01/06/2022

Léčba konopím zlepšuje kvalitu života a pomáhá při bolestech

Léčba konopím pod lékařským dohledem je spojena se zlepšením kvality života. V tomto článku se dočtete o rozsáhlé studii, která to potvrzuje.

Rozsáhlou prospektivní studii provedl mezinárodní tým renomovaných vědců ze Spojených států a Izraele (jedním z autorů je Raphael Mechoulam, otec vědy o konopí). Výzkumu se zúčastnilo přibližně 10 000 pacientů, kteří se oficiálně léčí konopím.

konopný výzkum olej nukaseeds

Cílem bylo zjistit, které skupiny osob jsou léčeny konopím a zda je tato léčba bezpečná a účinná. Výzkumníci sledovali pacienty užívající konopí po dobu šesti měsíců, aby zjistili, jaké vedlejší účinky se u nich vyskytly, jak byly silné a jak je pacienti zvládali. Z hlediska účinnosti bylo za základní měřítko „úspěšnosti“ léčby považováno alespoň mírné zlepšení stavu pacienta, aniž by musel užívání konopí přerušit kvůli závažnějším vedlejším účinkům.

Výzkum léčebného konopí

Zastoupení skupin pacientů léčených konopím bylo následující: „Většina pacientů trpěla rakovinou (49,1 %) a nespecifikovanou bolestí (29,3 %). Průměrný věk pacientů byl 55 let, obě pohlaví byla zastoupena rovnoměrně (s mírnou převahou mužů) a přibližně jedna třetina pacientů uvedla, že již měla předchozí zkušenost s konopím.“

zdravotní značka s listem nahoře

Po šesti měsících sledování autoři zjistili, že necelých 20 % pacientů zemřelo a dalších 17 % ukončilo léčbu předčasně. Nežádoucí příznaky byly pozorovány celkem u 34 % subjektů, ačkoli nebyly závažné (závratě, zvýšená chuť k jídlu, ospalost a psychotropní účinky). Celkově byla léčba podle autorů studie po 6 měsících úspěšná u více než 70 % pacientů. To bylo ovlivněno faktory, jako je kouření cigaret, předchozí zkušenost s konopím, skutečnost, zda pacient aktivně řídil nebo pracoval, a jeho věk.

Autoři v závěru výzkumu uvádějí: „Zjistili jsme, že léčba konopím pod lékařským dohledem je spojena se zlepšením kvality života, úlevou od bolesti a absencí závažných vedlejších účinků.“

Odkaz na úplný výsledek studie

Přeloženo ze zdroje: magazin-legalizace.cz

Publikoval Kotelnik

01/06/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů