29/05/2022

Kde je užívání konopí legální?

Kde je užívání konopí legální a jaké podmínky musíte splnit, abyste mohli marihuanu užívat jako lék nebo pro rekreační účely? Shrnutí je zde.

Nedávno jsme vás informovali, že Malta je první zemí v Evropské unii, kde je užívání konopí legální pro všechny účely.

Malta se tak dostala před Lucembursko, které legalizaci marihuany rovněž schválilo, ale dosud nepřijalo žádné zákony. Je třeba také dodat, že nová koalice v Německu usiluje o schválení konzumace konopí na určitých místech.

Kde a za jakých podmínek je konopí legální?

Osobní užívání konopí.

Evropa

V každé zemi Evropské unie existuje určitá míra tolerance k užívání konopí, ale donedávna nebylo konopí legální v žádné evropské zemi.

Užívání konopí v Evropě s vlajkou Unie a nápisem legalizovat

V následujících zemích je konopí stále nelegální, ale za držení malého množství konopí pro vlastní potřebu se do vězení nedostanete.

Bulharsko, Chorvatsko, Česká republika, Irsko, Itálie, Lucembursko, Portugalsko, Slovinsko a Španělsko.

Jistě znáte proslulé nizozemské kavárny. Ty nejsou přímo legální, ale tamní vláda je toleruje, pokud obchod splňuje určité podmínky. Majitelé těchto „kaváren“ navíc pravidelně platí daně.

Pokud je například osoba přistižena při pěstováníméně než pěti rostlin nebo má u sebe malé množství marihuany, vede to jen zřídkakdy k trestnímu stíhání.

Další zemí na cestě k legalizaci by mohlo být Portugalsko, které v roce 2000 kvůli heroinové krizi dekriminalizovalo všechny nelegální drogy. Lidé, kteří jsou přistiženi s jakoukoli drogou, jsou posláni před „odstrašující komisi“ a mohou být pokutováni.

Zámořské státy

První zemí, která legalizaci provedla, byla v roce 2013 Uruguay. Neobešlo se to však bez komplikací, protože některé výdejny se díky legislativě dostaly do hledáčku amerických bank.

Další zemí byla Kanada, kde došlo k legalizaci v roce 2018. Kanada tak učinila především proto, aby podpořila ekonomiku a eliminovala černý trh s konopím. Zájem byl však tak velký, že mnohdy ani nebyli schopni uspokojit poptávku. Hovořilo se také o tom, že mnoho zákazníků raději nakupuje na černém trhu, kde je kvalita mnohem lepší a cena mnohem nižší.

USA

americký soud s konopným listem

K dnešnímu dni je rekreační užívání marihuany legální v 18 státech nebo je na cestě k legalizaci.

Aljaška, Arizona, Kalifornie, Colorado. Connecticut, Illinois, Maine, Massachussetts, Michigan, Montana, Nevada. New Jersey, Nové Mexiko, New York, Oregon, Virginie, Vermont, Washington.

Léčebné využití marihuany

Pokud jde o léčebné konopí, to bylo v Kalifornii schváleno před dvaceti lety. V jiných evropských zemích je léčebná marihuana již zcela běžná. Nemusí jít nutně o odrůdu CBD, ale také o variantu THC, na kterou potřebujete lékařský předpis. Konopí s THC se obvykle předepisuje lidem se závažným onemocněním.

zdravotní značka s listem nahoře

V těchto evropských zemích si můžete koupit konopí nebo produkty z této rostliny pro lékařské účely.

Belgie, Česká republika, Dánsko (musíte být vyšetřeni), Estonsko (musíte mít povolení), Finsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lucembursko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, San Marino, Slovinsko, Španělsko, Švýcarsko.

Mimo Evropu je léčebné konopí povoleno na Novém Zélandu, v Austrálii, na Jamajce, Barbadosu, Bermudách, v Kanadě, Chile, Kolumbii, Ekvádoru, Izraeli, Libanonu, Malawi, Mexiku, Maroku, Peru, Rwandě, Svatém Vincentu, Jihoafrické republice, Srí Lance, Thajsku, Uruguayi, Vanuatu, Zambii a Zimbabwe.

První africkou zemí, která legalizovala léčebnou marihuanu, bylo v roce 2017 Lesotho, kde je však rekreační marihuana stále nelegální.

Otázkou legalizace léčebného konopí se zabývalo také Řecko, kde měla podpořit ekonomiku a pomoci zemi vyrovnat se s krizí. V roce 2017 pak došlo ke změně a Řecko oficiálně legalizovalo konopí pro léčebné účely. Tamní mecenáši mají navíc zájem rozšířit pěstování a investovat poměrně velké částky, aby se léčebné konopí dostalo k co největšímu počtu lidí. Tomu poněkud brání řecký ministr zemědělství, který se domnívá, že by ji lidé mohli zneužívat a kouřit marihuanu pro rekreační účely namísto léčebných. Upřednostňuje pouze Sativex, který je schváleným léčivým extraktem.

Zde je stručný přehled toho, jak to vypadá. Otázkou legalizace konopí se nyní zabývá mnohem více států než před lety. Což je dobře, protože tam, kde konopí jednoznačně vede, se farmaceutickým přípravkům často nedaří. Podívejte se na naše modely od Nukaseeds, které by vám pomohly v mnoha ohledech.

Co si myslíte o legalizaci?

Publikoval Jan Veselý

29/05/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů