26/09/2022

UV světlo a rostliny konopí

V tomto článku se podíváme na význam UV záření při pěstování rostlin konopí. Jaký vliv má toto světlo na vývoj rostlin? a zejména produkci kanabinoidů a dalších sloučenin.

UV světlo a konopí

Hned na začátku je třeba říci, že naprostá většina osvětlení pro pěstování v interiéru nevyzařuje žádné UV záření. Na rozdíl od Slunce, které je největším zdrojem komplexního záření.

Z pohledu pěstitele jsou nejdůležitějšími sloučeninami konopí bezpochyby kanabinoidy, jako jsou THC a CBD, a také terpeny, které dodávají našim oblíbeným rostlinám charakteristické aroma a chuť. Nyní důležitá zpráva: vystavení krátkým vlnovým délkám, jako je UVA a modré světlo, vyvolává v rostlině stresové reakce a rostlina se začne chránit. Jak to dělá? Zvýšená hladina stresu vede ke zvýšené produkci sekundárních metabolitů, a tedy k vyšší akumulaci THC, dalších kanabinoidů a terpenů.

Vliv spektra na strukturu rostlin konopí

Vliv UV světla na strukturu rostlin konopí
Struktura konopí.

Rostliny čtou signály o svém okolí z teploty, světelného spektra, vlhkosti půdy atd. Ozařování krátkými vlnovými délkami – UVA světlo dává rostlině signál, že se nachází pod čistou oblohou a bez stínu sousedních rostlin. Toto prostředí rostlině říká, že zatím nemusí spěchat s rozmnožováním (tvorbou květů) ani sahat po světle. Rostliny pěstované v bohatém modrém a UVA spektru mají obvykle malé rozestupy mezi listy, malou listovou plochu a silné listy. Stručně řečeno, intenzivně rostou. To se mění s červeným spektrem, které stimuluje prodlužování stonků, zvětšuje plochu listů a podporuje kvetení konopí.

Není asi žádným překvapením, že v přírodě se nejsilnější rostliny konopí obvykle nacházejí ve vysokých nadmořských výškách v horských oblastech. V těchto oblastech mají rostliny dostatek jasného slunečního světla, jehož spektrum má vyšší vlnové délky UV záření než v nižších nadmořských výškách. Větší podíl modrého a UV spektra je přítomen během dlouhých letních dnů, kdy slunce tráví hodně času vysoko na obloze. Čím níže je nad obzorem, tím více je červeného spektra (západ slunce, podzim a zima).

Ochrana před patogeny

Ochrana konopí před patogeny.
Ochrana před patogeny

Jak již bylo zmíněno, UVA záření zvyšuje produkci metabolitů ( THC nebo terpenů v květech ), ale pěstitel může ze zvýšené aktivity sekundárních metabolitů těžit i jiným způsobem. Rostlina, která je mírně stresována UVA zářením, produkuje také další metabolity – antioxidanty a fenolové sloučeniny – které ji chrání před stresem až na buněčné úrovni. Tyto látky chrání rostlinu nejen před zářením, ale také před patogeny a škůdci. Výsledkem je kompaktní rostlina se zvýšenou koncentrací THC, která je také silnější proti houbovým patogenům. Patří mezi ně botrytida, šedá plíseň, která ničí dozrávající květy konopí.

Můžete si také přečíst Příznaky a typy plísní.

Jak přidat UV spektrum?

Přidání UVA nebo UVB žárovky do pěstební místnosti je potenciálně nebezpečné, protože UV záření je silné a může poškodit rostliny konopí, vaše oči a dokonce i plast, na který svítí. Nadměrné UV záření může zbrzdit vývoj rostliny a nakonec ji zahubit. Proto je důležité kupovat UV světla určená speciálně pro pěstování rostlin konopí!

Trubice s UV spektrem
Trubice s UV spektrem
animované logo nukaseeds

If you want to try quality cannabis seeds, take a look at our offer.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

26/09/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů