26/05/2023

Jak vyrobit konopné mléko ?

Konopné mléko je bohaté na základní živiny, jako jsou omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, a je prospěšné pro zdraví srdce a imunitní systém.

Konopné mléko je výživná rostlinná alternativa mléka, kterou si můžete snadno vyrobit doma. Konopné mléko je bohaté na základní živiny, jako jsou omega-3 a omega-6 mastné kyseliny, a je prospěšné pro zdraví srdce, podporu imunitního systému a udržení zářivé pleti. Díky své jemně oříškové chuti a krémové struktuře je skvělým doplňkem každodenního jídelníčku. Pojďme se tedy ponořit do podrobného postupu, jak si doma vyrobit konopné mléko.

Složení

konopné mléko

K výrobě přibližně 1 litru konopného mléka budete potřebovat:

  1. 1 šálek syrových, vyloupaných konopných semínek (známých také jako konopná srdíčka)
  2. 4 šálky filtrované vody
  3. 1-2 polévkové lžíce sladidla dle vlastního výběru (nepovinné)
  4. 1/2 lžičky vanilkového extraktu (nepovinné)

Vybavení

Budete také potřebovat:

  1. Vysokorychlostní mixér
  2. Velká mísa
  3. Sýrové plátno, sáček na ořechové mléko nebo jemné síto.
  4. Skladovací nádoba s víkem (nejlépe skleněná).

Pokyny

Krok 1: Kombinujte ingredience

Začněte tím, že v mixéru smícháte konopná semínka a filtrovanou vodu. Na rozdíl od některých jiných ořechových mlék není třeba konopná semínka předem namáčet. Pokud máte raději sladké mléko, přidejte v této fázi sladidlo. Může to být javorový sirup, med nebo datle, záleží na vašich preferencích a dietních potřebách. Pokud přidáváte vanilkový extrakt pro další vrstvu chuti, je na místě ho přidat.

Krok 2: Smíchání

Jakmile jsou ingredience v mixéru, zajistěte víko a mixujte směs při vysokých otáčkách asi 1-2 minuty, nebo dokud se směs nezdá být krémová a semínka nejsou zcela rozmělněna. Mléko by mělo mít bělavou barvu a hladkou strukturu.

Krok 3: odrudy

Poté nad velkou mísu umístěte plátno na sýr, sáček na ořechové mléko nebo jemné síto. Nalijte rozmixovanou směs do síta nebo sáčku a poté opatrně vymačkejte nebo protlačte tekutinu skrz květy do mísy. Tímto postupem odstraníte přebytečné částečky semen, čímž získáte hladší mléko. Někteří lidé však tento krok raději vynechávají, aby si zachovali veškerou vlákninu a živiny.

Krok 4: skladovaní

Čerstvě vyrobené konopné mléko nalijte do čisté, vzduchotěsné nádoby. K tomuto účelu se velmi dobře hodí skleněné nádoby s víčky. Ujistěte se, že konopné mléko skladujete v chladničce. Vydrží čerstvé přibližně 5 dní. Mějte na paměti, že může dojít k přirozené separaci, proto jej před každým použitím pořádně protřepejte.

Přizpůsobení a použití

Jak vyrobit konopné mléko - konopné koktejly

Krása domácího konopného mléka spočívá v jeho univerzálnosti. Hustotu můžete upravit použitím menšího nebo většího množství vody. Chcete-li krémovější a bohatší mléko, snižte množství použité vody. Stejně tak pro lehčí, jemnější mléko zvyšte množství vody.

Pokud jde o chuť, můžete experimentovat s různými přídavky. Pro čokoládový nádech můžete přidat kakaový prášek, zatímco namočené datle nebo špetka skořice mohou konopnému mléku dodat nový zajímavý rozměr.

Konopné mléko lze používat stejně jako jiné mléko. Vychutnejte si ho vychlazené v lednici, použijte ho do cereálií, kávy nebo čaje, přidejte ho do koktejlů nebo ho použijte jako základ do polévek a omáček.

Výživové výhody

Konopné mléko je skvělým zdrojem rostlinných bílkovin, v jednom šálku ho je asi 5 gramů. Je také dobrým zdrojem zdravých tuků, konkrétně omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou klíčové pro zdraví mozku a snížení zánětů. Kromě toho konopné mléko obsahuje řadu vitaminů a minerálů, včetně vitaminu

Logo exploze semínek Nuka

Pokud se rozhodnete pěstovat vlastní rostliny konopí, vždy si kupujte kvalitní a čerstvá semena konopí. Můžete se podívat na semena od Nukaseeds.

Publikoval Blood

26/05/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů