18/03/2023

Alergie na konopí, jejich příznaky, identifikace a léčba

Existují alergie na konopí? Jak poznáte, že ji máte, a jak ji léčit?

Co jsou alergie na konopí

Alergie jsou nadměrnou imunitní reakcí organismu ve snaze chránit dýchací systém před vnějšími vetřelci. Protilátky produkované tělem úspěšně brání vstupu vnímaných cizích vetřelců, ale zároveň způsobují příznaky charakteristické pro alergické reakce. Pyl, nejběžnější alergen, je prášek uvolňovaný stromy, travinami a plevely, který oplodňuje semena sousedních rostlin. Poněkud odlišně jsou plísně výtrusy, které rostou na rozkládajících se kmenech, odumřelých listech a travinách. Ačkoli existují druhy plísní pro suché počasí, mnoha druhům plísní se daří i ve vlhkém prostředí.

Není asi tak překvapivé, že tyto dva alergeny jsou spojeny s konopím. Belgičtí vědci nedávno publikovali článek s názvem „Emerging allergens: Cannabis„. Vědci se zajímali zejména o cannabis sativa, jeden ze dvou druhů, které všichni známe jako marihuanu. Zjistili, že tato rostlina může při kouření, inhalaci nebo žvýkání vyvolat řadu alergických příznaků, jako je alergická rýma (senná rýma), zánět spojivek (růžové oko), kožní vyrážky a astmatické příznaky.

Alergie na konopí a jejich příznaky

Je důležité rozlišovat mezi oprávněnými příznaky alergie na konopí a alergickými reakcemi na látky v konopí, které nejsou rostlině vlastní, jako jsou například plísně. Jinými slovy, konopí může při skladování plesnivět a u lidí s alergií na plísně se mohou objevit reakce. Někteří lidé mohou mít dokonce reakce jak na rostlinu, tak na plísně. Je to trochu matoucí, ale máme důkazy. Bylo prokázáno, že plísňová kontaminace vzorků marihuany občas ohrožuje pacienty s oslabeným imunitním systémem. Byl dokonce popsán případ alergické bronchopulmonální aspergilózy, který byl přičítán plísňové kontaminaci zásob marihuany u pacienta. To není příliš povzbudivé, že? K nápravě situace byla nutná léčba steroidy.

Pravá alergie na konopí je reakce na konkrétní látku obsaženou v rostlině konopí. Ocampo a Rans v knize „Cannabis Sativa: the unconventional ‚weed‘ allergen“ podávají vynikající přehled dosavadní literatury na toto téma. Popisují, jak jsou v lékařské literatuře popisovány případy alergických reakcí, přecitlivělosti a dokonce anafylaxe na konopí v různých formách.

Vdechování pylu konopí vyvolává příznaky alergické rýmy, zánětu spojivek a astmatu. Vystavení pylu nebo kouři mělo za následek ucpání nosu, rýmu, kýchání, infekci spojivek, pruritus hltanu (svědění v krku), kašel, sípání a dyspnoe (potíže s dýcháním). Bylo popsáno podráždění kůže, o němž se předpokládá, že souvisí s užíváním konopí. Kontakt s kůží při manipulaci s rostlinami byl spojen s kopřivkou, generalizovaným pruritem a angioedémem (otokem). Po požití semen konopí byla hlášena anafylaxe (těžká reakce) spojená s očními příznaky, kopřivkou, angioedémem, dyspnoí (dýchacími obtížemi) a dysfonií (obtížemi při mluvení). Byly rovněž hlášeny případy alergického astmatu vyvolaného sezónní a profesní expozicí konopí.

Užívání konopí bylo dokonce považováno za přispívající faktor v případě eozinofilní pneumonie, jejíž příznaky se objevily po rekreační expozici marihuaně.

Příznaky senzibilizace na konopí

Stejně jako u jiných látek v ovzduší, které mohou vyvolat alergické reakce (např. pyl!), může být senzibilizace na konopí ovlivněna aerobiologií. Lidé, kteří žijí v oblastech, kde se pěstuje velké množství rostlin marihuany, mohou být obzvláště náchylní k alergickým reakcím na pyl.

Rhinokonjunktivitida (problémy s nosem a očima) se vyznačuje jedním nebo více z následujících příznaků:

  • Červené oči
  • Ucpání nosu
  • Výtok z nosu
  • Kýchání
  • post-nasální kapání
  • Svědění nosu nebo očí

Závěry


Přestože jsou alergie na konopí stále poměrně vzácné, jsou hlášeny stále častěji. Byly zaznamenány alergické reakce tak závažné, jako je anafylaxe přisuzovaná konopí, přičemž senzibilizace souvisí s polinózou, konzumací konopí, expozicí při práci a potenciální zkříženou reaktivitou rostlin. Není však důvod k panice. Dá se očekávat, že hlášení alergií na konopí bude přibývat s tím, jak se konzumace konopí stane více rozšířenou.

Alergie na konopí lze léčit podobně jako jiné alergie (většinou antihistaminiky ), ale nedostatečná standardizace testování omezuje validitu a širokou použitelnost diagnostických testů.

Alergie na konopí - pěstitel

Zjistěte, zda doma netrpíte alergií na konopí. Vezměte květ konopí a několikrát si jím přejeďte po holé kůži na horní straně ruky. Pokud se během několika minut objeví kopřivka, je pravděpodobné, že máte nějakou formu alergie na konopí. Tímto způsobem většina pěstitelů během sklizně velmi rychle zjistí, že jsou na konopí citliví.

Související články :

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

18/03/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů