21/01/2023

Konopné venkovní světlo ? Kolik světla potřebují venkovní rostliny konopí?

Pokud je vaším cílem dosáhnout co nejvyššího výnosu, musíte zajistit, aby rostliny konopí měly dostatek slunečního světla. Kolik světla však rostlina skutečně potřebuje? Existuje něco jako „příliš mnoho světla“? Na tuto otázku odpovíme níže.

Venkovní osvětlení konopí – Jaké množství slunečního světla je optimální pro venkovní rostliny konopí?

Konopí, stejně jako ostatní rostliny na planetě, potřebuje ke svému růstu světlo. Pokud plánujete skladování velkého množství opravdu nízkých pupenů, budou vaše rostliny potřebovat obrovské množství světla, mnohem více než jiné rostliny. Síla slunce dodává rostlině sílu, kterou potřebuje ke správnému růstu a dosažení maximální velikosti a kvality květů.

Proč je sluneční světlo pro rostliny konopí tak důležité?

Kromě správné genetiky, vhodného a kvalitního substrátu, správné výživy je velmi důležité také světlo. Proč si myslíte, že pěstitelé utrácejí peníze za vysoce kvalitní světla? Protože bez nich by jejich rostliny pravděpodobně nerostly podle plánu.

Světlo poskytuje rostlinám energii potřebnou k fotosyntéze. Jednoduše řečeno, více světla = větší a zdravější pupeny.

Kromě fotosyntézy hraje světlo další klíčovou roli. Jedná se o fotoperiodu. Počet hodin denního světla určuje, v jaké fázi růstu se rostlina nachází. Ve vegetační fázi (16-18 hodin na slunci) má rostlina dostatek světla pro růst a vývoj. Když se dny zkracují a rostlina má méně slunečního světla, pozná, že je čas začít kvést, a přejde do fáze kvetení (cyklus 12/12).

Jaké je ideální množství světla?

Vaším cílem by mělo být umístit rostliny konopí na místo, kde na ně dopadá maximální množství slunečního světla za den. Pokud chcete mít kontrolu nad dobou, kterou rostliny stráví na slunci, můžete je zasadit do větších květináčů a manipulovat s nimi podle potřeby. To je dobré řešení i kvůli vlnám veder, které se někdy mohou vyskytnout.

Samotná rostlina by měla mít alespoň pět hodin přímého slunečního světla a podobné množství nepřímého slunečního světla. Nedostatek slunečního světla má za následek nižší výnos. A to přece nechcete!

Pro samonakvétací odrůdy konopí

Konopí venkovní světlo - Automaton samonakvétací konopí
Atomaton – samonakvétací konopí

Samonakvétací odrůdamarihuany rostou téměř v jakýchkoli podmínkách, takže jsou dobrou volbou pro začínající pěstitele. To však neznamená, že nepotřebují světlo. Stejně jako feminizované odrůdy potřebují samonakvétací odrůdy co nejvíce světla pro dobrý růst a vyšší výnosy. Doporučuje se také vystavení slunečnímu světlu, protože výnosy samonakvétacích rostlin nejsou tak vysoké jako u jejich feminizovaných protějšků, které jsou závislé na fotoperiodě.

Většina samonakvétacích odrůd je ve vegetativním stádiu 3-4 týdny, než začne kvést. Protože jejich životní cyklus je kratší, lze je sklízet několikrát ročně.

Ideální doba pro výsadbu je začátek léta, kdy jsou dny teplé a dlouhé. Během 60-70 dnů by měla být rostlina připravena ke sklizni. Pokud začnete s výsadbou později, můžete sklízet již na začátku podzimu.

Dáváte přednost automatickým semenům konopí? můžete vyzkoušet naše modely konopí.

Pro feminizované odrůdy konopí

Konopí venkovní světlo - Polaris Feminizované konopí
Polaris – feminizované konopí

Feminizované odrůdy jsou ve srovnání s automatickými odrůdami závislé na fotoperiodě. Zůstávají ve vegetační fázi, dokud na ně dopadá alespoň 15 hodin slunečního světla. Pokud je vysadíte na jaře, můžete očekávat, že vegetační fáze bude trvat několik měsíců. Jakmile se dny začnou zkracovat, rostliny začnou kvést.

Skutečná doba kvetení závisí na odrůdě. Některé odrůdy rostou rychle a jsou hotové již koncem léta. Jiné, například dlouho kvetoucí sativy, mohou růst až do konce října.

Dostatek světla tak ovlivní nejen silný růst a kvalitu sklizně, ale také přechod mezi fází vegetace a kvetení. U feminizovaných odrůd je doba výsadby mnohem důležitější než u samonakvétacích odrůd. Rozhodně nechcete, aby vám přízemní mráz zničil celou úrodu.

Dáváte přednost feminizovaným semenům konopí ? můžete vyzkoušet naše modely konopí.

Co když máme příliš mnoho světla?

Pokud byste chtěli pěstovat konopí v severních klimatických oblastech, jako je Velká Británie, Nizozemsko, Polsko nebo Německo, intenzita slunečních paprsků by pravděpodobně nebyla problémem. Ve Středomoří však mohou nastat komplikace. Zde se nemusíte starat o dostatek slunečního světla pro rostlinu, ale spíše o to, jak ji chránit.

Existuje několik možností. Pokud chcete sázet přímo do půdy, vyhledejte místo, kam slunce svítí jen dopoledne a kde je po většinu odpoledne skryto. Tímto způsobem nebude rostlina ve stínu příliš vystavena tepelnému nebo světelnému stresu. Rostlina by také neměla být orientována na jih, kde by jí odpolední slunce působilo problémy. Místo toho zvolte východní nebo západní orientaci.

Další možností je instalovat zástěnu nebo květináč s rostlinou a přemisťovat ji podle potřeby. V horkém dni ji jednoduše vezměte a schovejte do stínu.

Pozitivní je, že nemáme tak silné vlny veder. Je pravda, že léto je mnohem intenzivnější než před několika lety, ale vlny veder během roku zde nejsou tak časté.

A co nedostatek slunečního svitu?

Venkovní konopí a nedostatek slunečního svitu
Venkovní konopí a nedostatek slunečního svitu

S malým množstvím slunečního světla je situace o něco složitější. Pokud jste rostlinu zasadili na trvalé místo, kde je opravdu málo světla, můžete ji podpořit venkovními lampami. Není to ideální řešení, ale alespoň z toho něco budete mít.

Rostlinu konopí v květináči opět vyměňte a v případě potřeby ji přemístěte na lépe osvětlené místo. Protože se do této situace nechcete dostat, doporučujeme opravdu promyslet, kam chcete rostlinu zasadit.

Slunce bude vždy lepší než nějaké umělé světlo, a proto má mnoho lidí venkovní prostředí tak v oblibě. Najít dobrou lokalitu může být někdy pořádný oříšek, ale pokud se vám to podaří, máte po starostech. Pak už stačí jen vybrat skvělou odrůdu a pustit se do práce. Dbejte však na to, aby rostliny měly dostatek světla.

animované logo nukaseeds

Pokud chcete vyzkoušet kvalitní konopná semínka, podívejte se na naši nabídku

.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

21/01/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů