28/05/2021

Jak klíčit semena konopí Cleopatra?

Můžete nechat vyklíčit semena marihuany? V takovém případě nebudou semena konopí Cleopatra problém, ale raději vám řekneme, co a jak.

Jak vyklíčit odrůdu konopí Cleopatra?

U naší odrůdy Cleopatra nemusíte volit žádné speciální postupy klíčení. Stále se jedná o konopné semínko, jen je třeba zvolit správnou metodu.

Řekněme si několik základních informací o klíčení a o metodách, které lze pro tuto činnost zvolit.

Klíčení semen konopí

jak klíčit semena konopí CleopatraZačněme od začátku a řekněme si, co to vlastně klíčení je. Semeno se vytvoří na oplodněné rostlině a při dozrávání vypadne z obalu. Semena jsou obvykle velmi odolná a přežijí mráz i vyšší teploty. Semena teplomilných rostlin však v takových extrémních podmínkách nemusí přežít. Semena konopí neskladujte v mrazáku ani je nevystavujte příliš vysokým teplotám.

Semeno se skládá z nažky, což je suchý obal, který chrání zárodek budoucí rostliny – endosperm, listeny a stonkovou buňku. Aby semínko ožilo (vyklíčilo), je třeba vytvořit potřebné podmínky, kterými jsou v tomto případě vlhkost a teplo. Ve vlhkém a teplém prostředí začne semeno absorbovat vodu, oplodí praskne a objeví se zárodek. Zdravé semeno má dostatek energie ke klíčení, aniž by potřebovalo další živiny. Obvykle tedy semena vyklíčí, pokud použijete obyčejnou vodu bez hnojiva.

Klíčení semen ovlivňuje několik faktorů. V první řadě je to stáří semen. Semena mohou čekat na řadu poměrně dlouho, pokud je dobře uskladníte. V takovém případě mohou vydržet několik let. V přírodě semena konopí obvykle čekají na vyklíčení 6-8 měsíců. Semena jsou nejlepší do dvou let svého stáří, ale může to být i déle. Jak již bylo zmíněno, místo skladování má významný vliv na trvanlivost semen. Ideálním místem pro skladování semen je chladnička. Teplota se obvykle pohybuje mezi 6 a 10 °C, je tma a relativně stálá vlhkost vzduchu. I v chladničce by měla být semínka uložena v nějaké nádobě (sklenici, krabičce, speciálním plastovém obalu), která zajistí stálou vlhkost a zabrání vysychání semínek. Posledním důležitým faktorem ovlivňujícím klíčivost je samotný způsob klíčení. Osvědčené postupy popíšeme za chvíli.

Je obtížné vyklíčit semena konopí Cleopatra?

Není. Pokud budete přesně dodržovat následující postupy, nemůžete udělat chybu.

Jakou metodu mám zvolit?

V dnešní době již existuje spousta osvědčených způsobů, jak nechat konopná semínka správně vyklíčit. Vybrali jsme dvě zaručené, které to zvládnou.

Klíčení semen konopí na papírovém ubrousku

 naklíčená semena na tamponuBuď je necháme klíčit přímo v pěstebním substrátu (půda, minerální vlna, kokos atd.), nebo je nejprve necháme naklíčit na klíčícím papíru/vlně a teprve po vyklíčení je zasadíme. Při klíčení v půdě nebo kokosu je dobré použít malé papírové květináčky. Postup klíčení semen na navlhčené vatě. Nejprve semena namočte na 12 hodin do vody, poté je přeneste na navlhčenou vatu a přikryjte, aby zůstala tmavá. Můžete je také zasadit do květináče, který se postupně rozkládá. Další možností jsou sázecí tablety Jiffy, které nasáknou optimální množství vody a jejich struktura umožňuje snadné klíčení semen. Výhodou je snazší kontrola vlhkosti pěstebního média.

Pokud je pěstební médium příliš vlhké, může dojít k tomu, že semena shnijí a nevyklíčí. Semena by se měla před použitím ponechat asi 12 hodin v čisté vodě při pokojové teplotě. Tím se semena zbaví inhibitoru růstu, který v přírodě zabraňuje předčasnému klíčení, například v případě mírného deště. Delším pobytem ve vodě dostanou semena jasný signál, že je skutečně čas na přípravu. Semena trochu nabobtnají a rychleji vyklíčí. Je docela možné, že do 12 hodin ze semínka vyroste klíček.

Po namočení zasaďte semena asi 0,5-1 cm hluboko do vhodně navlhčeného substrátu. Médium nesmí být úplně mokré ani příliš suché. Chcete-li zjistit, zda je médium příliš vlhké, udělejte do média důlek prstem o velikosti asi 1,5 cm – pokud se na dně důlku objeví voda, je médium příliš vlhké. Nedostatečně vlhké pěstební médium se buď drolí (v případě hlíny a kokosu), nebo trhá (rockwool). Abyste zajistili optimální vlhkost, přikryjte květináče igelitovým sáčkem nebo potravinovou fólií – pěstební médium tak rychle nevyschne. Rostlina by měla vyrůst nad zem během 2 až 3 dnů.

Klíčení semen konopí Cleopatra ve vodě

klíčení semen konopí ve voděTuto metodu volíme proto, že máme přesný přehled o vývoji jednotlivých semen a máme jistotu, že do pěstebního média jsou umístěna pouze klíčivá semena. Stejně jako v předchozím případě vložte semena do čisté vody na přibližně 12 hodin. Po uplynutí této doby přesuňte semena do misky s navlhčeným klíčícím papírem nebo vatou a umístěte je na tmavé místo nebo je přikryjte. Vlhkost vaty a papíru by měla být taková, aby bylo možné vodu z materiálu vyždímat ždímáním, ale zároveň by se na misce neměly tvořit louže.

Pokud klíčky ještě nejsou ve vodě, objeví se na klíčící podložce obvykle do 24 až 36 hodin. Vyklíčená semena zasaďte do pěstebního substrátu. Pokud hodláte pěstovat ve velkých nádobách, vyplatí se opět nejprve vysadit semena do menších květináčů, a teprve když rostliny vyrostou, přesadit je do velkých květináčů nebo na záhon. Klíček vyrůstající ze semínka je kořínek, proto se při sázení ujistěte, že směřuje dolů. I po vyklíčení sázejte semena 0,5 až 1 cm hluboko.

Jak naklíčit stará semena?

Malá rostlina konopíNěkdy se ocitneme v situaci, kdy jsme nuceni použít semena, o kterých víme, že jsou více než dva nebo tři roky stará, nebo si nejsme zcela jisti jejich kvalitou. Abychom zvýšili pravděpodobnost klíčení, můžeme použít dostupné pomocné prostředky pro klíčení. V současné době je na trhu mnoho různých přípravků na podporu osiva, které dokáží oživit i stará semena. Klíčení můžete podpořit namáčením semen v heřmánkovém nebo přesličkovém čaji. Čaj připravíte tak, že vezmete dvě polévkové lžíce bylinek a zalijete je 2 dcl vroucí vody. Nechte bylinky ve vodě louhovat 12 hodin – pak je sceďte a máte hotový roztok pro namáčení semen. Semena nechte v tomto roztoku 12-24 hodin. Pro naše účely je vhodnější čaj s přesličkou, která obsahuje křemík. Obě byliny také podporují odolnost mladých rostlin vůči chorobám. Při klíčení starších semen a semen nejisté kvality je vždy vhodné použít postup klíčení na klíčícím papíru nebo vatě.

Klíčení semen konopí pro vás nebude problém. Zvláště u modelu, jako je Cleopatra.

Publikoval Jan Veselý

28/05/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů