13/10/2022

Je marihuana škodlivá pro naše zuby?

Marihuana je velmi unikátní a má obrovský potenciál ve světě medicíny. Jak je to ale s kouřením konopí a jeho vlivem na zuby?

Marihuana je stále populárnější. Mluví se o ní ve zdravotnictví, průmyslu, kultuře atd… Jak legalizace postupně proniká do světa, lidé se začínají ptát, zda kouření konopí nemá špatné účinky na naše dásně a zuby. Pro zubní lékaře to byla rána pod pás, protože na rozdíl od tabákových výrobků nebylo na toto téma provedeno mnoho výzkumů.

Před několika lety se objevila studie, která ukázala, že sucho v ústech způsobené THC není jen hrozbou pro naše ústa, ale že mohou vzniknout i vážnější problémy. Co s tím tedy dělat?

Dobře známá skutečnost

Je tedy konopí škodlivé pro lidské zuby? Stručně řečeno, ano, je. Ale stejně tak i kouření prakticky čehokoli jiného. Mnozí lékaři a odborníci zastávají názor, že konzumace by měla být prováděna perorálně nebo pomocí vaporizéru.

Vaporizace však není zcela bez rizika (pokud mluvíme o oleji, nikoli o suchých květinách). Některé oleje mohou obsahovat glykol a glycerin, a jsou tak kariogenní (podporují vznik zubního kazu).

Nežádoucí účinky kouření marihuany v ústní hygieně

Podle celkového průzkumu mají kuřáci konopí obecně horší ústní hygienu než nekuřáci. Existují samozřejmě výjimky. Kuřáci konopí jsou každopádně více ohroženi zubním kazem, parodontózou, infekcemi dutiny ústní a nepříliš zdravými dásněmi.

rhasta man se usmívá

V jednom australském zubním časopise dokonce vyšlo najevo, že kuřáci marihuany trpí takzvanou „konopnou stomatitidou“. V podstatě se jedná o narušení buněčné struktury tkáně. To může vést k rakovině ústní dutiny. Podle tohoto časopisu však jde o neověřené tvrzení, protože o účincích konopí na lidské dásně nejsou dostatečné znalosti.

Americká studie z roku 2017 zkoumala údaje všech 1 938 pacientů jedné zubní ordinace a ptala se jich, zda mají zkušenosti s kouřením marihuany a cigaret, konzumací alkoholu a kolik jim je let. U pravidelných uživatelů marihuany, cigaret a alkoholu bylo zjištěno mnohem vyšší riziko vzniku zubního kazu a parodontózy.

Tento výzkumný model je nadále upravován s ohledem na četnost užívání těchto látek, aby byly údaje co nejpřesnější.

Jak vážná je hrozba kouření marihuany pro naše zuby?

Předchozí výroky se shodují na tom, že kouření marihuany je spojeno se špatnou hygienou a tvorbou zubních kazů.

barevný muž se usmívá se špatnými zlatými zuby

Ne všichni však zastávají tento názor. A Chilská studie z roku 2009 tvrdila, že u lidí, kteří přiznali konzumaci konopí, nedošlo ke zhoršení ústní hygieny.

K podobným závěrům dospěli lékaři i v roce 2011, kdy testovali léky spojené s bolestí zubů. Pouze opioidy byly spojeny s vyšším rizikem vzniku zubního kazu, a to v průběhu jednoho roku.

Jak už to tak bývá, s jistotou toho nelze říci mnoho. Zdokumentované údaje však svědčí o tom, že to nelze brát na lehkou váhu. Pokud si chcete užívat všech výhod užívání konopí a zároveň si zachovat zdravé zuby, máme pro vás krátký seznam tipů.

  • Samozřejmostí by mělo být čištění zubů dvakrát denně a alespoň občasné čištění mezizubních prostor.
  • Pokud můžete, vyhněte se přidávání tabáku do jointu nebo se tabáku vyhněte obecně.
  • kombinovat nebo nahrazovat jiné způsoby konzumace marihuany.
  • Nepoužívejte ústní vody, které vysušují sliznice.
  • Pravidelně navštěvujte svého zubaře, i když vám nic není.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

13/10/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů