02/09/2021

Konopí a delší život – pravda nebo lež?

Konopí a delší život? Je to jen mýtus mezi uživateli a pěstiteli marihuany? Pojďme to zjistit.

Průměrná délka života a konopí

konopí a delší životnost listuSoučástí světa konopí je výzkum a s ním spojené studie, vědecké práce a analýzy. Podle veřejných zdrojů se již v 90. letech minulého století diskutovalo o tom, zda je vůbec možné, aby člověk díky marihuaně žil déle. Bohužel se však tato práce nedostala na veřejnost.

Tato vědecká práce sice nespatřila oficiální světlo světa, ale dostala se na internet. Studie poukázala na výsledky testů, při nichž bylo potkanům podáváno THC v různých dávkách. Na konci experimentu bylo zjištěno, že krysy s hladinou THC měly „větší šanci na přežití“.

Závěrečné zjištění je zajímavé, ale vědci tehdy upozornili, že ho nelze brát příliš vážně. Tato „lepší životní situace potkanů“ v té době nebyla nutně přičítána účinkům THC, ale roli mohly hrát i jiné faktory. Například tělesná hmotnost, chuť k jídlu, příjem potravy, úroveň stresu a mnoho dalších.

Ať už to bylo jakkoli, v této studii bylo zcela zřejmé, že krysy, kterým bylo podáváno THC, žily výrazně déle než krysy, kterým THC podáváno nebylo.

Účinky konopí by mohly pomoci

ganja na předpis v dávceVědci si pak položili otázku, co přesně mohlo prodloužit délku života potkanů. Podívali se na to tedy z jiného úhlu pohledu a usoudili, že za tím mohou být pozitivní účinky marihuany.

Velmi zjednodušeně řečeno: zatím není jisté, že díky užívání konopí můžeme žít déle, ale obecně známé účinky rostliny mají vliv na celkové zdraví a právě tyto účinky by mohly být příčinou dlouhého života.

Marihuana je velmi účinná při zmírňování stresu a úzkosti. To má dopad na životy lidí, protože velmi často slýcháme o lidech, kterým nápor stresu způsobil vážné zdravotní komplikace. Do této kategorie lze zařadit oslabenou imunitu, vysoký krevní tlak, poruchy paměti a spánku.

Výzkum léčebného konopí pro dlouhověkost

Konopí se poměrně často používá při léčbě závažných onemocnění. Dobrým příkladem je léčba rakoviny. Toto onemocnění s sebou přináší mnoho vedlejších účinků, které celkovou situaci zhoršují (nevolnost, nespavost, zvracení atd.). Marihuana tyto nežádoucí účinky spolehlivě zmírňuje a v některých případech dokonce odstraňuje.

Konopí dává naději také lidem s epilepsií. Jeho účinky pomáhají při střevních potížích, artritidě, nespavosti a dalších.

Všechny uvedené zdravotní problémy mají negativní vliv na naše celkové zdraví, a tím vlastně zkracují náš život. Když tedy konopí tyto komplikace zmírňuje, svým způsobem prodlužuje život.

Konopí a lidský mozek

Marihuana chrání mozkové buňkyNervový systém je dalším místem, kde může konopí prokázat své léčebné schopnosti. Docela zajímavý je výzkum, podle kterého může marihuana zabránit stárnutí mozku.

Přesně to bylo zjištěno na konci roku 2017. Vtéto studii vědci pozorovali a porovnávali mozkovou aktivitu myší, které dostávaly denní dávku THC, s těmi, které THC nedostávaly. Pokud jste si mysleli, že myši s THC mají výraznější mozkovou aktivitu, trefili jste se do černého.

Podle tohoto výzkumu THC a další kanabinoidy podporují mozkovou aktivitu. Podle nich by to pomohlo odbourat „pomalou mysl“, která je nedílnou součástí stárnutí.

konopí chrání mozek

Další výzkum se zaměřil na jiný aspekt fungování nervového systému, a to na poruchy mozku. Vědci se domnívají, že marihuana může zabránit degeneraci mozkové tkáně, která je spojena s Alzheimerovou chorobou.

Duševní poruchy vedou kromě tělesných také k možnému zkrácení lidského života. I zde konopí může mít a má vliv na délku lidského života.

Konopí a delší život – ano či ne?

Musíme si však uvědomit, že neexistuje žádný jiný lék, který by přímo prodlužoval náš život, pokud nemluvíme o lécích na konkrétní onemocnění, které život zkracuje, a ve světle této skutečnosti můžeme konstatovat, že marihuana zlepšuje kvalitu života a jeho délku s minimálním rizikem negativních následků.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

02/09/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů