09/01/2023

Konopí vs astma

Věděli jste, že kanabinoidy mohou pomoci při příznacích astmatu? V tomto článku najdete mnohem více informací o tom, jak konopí pomáhá.

Nejprve se podívejme, co je astma.

Astma je jedním z nejrozšířenějších chronických onemocnění na světě. V roce 2011 trpělo astmatem 236-298 milionů lidí na celém světě a každý rok na toto onemocnění zemře přibližně 249 000 lidí. Počet případů se v různých zemích pohybuje od 1 do 19 % populace.

Obrázek A ukazuje umístění plic a dýchacích cest v těle. Obrázek B ukazuje průřez normálními dýchacími cestami. Obrázek C ukazuje průřez dýchacími cestami během příznaků astmatu.

Ačkoli to nemusí být zřejmé, astma je také onemocnění způsobené zánětem. K tomu dochází na mikroskopické úrovni dýchacích cest, které jsou náchylnější ke spontánnímu nebo indukovanému zúžení. Nejčastějšími příznaky astmatu jsou dušnost, zejména v noci, a bolest nebo tlak na hrudi. Žádné dva případy astmatu nejsou stejné, ale léčba různých typů astmatu je velmi podobná.

Podívejme se na metody, které mají pacienti k dispozici pro léčbu.

Protizánětlivé léky jsou u nás nejoblíbenější a nejdostupnější metodou léčby astmatu. Inhalační steroidy, léky používané k léčbě astmatu, se nejčastěji podávají v inhalační formě pomocí ručního rozprašovače nebo speciálních přístrojů zvaných inhalátory. Lék se mění z kapaliny na páru a poté se inhaluje. Tato léčba má často vedlejší účinky, jako je bolest hlavy nebo nevolnost.

Vaping jako bezpečnější alternativa kouření

Konopný vaporizér

Přestože existuje mnoho důkazů o prospěšnosti CBD, THC a dalších kanabinoidů pro zdraví, spalováním rostlinného materiálu vznikají látky, které mohou způsobit rakovinu. Dosud však neexistují žádné důkazy o tom, že by kouření konopí mohlo způsobit rakovinu (výzkumy spíše naznačují, že některé kanabinoidy mohou působit proti rakovině). Inhalační užívání konopí je vhodné pouze pro některé pacienty s určitými příznaky.

Nebylo prokázáno, že by kouření konopí s nízkou až střední frekvencí způsobovalo poškození plicních funkcí, ale je důležitější než kdy jindy, aby pacienti s astmatem používali k léčbě vaporizéry nebo odpařovače konopí, v nichž rostlinný materiál nehoří při vysokých teplotách. Inhalace nebo vaporizace je bezpečnější a účinnější způsob využití zdraví prospěšných kanabinoidů z konopí k léčbě.

Pokud trpíte astmatem a kouříte konopí, je důležité přejít na tuto zdravější alternativu kouření.

Kanabinoidy na podporu funkce plic

Při kouření marihuany se bohužel do těla uvolňují některé toxické látky, podobně jako při kouření tabáku, ale kanabinoidy obsažené v rostlinách konopí mohou škodlivé účinky kouře potlačit. Způsobuje kouření marihuany poškození plic? Vědci to zatím nevědí.

Studie však již prokázaly dočasný účinek THC na dýchací cesty. THC, zejména 1-2 hodiny po požití, působí jako dočasný bronchodilatátor.

Studie zveřejněná v časopise The New England Journal of Medicine uvádí.

Kouř marihuany na rozdíl od cigaretového kouře způsobuje spíše bronchodilataci (rozšíření průdušek) než bronchostrikci (zúžení dýchacích cest) a na rozdíl od opiátů nezpůsobuje centrální respirační depresi.

Další víceleté studie, které probíhaly 20 let počínaje rokem 1984, zkoumaly 4998 osob ze tří amerických měst. Výzkumníci testovali kapacitu plic a rychlost proudění vzduchu v plicích.
h. Výzkumníci ke svému překvapení zjistili, že nízká až střední míra kouření konopí zvyšuje objem plic a rychlost proudění vzduchu. Někteří lidé sice mohou tvrdit, že tento jev je způsoben prodlouženým zadržováním dechu, ale to nevysvětluje, proč není funkce plic narušena jako u kuřáků cigaret.

Perorální podání (případně vaporizace) kanabinoidů může ovlivnit průchodnost dýchacích cest.

Někteří astmatici našli úlevu po užívání Marinolu, syntetické pilulky na bázi THC. Tato droga má mnohem větší psychoaktivní účinky než samotné výtažky z celých rostlin konopí a je mnohem méně účinná. Při perorálním užívání může být konopí za určitých podmínek mnohem účinnější než inhalátory nebo nebulizátory, které pacienti běžně používají k léčbě. Hlavní výhodou konopí jsou jeho protizánětlivé schopnosti, které jsou pro pacienty s astmatem velmi prospěšné. Vhodnou volbou je tedy užívání tinktur nebo různých poživatin obsahujících kanabinoidy. Pacienti, kteří trpí těžkou formou, mohou využívat výhod konopného oleje, který by měl přinést stejnou preventivní úlevu jako samotné kouření.

Lékaři také často poukazují na problémy astmatiků, kterým by konopí mohlo ulevit od zánětu a ucpání dutin. Lidé trpící astmatem musí často podstupovat domácí čištění dutin, v některých případech denně. Pro mnoho pacientů je toto čištění velmi nepříjemné. Jedná se o speciální techniku, která využívá speciální nádobu Néti, gravitaci a teplý solný roztok.

Konopí vs. astma
Konopí vs. astma

Není třeba dodávat, že k posouzení různých účinků podávání konopí pacientům s astmatem je zapotřebí mnoho kvalitního výzkumu. Toto onemocnění postihuje každoročně 35 milionů lidí, proto je velmi důležité najít účinné a bezpečné možnosti léčby bez nežádoucích vedlejších účinků.

Pokud se rozhodnete pěstovat vlastní rostliny konopí, vždy si kupujte kvalitní a čerstvá semena konopí. Můžete si prohlédnout semena od společnosti Nukaseeds.

animované logo nukaseeds

Zdroj: kanabinoidy.cz

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

09/01/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů