22/03/2022

Bioponie – akvaponie bez ryb

Bioponie je organický hydrosystém, který mnohé pěstitele konopí překvapí. Více informací si můžete přečíst v tomto článku.

organický vodní systém bioponie

V jednom z předchozích článků jsme přinesli téma akvaponie a toto je její alternativa. V nádrži nejsou žádné ryby, ale pouze speciální biofiltr podobný moderním filtrům pro akvarijní ryby. Jedná se o relativně novou metodu pěstování v hydrosystému, která je pro nadšence poměrně zajímavá.

V nedávné minulosti vyvinula velká francouzsko-americká společnost (General Hydroponics Europe) biologický filtr pro hydroponické systémy a organické hnojivo speciálně pro biohydroponii. Tyto dva nové produkty umožňují pořídit si organický hydroponický systém, aniž byste museli mít nádrž plnou ryb. Tato metoda se nazývá biotické pěstování.

Bioponie napodobuje rozklad organických látek v půdě. Používá speciálně vyvinuté hnojivo s kombinací aerobních bakterií a hub trichoderma, které se přidávají do organického filtru.

biofiltr pro bioponii

Tyto mikroorganismy se živí uhlíkem obsaženým v organickém materiálu a produkují minerální látky, které se při kontaktu s vodou přeměňují na ionty, které rostlina konopí okamžitě přijímá. Bioponické hnojivo musí být snadno rozpustné a nesmí obsahovat velké částice. Musí se rychle rozkládat a být pro rostliny co nejsnáze vstřebatelné.

Práce s bioponickým systémem se trochu liší od práce s hydroponickým systémem, zejména pokud jde o hodnoty EC a pH. V bioponii se hodnota pH může pohybovat ve větším rozmezí (bioponie: 5 až 7,5 a hydroponie: 5,5 až 6,5) a EC má nižší hodnoty (0,6 až 0,7). Nízká hodnota EC je dostatečná, protože měřič EC nebere v úvahu různé organické molekuly přítomné v živném roztoku (mají malou elektronickou vodivost). Z tohoto důvodu je velmi obtížné rostliny v biohydrosystémech přehnojit.

Bioponie je metoda pěstování založená na ekologickém udržitelném zemědělství, která je navržena pro vysoký výnos na malém prostoru a lze ji použít k pěstování více plodin včetně konopí.

Odrůda Paradox od společnosti Nukaseeds je pro tento systém pěstování velmi vhodná.

Publikoval Kotelnik

22/03/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů