23/05/2022

Chuť konopí – jaké jsou různé chutě konopí?

Chuť konopí je velmi rozmanitá. Znáte nejznámější příchutě, které můžete při kouření konopí ochutnat? Dovolte nám, abychom vám o nich pověděli.

Chuť konopí lze hodnotit stejně jako například chuť piva, vína, sýru, chilli a dalších potravin. V porovnání s těmito druhy potravin a nápojů je konopí na předním místě v počtu možných chutí a kombinací.

Terpeny

Terpeny jsou pro degustátory konopí velmi důležité, protože určují chuť rostliny a jsou také zodpovědné za její aroma. Nakonec se vytvoří stupnice se stejnými terpeny, která v první řadě respektuje starý firemní systém a poté systém chuti. Proto spolu chuť a vůně tolik korelují.

Na druhou stranu se role terpenů v modulaci psychoaktivity konopí stává mnohem jasnější, protože již nejsou považovány za součást účinků. Různé vědecké studie to prokázaly a v minulosti si to myslelo i mnoho zkušených pěstitelů. Konopí obsahuje více než deset terpenů, z nichž některé jsou přítomny vždy (caryofylen, myrcen a pinen), jiné jen občas. Podívejme se na několik nejčastějších.

seznam terpenů podle toho, kam patří

Karyofylen

Nese kořeněné tóny, především černý pepř a dřevo, ale objevují se i další vůně, jako je bazalka, oregano nebo skořice. Ovlivňuje endokanabinoidní systém a má protizánětlivé účinky. V konopí se vyskytuje v takovém množství, že jsou na jeho vyhledávání vycvičeni protidrogoví psi.

Myrcen

Voní po hřebíčku a dřevu, má také ovocné tóny, které jsou typické pro mango a chmel. Je známý svými sedativními vlastnostmi, uvolňuje svaly a navozuje těžký pocit vzrušení.

Limonen

Zodpovídá za citrusové příchutě. Způsobuje nejsilnější myšlenkový efekt a posiluje jej, čímž zrychluje tělo i mysl. Má antidepresivní a protiplísňové účinky, stejně jako antibakteriální a protirakovinné účinky.

Pinen

Je výrazně zastoupen v pryskyřici borovice a nese také aroma jako eukalyptus. Zlepšuje průchodnost průdušek. Běžně se vyskytuje u odrůd skunků, u nichž se stará o dráždivý účinek na kašel. Přispívá ke zlepšení paměti a koncentrace.

Linalool

Typická levandule dodává chuti květinové prvky svěžesti. Má anxiolytické, relaxační a sedativní účinky, které pomáhají zlepšit spánek.

Terpineol

Tento terpen se vyznačuje květinovou chutí, která má nejblíže k šeříku, ale celkově se tomuto terpenu přisuzuje aroma celé flóry. Uvolňuje tělo, uklidňuje a pomáhá usnout.

Můžeme říci, že v rostlině konopí je více než 400 druhů terpenů. Vědci přisuzují specifickým chutím pouze zlomek tohoto počtu. Navíc se jim podařilo spojit pouze některé z těchto terpenů se specifickými funkcemi. Můžeme si být jisti, že další účinky jednotlivých terpenů budou časem objeveny.

Dalšími příklady terpenů jsou borneol, eukalyptol, citronellol a A-terpineol.

Pokud vás zajímají oficiální studie, možná vás zaujme tato studie z roku 2011.

Jakou chuť konopí můžeme rozlišit?

Terpenes can be analysed using a chromatograph, although the perception of the resulting taste may be different, as the taste connoisseur may judge the resulting experience of consuming one variety or another on the basis of his subjective feelings.

Rozlišujeme čtyři základní chutě: sladkou, slanou, hořkou a kyselou, přičemž každá má své vlastní nuance.

Nejznámější příchutě konopí

chuť konopí - kompozice šišek a plodů

Sladké: med, karamel, marmeláda, melasa, marcipán, tvarohový koláč nebo ovocné džemy.

Byliny: čerstvá tráva, suchá tráva, bambus.

Květiny: od obecných druhů, jako jsou divoké květiny, až po specifické druhy, jako jsou fialky, levandule nebo tymián.

Ovocné: široká škála klasifikací, jako jsou pomeranče, ananasy, zelená jablka, jahody, třešně nebo hrozny červeného vína.

Lesní ovoce: označuje některé druhy ovoce, jako jsou borůvky, ostružiny, angrešt nebo černý bez.

Citrusy: mandarinka, pomeranč, grapefruit nebo citron.

Zemité a dřevité: vlhká půda, mech, piliny, borovice, eukalyptus nebo tvrdé dřevo.

Koření a aromatické látky: kadidlo, kadidlo, kafr, petržel, fenykl, pepř, zázvor, hřebíček, šafrán, orientální koření, muškátový oříšek, káva, hořká čokoláda, skořice, lékořice nebo máta.

Zvířecí: štiplavé vůně připomínající pižmo, kůži, ryby, psa, čpavek nebo známý skunk.

Mléčné výrobky: mléčná syrovátka, máslo, smetana, bílý sýr, niva, zrající sýr, žluklý sýr.

Chemické nebo minerální látky: plast, terpentýn, šunka, tekutý čisticí prostředek s vůní borovice, benzín, nafta, železo, oxid nebo meta.

Závěr o chuti konopí

Terpenová analýza a mnoho odborníků potvrzuje, že ochutnávání konopí je oblast plná drobných detailů a překvapení v chuti i vůni. V tomto článku jsme vás chtěli připravit na škálu chutí, které můžete při kouření konopí očekávat, ale nejlepší popis nakonec získáte vlastním pozorováním a testováním.

Pokud rádi zkoušíte nové vůně a objevujete chutě konopí, doporučujeme vám vyzkoušet některé z našich odrůd, které jistě potěší vaše smysly.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

23/05/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů