07/03/2023

Kouření marihuany z bongu – jaké jsou výhody ?

Co se děje ve vašem bongu, když kouříte marihuanu? Jsou bublinky opravdu zdravější? Je to složité.

Při kouření marihuany vzniká proud kouře, který obsahuje vše, co chcete – aktivované THC, CBD, další kanabinoidy a terpeny – a spoustu věcí, které nechcete, jako je horký kouř, dehet a jemné částice, známé také jako popel. Může být takový kouř méně škodlivý pomocí bong?

Kouření marihuany z bonga eliminuje škodlivé látky

bong odstraňuje škodlivé látky

Bong, nazývaný také vodní dýmka, okamžitě ochladí kouř tím, že ho protáhne bongem, což vede k hladší cigaretě. Voda také odfiltruje veškerý popel, který by mohl být vyfouknut do úst nebo dýchacích cest. Dochází také k určité filtraci dehtu. To je důvod, proč má voda nakonec hnusně hnědou barvu.

Dehet je souhrnné označení pro stovky nepříjemných sloučenin vznikajících při spalování marihuany. Kromě nikotinu je konopný kouř kvalitativně podobný tabákovému kouři a obsahuje mnoho polycyklických aromatických uhlovodíků (PAU), které v plicích nechcete. Existují epidemiologické důkazy, že kuřáci tabáku, kteří používají bong, mají mnohem nižší výskyt rakoviny než ti, kteří kouří cigarety nebo obyčejné dýmky. Je tedy zřejmé, že dochází k dobré filtraci. (Nadměrné kouření může plíce poškozovat mnoha způsoby, ale navzdory desetiletím hledání vědci nikdy nenašli souvislost mezi užíváním konopí a rakovinou plic – to je příběh na jindy).

O tom, zda bongy skutečně účinně filtrují, se však vedou rozsáhlé debaty. Studie provedené v Kalifornii ukázaly, že bongy filtrují více psychoaktivních kanabinoidů rozpustných ve vodě než dehtu a polykarbonátů, což znamená, že uživatel musí vykouřit více trávy, aby dosáhl účinného opojení, protože poměr dehtu a kanabinoidů je nyní více vychýlen ve prospěch dehtu. Nikdo však přesně neví, k jak velké filtraci kanabinoidů dochází. Ti, kdo znají a pracují v oblasti extrakce konopí, vědí, že voda jako polární rozpouštědlo nedokáže dobře rozpustit kanabinoidy, terpeny ani vosky. Proto výrobci domácích koncentrátů používají jako rozpouštědlo nepolární rozpouštědla, jako je butan, nikoli voda.

Existují studie o kouření marihuany z dýmky?

O konopí a bongách bylo provedeno jen velmi málo studií, které přinesly zajímavé údaje.Chtěli otestovat účinnost bongů, jointů a vaporizérů. Zjistili, že nefiltrované jointy skutečně předčí bong – a to o dost. Uváděli, že bong „produkoval o 30 % více dehtu na kanabinoidy než nefiltrovaný joint“. Vaporizér – v té době jeden z prvních na trhu – je všechny výrazně předčil, protože poskytoval mnohem více kanabinoidů na jednotku dehtu.

Jedním z problémů bylo, že výzkumníci byli nuceni použít nekvalitní marihuanu dodanou Národním institutem pro zneužívání drog, která obsahovala 2,3 % THC (dnešní legální konopí obvykle obsahuje 15 až 25 % THC). Tento drobný detail je důležitý, protože nutí uživatele spalovat více marihuany – a vdechovat více nežádoucích vedlejších produktů – aby dosáhli požadované úrovně příjmu kanabinoidů.

V polovině 90. let 20. století vypracoval farmakolog Nicholas V. Cozzi z Wisconsinské univerzity přehled literatury týkající se studií o bongových dýmkách, většinou z 60. a 70. let 20. století. Zjistil, že tato zařízení mohou být účinná při odstraňování složek z marihuanového kouře, které jsou známými toxickými látkami, zatímco THC může projít relativně neporušené. Rozporuplné výsledky byly přinejmenším matoucí a poukazovaly na potřebu dalšího studia. Bohužel žádné další studie bongů nebyly provedeny. Místo toho se vědci zaměřili na studie vaporizérů jako zdravějšího způsobu dávkování marihuany. Mezitím měl Gieringer jednu radu pro ty, kteří hledají zdravější formu konzumace:

„Nejjednodušší způsob, jak se většina kuřáků vyhne škodlivým toxinům z kouře, je jednoduše kouřit silnější marihuanu.“

Související články :

Publikoval Sakul

07/03/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů