30/06/2022

Jaké živiny rostliny konopí potřebují?

O jednotlivých mikroživinách důležitých pro rostliny marihuany.

základní živiny pro rostliny marihuany

Při pěstování konopí je velmi důležité vědět, co vaše rostliny marihuany potřebují v každé fázi svého životního cyklu. Pokud máte jasnou představu o tom, které živiny se k čemu používají, budete mít obrovskou výhodu při pěstování prvotřídních a bohatých květů.

Primární živiny

Představují 3 hlavní živiny. Hodnota N-P-K udává množství dusíku, fosforu a draslíku. Například NPK 7-15-19 vás informuje, že obsahuje 7 dílů dusíku, 15 dílů fosforu a 19 dílů draslíku.

Dusík – (N), který se používá k vývoji listů, stonků a větví rostlin marihuany. Dusík je také zodpovědný za tvorbu chlorofylu, který se používá v procesu fotosyntézy při přeměně energie, aminokyselin a enzymů. Použití dusíku by se mělo snížit, jakmile rostlina marihuany začíná kvést. Nedostatek dusíku lze zjistit, když listy konopí začnou žloutnout a nakonec opadají.

Fosfor – (P) spolu s dusíkem napomáhá zdravému vývoji kořenů a umožňuje rostlině marihuany vytvářet silné větve, které unesou váhu budoucích palic. Fosfor je jednou z hlavních potřeb kvetoucích rostlin konopí. Nedostatek fosforu činí rostliny marihuany zranitelnějšími vůči patogenům a pozná se podle změny barvy stonků a listů ze zelené na purpurově načervenalou. Některé odrůdy mají červené a fialové tóny přirozeně, avšak ve fázi růstu jen zřídka, takže ve většině případů se jedná o nedostatek fosforu.

Draslík – (K) pomáhá přeměňovat oxid uhličitý, stimuluje růst listů a je nezbytnou živinou s draslíkem, když rostliny marihuany začínají kvést. Draslík posiluje stonky a dodává rostlinám zdravou a silnou strukturu růstu během vegetačního období. Pomáhá také rostlinám konopí lépe bojovat s nemocemi a efektivněji využívat vodu. Nedostatek draslíku se u rostlin marihuany projevuje žloutnutím listů od okrajů.

Vysvětlení stopových prvků

Na zadní straně lahvičky s živinami najdete vedle základních živin také analýzu stopových prvků. Jak název napovídá, tyto mikroživiny potřebují rostliny konopí v mnohem menším množství. Správný poměr stopových prvků je nesmírně důležitý.

Hořčík

je zodpovědný za funkci a produkci rostlinných enzymů, auxinů a růst stonků.

Vápník

pomáhá při přenosu dusíku a cukrů.

Síra

se používá k výrobě růstových hormonů a vitaminů a je považován za základní stavební prvek.

Zinek

je spolu s dalšími stopovými prvky nezbytný pro tvorbu enzymů a chlorofylu.

Železo

je katalyzátorem tvorby chlorofylu a také snadno vstřebatelným prvkem pro kořeny.

Mangan

nezbytný pro fotosyntézu a produkci enzymů.

Bór

pomáhá při vstřebávání vápníku a mnoha dalších procesech. Jedná se o základní stopový prvek, který by měl být přítomen po celou dobu vývoje rostliny konopí.

Kobalt

je stopový prvek, který rostliny potřebují, ale mnozí výrobci živin jej přidávají ve velkém množství.

nedostatek kobaltu v rostlině marihuany
nedostatek kobaltu

Chlor

Chlor ve formě chloridů napomáhá fotosyntéze a tvorbě kořenů. Rostliny marihuany mají povadlé chlorotické listy, které se při nedostatku chlóru zbarvují do bronzova. Kořeny jsou zakrnělé a v blízkosti špiček ztloustlé. Rostliny konopí s nedostatkem chloru jsou bledé a trpí vadnutím.

Měď

Působí jako fungicid a prospívá také kořenové zóně při produkci enzymů.

Molybden

důležitou složkou produkce enzymů a funkce rostlin.

Nikl

Pomáhá rozkládat dusík a dusičnany a působí jako enzym. Rostliny marihuany s nedostatkem niklu obtížně odbourávají odpadní produkt močovinu a produkují jí v tkáních nadbytek. Mezi příznaky nedostatku niklu patří odumírání špiček listů konopí.

Tuhá hnojiva

Pokud jde o pěstování rostlin konopí pouze na organických substrátech, většina pěstitelů marihuany se rozhoduje pro hlínu bohatou na živiny po dobu několika měsíců, aby pokryla vegetační fázi.
Substrát můžete zakoupit v obchodech, které ho prodávají speciálně pro rostliny konopí. K tomuto substrátu můžete zakoupit také tekuté hnojivo, které lze použít společně s živinami již obsaženými v půdě. Měla by se však používat pouze voda se stabilním pH.

Kompost z organického odpadu se během životního cyklu konopí pomalu rozkládá. Kompost je také bohatý na hořčík a plný prospěšných bakterií a mikroorganismů, které společně rozkládají organickou hmotu a přeměňují ji zpět do kořenové části.

Žížalí trus je velmi prospěšný pro stimulaci mikrobiálního života. Díky vyváženému obsahu N-P-K a stopových prvků je použití žížalích exkrementů bezpečným a bezproblémovým způsobem pěstování zdravých a silných rostlin konopí.

Kapalná hnojiva

Pokud jste se rozhodli investovat do tekutého hnojiva a řídit se tabulkou dávkování, zjistíte, že různá hnojiva jsou určena pro různé fáze vývoje rostlin. životní cyklus konopí, od posilovač zakořenění na vegetativního hnojiva na hnojivo pro kvetoucí rostliny konopí nebo hnojivo pro dozrávání konopných palic.

Kapalná hnojiva určená k aplikaci do půdy se často skládají z melasy vyrobené z cukru.

Jindy jsou to huminové kyseliny, výtažky z žížal nebo netopýřího guana. Při používání tekutých hnojiv je důležité dodržovat dávkovací tabulku a zajistit, aby byly rostliny marihuany řádně zavlažovány.

Jaké jsou výhody proplachování rostlin marihuany?

proplachovací proces u rostliny marihuany

-propláchnutí (flushing) zlepší chuť a vůni vaší úrody

Než se rozhodnete sklízet úrodu, měli byste rostliny konopí důkladně zprostit přebytečných živin a minerálů. Tyto zbytkové látky narušují přirozenou chuť a vůni bez ohledu na to, zda pěstujete v půdě, kokosu nebo hydroponickým způsobem. Rostliny marihuany potřebují čas, aby využily všechny živiny, které v nich byly doposud uloženy.

Pro zkušené pěstitele je proto proplachování samozřejmostí. Pokud používáte hnojiva, zejména minerální, každý výrobce doporučuje pravidelné hnojení a důkladné propláchnutí před sklizní.

Kdy se má před sklizní proplachovat.

  • Pokud pěstujete v půdě, začněte s proplachováním 10 dní před sklizní.
  • Pokud pěstujete rostliny konopí v kokosu, doporučujeme 5-6 dní před sklizní propláchnout.
  • Pokud pěstujete marihuanu v hydroponickém systému, stačí rostliny 3 dny před sklizní propláchnout.

Pokud pěstujete s organickými hnojivy, není proplachování nezbytně nutné, ale rozhodně tím nic nezkazíte.

Souhrn

Hnojení rostlin marihuany je jednoduchý a snadný proces, zejména pokud dodržujete základní pravidla hnojení pouze vodou nebo se řídíte tabulkou hnojení. Schopnost rozpoznat, kdy má rostlina konopí nedostatek živin, a rychle jednat bude hrát klíčovou roli v tom, jak úspěšná bude vaše sklizeň.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Peca Sarm

30/06/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů