19/02/2023

Bongy : Typy a části vodních dýmek

Bongy jsou jednou z nejběžnějších forem konzumace konopí, zejména sušené květiny. Podívejme se na typy a části bongů.

Historie vodních dýmek

History of bong

Předpokládá se, že slovo „bong“ vzniklo z thajského slova „baung“, které tradičně označuje kulatou dřevěnou dýmku z bambusu a v moderní době se používá jako válcovitá kuřácká dýmka. Podle některých názorů se bong používá k filtrování a ochlazování kouře již od dob čínské dynastie Ming. Podle jiných svědectví se bong používal v Africe, kde kmeny zapichovaly hliněné bongy do země a využívaly stejných principů jako moderní bongy. Existují dokonce zprávy o starověkých bongách vyrobených z ryzího zlata, které používal kočovný válečnický národ na území dnešního Ruska.

Bongy jsou také úzce spřízněny s vodní dýmkou, což je typ vodní dýmky, která se obvykle používá ke kouření ochuceného tabáku. Vodní dýmky používají jako náustek hadici a mohou být navrženy tak, aby si kouř z jedné dýmky mohlo vychutnat více lidí. Dnes mohou mít vodní dýmky mnoho tvarů a velikostí, ale nejběžnější verze jsou foukané ze skla umělci, kteří spojují vědu a umění a vytvářejí mistrovská díla, která jsou krásná i funkční. Nebylo tomu tak však vždy. V průběhu svého vývoje se dýmky vyráběly také z materiálů, jako je ručně vyřezávané dřevo, bambus, keramika a dokonce i plast. Mnozí oceňují schopnost podobnou MacGyverovi vytvarovat do podoby bongu téměř cokoli, od lahví od coly po melouny a všechno mezi tím.

Části bonga

Anatomii standardního bongu lze rozdělit do pěti základních částí:

 1. kotlík
  Hlava je baňatý nástavec, do kterého se vkládají a vypalují sušené květy konopí. Často je odnímatelná, takže může fungovat jako karburátor.
 2. turbo
  Karburátor je malý otvor, který umožňuje uživateli vypustit kouř z celé komory bongu a dokončit potah. Nejběžnějším typem karburátoru ve skleněných bongoch je tahový nebo posuvný karburátor, který se odkryje po sejmutí hlavy.
 3. downstem
  „Spodní dřík“ je malá trubička, kterou kouř prochází z mísy do základny, kde pak proniká do vody.
 4. základna
  Základna je tělo a může mít mnoho podob v závislosti na stylu. Základna ve tvaru bubliny nebo pohárku se často používá k vytvoření vodní komory, kde se kouř při průchodu vodou ochlazuje.
 5. trubka
  Trubička zakončená náustkem je komora, která se po přefiltrování vody naplní kouřem. Do konstrukce trubice jsou často integrovány i další funkce, jako je komora na led.

Různé typy bong

Zde je několik příkladů, které ukazují, jak fungují některé z různých typů bong:

Bongy : Typy

Salvager

Zařízení Salvager je navrženo s ohledem na efektivitu. Kouř nejprve proniká perkolátorem sprchové hlavice na konci „sestupného kmene“. Poté prochází vnitřním recyklátorem, který kouř recykluje pro druhou difúzi, než se dostane k náustku.

Einstein

Typy bonga

Tento bong obsahuje dva různé styly perkolátorů. První je perlátor „honeycomb“, který recykluje kouř do druhého perlátoru, který se nazývá švýcarský perlátor kvůli otvorům připomínajícím švýcarský sýr, které slouží k rozptylu kouře.

Poseidon

Tento kus má dvě oddělené perkolační komory, obě vybavené obrácenými sprchovými hlavicemi. Kouř proudí sprchovými hlavicemi a při průchodu „voštinovým“ perkem mezi jednotlivými komorami se průběžně rozptyluje.

Výhody kouření z bongu

Hlavní výhodou bongu je, že kouř je ochlazován a filtrován vodou, takže je možné rovnoměrně šlukovat i při vdechování velkého množství kouře. Pro ty, kteří si marihuanu obvykle balí do jointů, poskytují bonga chladicí perforaci a zároveň zachovávají ostré spektrum vůní a chutí, které konopí produkuje. Srovnáme-li zážitek z bongu s tradiční suchou dýmkou, výsledkem je mnohem hladší potah, který je méně drsný a snadnější pro hrdlo a plíce než horký, suchý žár ruční dýmky.

Nevýhody kouření z bongu

Bongy nejsou vhodné pro časté přenášení. Po každém použití je dobré bong vyčistit nebo alespoň vylít vodu, proto jsou bongy náročnější na údržbu než běžné dýmky.

Související články :

Publikoval Sakul

19/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů