24/02/2023

Vlastnosti marihuanového jointu – Joint vs. vape a bong

Podívejme se na skutečný vědecký základ marihuanového jointu a vlastnosti kouření marihuanového jointu ve srovnání s vape a bongem.

Proč se marihuana musí pálit?

kouření marihuanového jointu
kouření marihuanového jointu

Nejprve stručné vysvětlení, proč se konopí vůbec pálí a kouří. Není dobrý nápad sníst gram sušené květiny přímo ze sáčku. Chutná to jako jíst Kentucky Bluegrass a nedosáhnete požadovaného účinku. THC v marihuaně musí projít procesem známým jako dekarboxylace, aby se stalo psychoaktivním. Ed Rosenthal, jeden z předních světových odborníků na biologii konopí, vysvětluje zbytek v tomto úryvku z jednoho ze svých sloupků:

Marihuana produkuje THCA, kyselinu s připojenou karboxylovou skupinou (COOH). Ve své kyselé formě není THC příliš aktivní. Teprve po odstranění karboxylové skupiny se THC stává psychoaktivním. Při kouření marihuany se THC odpařuje za žhavým místem, protože horký vzduch z hoření je nasáván přes joint nebo dýmkovou misku k nespálenému materiálu.

Kolik THC z marihuanového jointu se dostane do krevního oběhu?

marihuana joint kouření - anděl

Jedna z prvních studií NIDA (National Institute on Drug Abuse) o konopných cigaretách, kterou v roce 1982 provedl výzkumný pracovník NIDA Richard L. Hawks, odhadovala, že pokud kuřák každou minutu 5 sekund potáhne, uvolní se do těla 20 % THC obsaženého v konopné cigaretě. Zbytek se ztratil pyrolýzou (hořením) a postranním proudem kouře (stoupajícím z doutnajícího konce).

Pozdější studie z roku 1990, kterou provedl Mario Perez-Reyes, výzkumný pracovník v oboru psychiatrie na Severokarolínské univerzitě, přesněji vyčíslila cestu, kterou THC urazí. Odhaduje, že 20 až 37 % THC obsaženého v jointu se k uživateli dostane v hlavním kouři. Dvacet tři až třicet procent se ztratí pyrolytickou destrukcí a 40 až 50 procent se dostane do vedlejšího proudu kouře.

V těchto prvních studiích se vědecký zájem soustředil výhradně na THC. Ostatní kanabinoidy, jako je kanabidiol (CBD), a terpeny ještě nebyly známy. Za zmínku také stojí, že všechny tyto americké studie byly provedeny s nekvalitním konopím s nízkou účinností (1,5 až 3 % THC), které dodala NIDA. Tyto odhady nám umožňují dospět k několika zajímavým číslům. Pokud průměrný joint obsahuje asi 700 miligramů konopného květu – to je konfigurace „vědeckého testovacího jointa“ – a průměrný obsah THC je dnes asi 20 procent, znamená to, že v každém jointu je k dispozici 140 mg THC. Pokud se 20 až 37 procent z toho dostane do plic, odpovídá to dávce THC 28 až 52 mg. Před porovnáním této hodnoty s miligramy THC v edibles je však třeba mít na paměti, že tělo metabolizuje edibles jinak a reaguje na ně jinak než na kouření.

Více krátkých nebo méně dlouhých vdechů?

Nuka dívka kouřící futuristický joint marihuany

Studie z roku 2008, kterou provedli vědci z Leidenské univerzity v Nizozemsku a v níž bylo použito mnohem kvalitnější konopí (17,4 % THC), se zabývala právě problematikou kouření marihuany. Pomocí marihuanových jointů obsahujících 700 mg květiny zkoušely pokusné osoby všechny druhy šluků. Každých 15 vteřin si po dvou vteřinách potáhli, pak každých 30 vteřin a nakonec každých 60 vteřin. Zkoušeli dvouvteřinové potahování, třívteřinové potahování a čtyřvteřinové potahování. Poté výzkumníci odebrali pokusným osobám krev a změřili jim hladinu THC v plazmě. Podle očekávání se obsah THC v krvi téměř ve všech případech postupně zvyšoval. Jinými slovy, delší potáhnutí přineslo do krve více THC. Totéž způsobilo i větší množství vdechnutého kouře. Krátké, dvousekundové potáhnutí každých 30 sekund a každých 60 sekund přineslo přibližně stejné množství THC, asi 22 nanogramů na mililitr. Stejné potáhnutí každých 15 sekund však zdvojnásobilo příjem THC na 44 ng/ml.

Závěr: Průměrná celková teplota marihuanového jointu zůstala vyšší, když se každých 15 sekund šlukovalo. To udržovalo celý systém dekarboxylace a dodávání THC v chodu. Pokud se joint nechal 30 nebo 60 sekund v klidu, ochladil se. To je rozdíl mezi udržováním přístroje v chodu a jeho vypnutím a opětovným spuštěním.

Efektivita dodávek: Marihuanový joint vs. vape a dýmka

V roce 2007 publikoval Donald Abrams, průkopník výzkumu AIDS a léčebného konopí na Kalifornské univerzitě v San Francisku, studii o příjmu THC pomocí vaporizéru Volcano. Abrams testoval vaporizér jako bezpečnější alternativu konopných cigaret. Reagoval tak na zprávu Lékařského institutu z roku 1999, která upozorňovala na léčebnou hodnotu konopí, ale odmítala doporučovat léčebnou marihuanu kvůli zdravotním rizikům spojeným s kouřením. Abrams zjistil, že vaporizace je zdravější. V porovnání s vykouřeným jointem produkoval Volcano mnohem méně dehtu, oxidu uhelnatého a dalších vedlejších produktů spalování a zároveň poskytoval téměř identické množství THC v krvi. Vaporizér absorboval 54 procent THC obsaženého v marihuaně ve srovnání s 20 až 37 procenty, které dodává marihuanový joint.

V porovnání s tím mohou bongy poskytovat méně THC na gram marihuanového květu. Perez-Reyes zjistil, že maximální hladiny THC v krvi jeho subjektů kouřících vodní dýmku byly přibližně o 50 % nižší než maximální hladiny THC u stejných subjektů kouřících stejné množství marihuany v jointu. Tento výsledek by mohl dát za pravdu těm, kteří si kladou otázku, zda voda z vodní dýmky filtruje některé kanabinoidy žádané uživateli konopí.

Autotitrace je skutečná věc

For Donald Abrams of UCSF, the most surprising data from his 2007 study may have been in the area of titration – a factor that affects THC concentration in the blood (more on that later). He asked his subjects to consume three different potencies: 1.7 percent THC, 3.4 percent and 6.8 percent. Under ideal conditions, the THC content in the blood of the test subjects should have increased with the increasing potencies. But surprise! They did not.

Při kouření konopí s 1,7 % THC dosáhly jeho testované osoby hladiny THC v krvi 80 ng/ml. Při dvojnásobné síle listu (3,4 procenta THC) dosáhly 110 ng/ml. A při čtyřnásobné síle (6,8 procenta) dosáhli maximální hodnoty 120 ng/ml. Ačkoli Volcano absorbovalo vyšší procento THC ve srovnání s jointem, hladiny THC v krevní plazmě subjektů používajících tato zařízení byly srovnatelné.

A nyní přichází opravdu zajímavá část: subjekty v Abramsově studii neznaly obsah THC při konzumaci. To naznačuje, že účastníci studie prováděli určitý druh autotitrace, ať už si toho byli vědomi, nebo ne. Titrace je módní výraz pro dávkování. Autotitrace znamená, že kuřáci upravují své chování při kouření tak, aby získali požadované množství THC z konkrétního systému podávání, přičemž při nižších koncentracích THC šlukují více a/nebo inhalují účinněji než při vyšších koncentracích.

„Fenomén autotitrace příjmu psychoaktivní drogy z inhalačního systému je dobře zdokumentován u nikotinu z kouření cigaret,“ napsal Abrams, „ale pokud je nám známo, nebyl dosud popsán u marihuany.“

Abramsova studie má také zajímavé politické důsledky. Jedním z argumentů proti legalizaci rekreačního užívání je obava, že dnešní konopí s vyšším obsahem THC „není marihuana, jakou jste znali v 70. letech“. To je pravda. Může se však také stát, že uživatelé jednoduše vdechují méně kouře nebo páry než v 70. letech, aby dosáhli podobných výsledků.

Související články :

Publikoval Sakul

24/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů