovala, se pilně věnovala profilování konopí a v loňském roce identifikovala také dva další kanabinoidy, THCB a CBDB. Kromě toho, že identifikace dosud neznámých sloučenin konopí má obrovský terapeutický význam, je novinkou i lepší pochopení rostliny a jejích nesčetných kanabinoidů.

V tomto případě vše nasvědčuje tomu, že THCP může změnit pravidla hry. Co je tedy na tomto novém kanabinoidu tak zvláštního?

THCP – Co se stane, když zvýšíte vazebnou schopnost THC?

molekuly konopí THCP a CBDP

V nově objevené molekule THCP vědci zjistili, že kritický postranní řetězec ve struktuře molekuly je prodloužený a má sedm článků. Pro srovnání, běžný THC má pět článků. Abychom to uvedli na pravou míru, v konopí dosud nebyly identifikovány přirozeně se vyskytující kanabinoidy s více než pěti články v tomto postranním řetězci.

Ukázalo se, že délka tohoto postranního řetězce hraje důležitou roli při působení THC na receptory CB1 v těle. K vazbě THC na receptor jsou zapotřebí minimálně tři vazby a vazebná afinita vrcholí při osmi vazbách, než se aktivita začne opět snižovat.

Jaké jsou důsledky tohoto prodlouženého postranního řetězce? Bylo prokázáno, že prodloužený postranní řetězec THCP má ještě silnější afinitu k receptoru CB1 než běžný THC, což naznačuje, že může být účinnější.

Když vědci zkoumali afinitu THCP k lidským receptorům CB1 a CB2, zjistili, že THCP je 33krát aktivnější na receptoru CB1 než běžné THC a 5-10krát aktivnější na receptoru CB2 než běžné THC.

Jaké jsou důsledky těchto zjištění?

Jedním z nejdůležitějších zjištění studie je, že THCP může vysvětlit, proč může konopí u konzumentů vyvolat tak rozdílné zážitky. Jak výzkumníci pečlivě zdůraznili, existuje překvapivá variabilita v reakcích subjektů na terapie založené na konopí, a to i při stejných dávkách THC.

THCP a CBDP - studie

Ačkoli jsme si vždy mysleli, že psychotropní účinky rostliny jsou primárně způsobeny THC, ve skutečnosti mohou být částečně způsobeny THCP nebo jinými extrémně účinnými kanabinoidy, které dosud nebyly profilovány. Rozšíření našich znalostí o farmakologických účincích THCP nám může pomoci lépe posoudit účinky konopných extraktů na člověka.

Brzy se mohou objevit odrůdy konopí bohaté na další menší kanabinoidy, jako je THCP. Pěstování odrůd bohatých na tyto menší kanabinoidy usnadňuje výrobu extraktu z těchto sloučenin, což spotřebitelům umožňuje využívat výhod specifického farmakologického profilu každé z nich.

Celkově autoři studie tvrdí, že je třeba provést komplexní chemické profilování konopí. Identifikace minoritních kanabinoidů a v současnosti neznámých kanabinoidů může nabídnout terapeutické bohatství, které má potenciál dále proměnit medicínu. Nebo také ne. Stojí však za to to zjistit.

Související články :

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

15/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů