06/04/2023

Základní techniky stříhání konopí pro vaše rostliny konopí

Každá odrůda konopí projevuje svou osobitost jiným způsobem, proto je nutné zvolit správnou techniku stříhání konopí případ od případu.

Tyto metody stříhání konopí umožňují kontrolovat růst rostlin konopí, zvyšovat výnosy a získávat konzistentní sklizeň při pěstování různých odrůda ve stejné pěstební oblasti.


Girl Trimming Cannabis Plant

Jak a proč stříhat rostliny konopí

Chlapík stříhá konopí

Tuto otázku si někdy položí většina pěstitelů konopí, zejména pokud chtějí kontrolovat růst dané odrůdy, maximalizovat výnos svých oblíbených semen na malé ploše nebo zajistit rovnoměrný výnos při společném pěstování různých odrůd. Zvolená technika prořezávání bude nakonec záviset na odrůdě, kterou pěstujete, a na výsledcích, kterých očekáváte dosáhnout.

Ne všechny techniky jsou vhodné pro všechny odrůdy konopí, takže byste měli volit genetiku nejen podle svých preferencí, ale také podle skutečných rozměrů pěstební plochy. Řezání se dobře osvědčuje při pěstování v interiéru i exteriéru, ale nezapomeňte, že při venkovním pěstování je třeba brát ohled také na bezpečnost a soukromí. Zde se dozvíte, jak používat různé techniky prořezávání: prořezávání spodních listů, topping, FIM a „super cannabis trimming“.

Tyto metody dobře fungují u feminizovaných a běžných odrůd, ale ne u samonakvétacích odrůd, jejichž životní cyklus není dostatečně dlouhý na to, aby se rostlina zregenerovala a přinesla výsledky. Řezání se rovněž nedoporučuje, pokud jste feminizovaná nebo běžná semena konopí pěstovali později v sezóně, protože rostliny konopí nebudou mít dostatek času na plný rozvoj.


Stříhání spodních větví konopí

Mezi pěstiteli konopí je velmi oblíbené prořezávání spodních větví rostlin. Tato technika umožňuje přesměrovat energii do horní části rostliny a maximalizovat tak výnos. Protože světlo má lepší přístup ke spodní části rostliny, květy jsou rovnoměrněji rozloženy po větvích, což přispívá k rovnoměrnější produkci.

Vrcholky rostlin konopí

Dívka stříhání rostliny konopí

Další z nejčastěji používaných technik stříhání konopí mezi pěstiteli je ořezávání vrcholků konopí (canopying topping). Je vhodná pro pěstování uvnitř i venku a umožňuje efektivně kontrolovat velikost rostlin a správně hospodařit s prostorem v pěstební ploše – může být užitečná i v případě, že chcete venku zůstat nenápadní. Technika „topping“ spočívá v odstranění rostoucí špičky rostliny, obvykle čistými sterilizovanými nůžkami nebo zastřihovačem, aby se zabránilo známkám stresu a škůdcům.

Při používání této techniky se řiďte zdravým rozumem a vždy respektujte růstový cyklus rostliny. Nejvhodnější doba pro tento postup je, když je rostlina dobře zformovaná, ale má ještě dostatek času na přesměrování energie do požadované oblasti, přibližně 5 až 10 dní před změnou fotoperiody na 12/12 – těsně před protažením. Tím zajistíte, že bude dostatek času na změnu struktury rostliny konopí.

Díky této (tréninkové) technice se rostlinné auxiny rovnoměrně rozdělí do sekundárních větví spolu s produkcí květů, čímž se zvýší růst a výnos. Mnoho pěstitelů používá Cannabis Topping také pro péči o matečné rostliny.

FIM (fuck I missed)

Zastřihneme vrchol rostliny konopí

FIM je zkratka pro „fuck I missed“ a jedná se o techniku, která se vyvinula z chyb pěstitelů při doplňování. Stejně jako vrcholení podporuje „fimming“ bujný růst a zvýšené boční a vrcholové větvení.

Tato technika prořezávání zahrnuje řez hlavy a vrcholů namísto celé větve. Měli byste seříznout asi 2/3 nových větví, aby zbývající část regenerovala a vyrostly z ní nové hlavičky, které se nakonec promění v květy. Výsledkem bude v nejhorším případě jeden pár nových výhonů, v nejlepším případě pět nových párů. A nedělejte si starosti, pokud rostlina nevytvoří žádný nový výhon, protože tím se váš oddenek jednoduše změní v list. Jak vidíte, jedná se o naprosto bezpečnou techniku a také o skvělou možnost péče o matečné rostliny.

Super zastřihování rostlin konopí

Superplodiny konopí

Mezi pěstiteli konopí je stále oblíbenější „superstřih“. Jedná se o lehké přerušení vnitřních vláken na koncích hlavních větví, aniž by došlo k jejich úplnému přerušení. Musíte být obzvláště opatrní, abyste nepoškodili vnější pletiva, protože by mohlo dojít k oslabení rostliny. Větší zlomy způsobené nadměrným ohýbáním by mohly vést ke ztrátě ošetřované plochy, proto se obrňte zdravým rozumem a notnou dávkou trpělivosti. Cílem této metody je omezit vertikální růst horních špiček tím, že je donutíte růst horizontálně – jakmile je ohnete, budete je muset svázat – a zároveň podpořit vertikální růst spodních větví. Při správném použití superprořezávání dosáhnete rovnoměrného rozložení květů marihuany, čímž se výrazně zvýší výnosy.

Tuto techniku stříhání konopí můžete použít k maximalizaci výnosů a k řešení obtížných situací, jako je omezení růstu rostliny, která je příliš blízko lampy a hrozí její spálení.

Kyle Kushman vám ukáže, jak správně zaštipovat, prořezávat a „lámat“ větve, uzly a stonky konopí, abyste zvýšili korunu a výnos. Video je v angličtině, ale později se pokusíme přidat titulky.

Klíčové je však mít dobrý základ v podobě kvalitních konopných semínek, z naší nabídky konopných semínek si jistě vyberete.

Publikoval Tomas Zaoral

06/04/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů