21/03/2022

Konopí a aeroponická metoda pěstování

Hydroponické systémy pěstování konopí jsou velmi dobře známé a v dnešním článku si podrobněji představíme aeroponický systém pěstování.

Aeroponie je nejmodernější, ale také nejdražší způsob pěstování rostlin – a to včetně marihuany. Je to způsob, jak učinit pěstování konopí šetrnějším k životnímu prostředí a efektivnějším. Jak tato metoda pěstování funguje a za jakých okolností se vyplatí, se dozvíte níže.

Historie aeroponie

aeroponický systém a rostliny konopí

Aeroponie je metoda pěstování rostlin bez půdy. První zahrady bez půdy vznikly ve 20. letech 20. století. Vědci zjistili, že je snazší sledovat a studovat kořenový systém, když není skrytý v půdě. Aeroponie, stejně jako další metody pěstování ve vnitřních prostorách, hydroponie a akvaponie, zůstala po dalších 50 let pouze v laboratorních podmínkách. V 70. letech 20. století se začala používat pro komerční a zájmové pěstování.

Co je aeroponie

funkce aeroponie

V aeroponickém pěstebním systému jsou rostliny zavěšeny v uzavřeném nebo polouzavřeném prostředí, které se nazývá aeroponická komora. Kořeny volně visí za pěnovou přepážkou a přijímají živiny z rozprašovaného vodního roztoku. Listy a plody (v případě konopí palice) jsou od kořenů odděleny podpůrným systémem, který zahrnuje nepropustnou pěnu kolem stonku.

malá rostlina konopí v aeroponickém systému

Aeroponická komora by měla být v ideálním případě hermeticky uzavřená, aby se do ní nedostali škůdci a choroby. Vzhledem k tomu, že kořeny v komoře jsou vidět, má pěstitel lepší přehled o zdravotním stavu rostliny a dříve si všimne, kdy je třeba zasáhnout. Rostliny pěstované aeroponicky jsou tedy celkově zdravější.

Bohužel žádný systém není stoprocentně uzavřený, takže aeroponické pěstírny je třeba stále monitorovat, zda se v nich nevyskytují škůdci a nemoci. Kořeny jsou v aeroponii velmi náchylné, takže v případě kontaminace aeroponické komory by mohlo dojít ke zničení celé plodiny. Musíte také dávat velký pozor na teplotu živné vody, která může při vyšších teplotách rostliny zahubit. Mšice a kořenová hniloba jsou největší hrozbou pro aerohydrosystémy.

Výhody aeroponie

rostlina konopí a kořeny v aeroponickém květináči
  • Aeroponické systémy výrazně snižují spotřebu vody a hnojiv.
  • Zabírají méně místa než půda, protože kořeny nemusí tolik bojovat o prostor.
  • Aeroponické systémy jsou efektivní. rostliny jsou silnější, zdravější a vitálnější.

Nevýhody aeroponie

Aeroponie samozřejmě nepřináší jen výhody.

  • Cena. Jednou z nevýhod je, že aeroponie je v současnosti nejdražší metodou pěstování marihuany. Nepoužívá se tedy k velkoplošnému pěstování. Alespoň zatím ne.
  • Aeroponický systém vyžaduje, aby rostliny měly stálý přístup k rozprašované vodě a světlu. Výpadek proudu by měl fatální následky, proto si musíte pořídit záložní zdroj energie pro svůj již tak drahý systém.
  • Aeroponie není pro začátečníky.

Změní aeroponie konopný průmysl?

pěstební řešení pro aeroponii

Přechod na aeroponii není snadný ani levný, ale z dlouhodobého hlediska je to skvělá investice. Společnosti se snaží najít způsoby, jak snížit počáteční náklady a potřebné know-how.

Pro hobby pěstitele je již dnes k dispozici mnoho aeroponických systémů, stačí si projít renomované hydroshopy.

Pokud by aeroponické systémy začalo používat více společností, konopný průmysl by byl ekologičtější a marihuana kvalitnější. V důsledku toho by se mohla snížit i cena marihuany pro konečného spotřebitele, a to díky nižším režijním nákladům.

Používání aeroponie je jednoznačně výhodné pro producenty i jejich spotřebitele.

Semena odrůdy Paradox jsou velmi vhodná pro aeroponické pěstování a lze je zakoupit ZDE.

Zdroj článku: softsecrets.com

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Kotelnik

21/03/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů