11/07/2022

Průvodce výběrem velikosti květináče

Jednoduchý a přehledný průvodce výběrem velikosti květináče pro rostliny konopí.

Tento článek má sloužit jako průvodce různými velikostmi květináčů pro rostliny konopí. Dočtete se, jak vybrat květináče pro samonakvétací a fotoperiodické rostliny konopí pěstované v interiéru i exteriéru.

Světlo, klima, genetika a prostor

Nukaseeds různé velikosti plastových květináčů

Při výběru velikosti květináče pro pěstování konopí je třeba zvážit mnoho faktorů. Je důležité vědět, že konečnou velikost rostliny do značné míry ovlivňuje velikost květináče. Čím větší je květináč, tím více se mohou rozvinout kořeny a rostlina se může zvětšit.

Je však třeba vzít v úvahu řadu dalších faktorů:

  • genetika, ať už se jedná o samosprašné nebo fotoperiodické rostliny.
  • délka růstové fáze
  • způsob a četnost zavlažování

Samonakvétací rostliny konopí

Jak víme, „samokvětky“ mají velmi krátký růstový cyklus a začínají kvést v polovině druhého měsíce bez ohledu na světlo, které mají. Protože budou mít málo času na rozvoj kořenového systému, není vhodné je sázet do příliš velkých květináčů.

Protože se zároveň musíme vyhnout jejich přesazování, abychom jim v jejich krátkém životním cyklu nezpůsobili stres a zpomalení růstu, budeme muset zvolit ideální nádobu, ve které mohou žít od vyklíčení až po sklizeň.

Různé typy květináčů na konopí

Pro samonakvétací rostliny konopí pěstované v interiéru se doporučují květináče o objemu 10 l až 12 l. Pokud máte velmi výkonná světla, ideální teplo, dokonalou vlhkost a odrůdu, která poskytuje vysoký výnos, můžete použít květináč o objemu až 18 l. Pokud raději pěstujete několik menších rostlin, doporučená velikost květináče je 4 – 6 l. Skvělé odrůdy autoflowerů pro indoor jsou Automaton a Tokamak.

Samonakvétací konopí se doporučuje pěstovat venku, zejména v měsících s největším počtem hodin slunečního svitu, což ve středoevropských podmínkách odpovídá červnu. Sklizeň pak probíhá v srpnu nebo v září. Obecně je doporučená velikost květináče maximálně 20 l v závislosti na odrůdě. Čím větší je květináč, tím méně často je třeba jej zalévat. Pětilitrový květináč může být dostačující, ale v horkých dnech ho rostlina za den „vypije“ a může zvadnout. Skvělými odrůdami pro pěstování venku jsou například Babayaga nebo Banshee od společnosti Nukaseeds.

Fotoperiodické odrůdy konopí

Odrůdy konopí závislé na fotoperiodě nám dávají více možností, protože při pěstování venku mají delší životní cyklus. Můžeme je použít pro všechny způsoby pěstování a dosáhnout libovolné velikosti a tvaru.

malá rostlina konopí v květináči pro klíčení

V interiéru: ať už se jedná o matečné rostliny nebo rostliny, které necháte vykvést, pokud začínáte ze semen (i z řízků) a chcete provést dvě přesazení, doporučuje se klíčit v květináči o objemu 0,5 l-1 l, poté přesadit do květináče o objemu 3-6 l (který může být konečným květináčem) a nakonec do konečného květináče. Záleží na vás, jak dlouho necháte rostliny ve vegetační fázi a jak velké je chcete mít.

Ve výběru semen konopí od společnosti Nukaseeds máme skvělé odrůdy fotoperiodického konopí velmi vhodné pro pěstování v interiéru, včetně odrůd Paradox a Megaton.

Pěstování fotoperiod v indoorů

různé velikosti plastových květináčů pro konopí

S dobrým vybavením pro pěstování v interiéru je možné udržet mateční rostliny v 50l květináčích naživu po velmi dlouhou dobu.

Při pěstování metodou SOG (sea of green) se snažíte mít velké množství rostlin, které poměrně rychle dozrávají a soustřeďují svou energii do středového stonku. K tomu je třeba použít malé květináče, které omezí růstový cyklus rostliny a podpoří její rychlé kvetení. Pokud chcete rostliny přesazovat, ať už z řízků nebo semen, doporučujeme začít v květináči o objemu 0,5 litru a poté je přesadit do květináče o objemu 6 litrů.

Pěstování fotoperiod venku

Nukaseeds různé velikosti textilních květináčů

Při pěstování fotoperiodických rostlin konopí venku je to jiné. Teplé léto s více než 15 hodinami denního světla umožňuje rostlinám růst několik měsíců a dosáhnout maximální velikosti. Pokud chcete rostlinu přesadit, začněte s květináčem o objemu 0,5-1 litr, poté ji přesaďte do květináče o objemu 3-7 litrů a nakonec do posledního květináče, který může být tak velký, jak to podmínky dovolí. Není neobvyklé, že pěstitelé používají látkové květináče o objemu 100 litrů a více. Minimální velikost začíná na 20 l.

Společnost Nukaseeds nabízí skvělé fotoperiodické odrůdy konopí Paradox a Cleopatra, které jsou velmi vhodné pro pěstování venku.

Doufáme, že je pro vás tento článek užitečný, a budeme rádi, když se o své poznatky podělíte v komentářích níže.

Zdroj článku: softsecrets.com

Publikoval Kotelnik

11/07/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů