08/02/2023

5 tipů pro klíčení starých semen

Máte stará semena? Pomozte jim vyrůst pomocí těchto tipů a triků

Klíčení starých semen? zde je několik dobrých tipů pro klíčení starých semen, která se špatně zakládají nebo mají problémy s klíčením. Buďte trpěliví, protože klíčení semen může trvat tři dny až tři týdny. Některé z těchto triků bych použil pouze v případě, že semena nevyklíčila po dvou až třech týdnech, nebo pokud máte v zásobě semena z dávky, která nevyklíčila.

1. Předemáčení vodou.

Jak konopné semeno stárne, jeho vnější ochranný obal tvrdne a stává se nepropustným pro vodu. Pokud drobný, spící zárodek, který žije uvnitř skořápky, nezjistí vlhkost, nepozná, že jsou vhodné podmínky pro klíčení. Prvním krokem je předem namočit stará semena konopí asi na 12 hodin a zjistit, zda to pomůže.

Chcete-li zvýšit své šance, používejte perlivou vodu a nebo přidejte některý z těchto doplňků stravy, které pomáhají vstřebávat vodu. Kyselina fulvová a většina posilovačů dodává semenům lehkou dávku živin.
  • Kyselina fulvová
  • Posilovač klíčivosti
  • Peroxid vodíku
  • Kyselina giberelová

Voda by měla být teplá, ale ne příliš horká. Zaměřte se na teplotu kolem 22 °C. Vyhněte se přímému slunečnímu záření a ujistěte se, že v něm není sklo. Semena nenamáčejte dlouho, déle než 24 hodin je může připravit o kyslík a utopit je.

2. Otevřete vnější obal konopných semínek ( Scarification ).

Tipy pro klíčení starých semen
Klíčení starých semen

Skarifikace neboli rozmělnění skořápky může také usnadnit pronikání vody přes tvrdou vnější skořápku starších semen.

Chcete-li semena skarifikovat, vyložte krabičku od sirek nebo jinou malou nádobu smirkovým papírem. Vhoďte semínka, 30-60 sekund s nimi silně třepejte a poté je vyjměte. Možná si nevšimnete velkého rozdílu, ale někdy stačí malé mikropoškození, aby voda pronikla do obalu a začala klíčit.

3. odškrábněte hřeben

Skořápka semen se skládá ze dvou částí, které jsou po obvodu spojeny švem. Strana, která je více vyvýšená než druhá, je hřeben. Ztvrdlý hřeben může znesnadnit otevření semene. Hřbet odstraníte tak, že podél něj na obou stranách přejedete ostrým nožem. Zacházejte s ním opatrně a mělo by se oddělit, aniž by došlo k poškození vnitřku semene.

návod na seškrábání hřebene
Tipy pro klíčení starých semen
Odstranění hřbetu nejen usnadňuje otevření semene, ale také pomáhá při absorpci vody.

4. Rozpulte semínko

V situaci, kdy jde o život, může být operace jedinou možností. To znamená, že ji provádějte pouze v případě, že nic jiného nefunguje, protože tato technika zničí tolik semen, kolik jich zachrání.

Pokyny k řezání semen konopí
Tipy pro klíčení starých semen

5. Na co nezapomenout

Pokud hodláte semena skladovat déle než rok nebo dva, správné skladování výrazně zvýší šanci na pozdní klíčení. Vložte je do vzduchotěsné nádoby. Nádobu umístěte do chladničky nastavené na 6-8 °C s relativní vlhkostí vzduchu 20-30 %. Pokud je problémem nadměrná vlhkost, přidejte do nádoby silikagelové obaly. Můžete si také přečíst celý článek o skladování semen.e

Provedení těchto kroků zvyšuje riziko poškození semen za bodem regenerace. Mezi jednotlivými návrhy ponechte několik dní až týden na vyklíčení. Pokaždé je nechte zvenku vyschnout, abyste zabránili hnilobě. Nezkoušejte všechny nebo mnoho technik najednou.

https://www.youtube.com/watch?v=XkjPgcqrDG4
Tady je důvod, proč vaše konopná semínka nevyklíčila!

V budoucnu zvažte pěstování semen dříve, než budou mít možnost zestárnout. Nejsou levná, takže nechat je zkazit je v každém ohledu plýtvání.

Pokud dáváte přednost čerstvým semenům konopí, podívejte se na naši kolekci semen, máme samonakvétací i feminizované odrůdy a najdete u nás také varianty s CBD.

Publikoval Blood

08/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů