28/02/2023

Průvodce začátečníka odrůdami, genetikou a šlechtěním konopí

Šlechtění odrůd konopí je pohlavní rozmnožování rostlin konopí křížením dvou rostlin mezi sebou. To lze provést buď u čistých odrůd konopí, nebo křížením dvou hybridů. Šlechtění konopí obvykle provádějí zkušení pěstitelé, kteří chtějí vytvořit vlastní odrůdy. Pokud jste si oblíbili určitou odrůdu a po určitou dobu jste ji získávali z různých zdrojů, pravděpodobně jste si všimli, že je značně nejednotná.

Šlechtění odrůd konopí je pohlavní rozmnožování rostlin konopí křížením dvou rostlin mezi sebou. To lze provést buď u čistých odrůd konopí, nebo křížením dvou hybridů. Šlechtění konopí obvykle provádějí zkušení pěstitelé, kteří chtějí vytvořit vlastní odrůdy.

Pokud jste si oblíbili určitou odrůdu a po určitou dobu jste ji získávali z různých zdrojů, pravděpodobně jste si všimli, že je značně nejednotná. Možná jste dokonce zjistili, že se konkrétní vzorek jen málo nebo vůbec nepodobá odrůdě konopí, kterou znáte a milujete. Důležitou roli při vývoji květů samozřejmě hrají rozdíly v pěstitelských technikách, prostředí a světelných podmínkách. Většina zkušených pěstitelů však dokáže s naprosto stejnou genetikou dosáhnout výsledků, které jsou přinejmenším rozpoznatelné. Proč je tedy tak obtížné najít shodu v různých vzorcích stejné odrůdy? Pro zodpovězení této otázky je třeba ponořit se do kalných vod genetiky a šlechtění konopí.

Proč je mezi odrůdami konopí tolik rozdílů?

šlechtění odrůd konopí

Každé jaro se nadějní zahrádkáři vydají do obchodu se zeleninou, aby nakoupili semínka rajčat s názvy jako Early Girl nebo Cherokee Purple, a v jejich deštěm zmáčených mozcích se objeví představa bohaté úrody šťavnatých fialových plodů. Výsledek je sice stěží zaručen, ale jedno je jisté: všechny rostliny vypěstované z balíčku semen budou mít plody stejné velikosti a chuti. Ve světě konopí tomu tak není. Rajčata a většina ostatních druhů zahradní zeleniny jsou jednodomé rostliny, což znamená, že mají samčí i samičí orgány na jedné rostlině. Konopí je dvoudomá rostlina; má oddělené samčí a samičí rostliny, přičemž samičí je ta, která je vyšlechtěna pro své květy obsahující THC. Pěstování dvoudomých rostlin je složitější, protože je třeba opylovat samičí rostlinu samčí rostlinou. Semena vzniklá křížovým opylením dvou rostlin mají větší genetickou rozmanitost než semena vzniklá samoopylením. V případě rajčat, základní potraviny, věnovali šlechtitelé od roku 1940 značné prostředky na šlechtění plodů pro komerční i domácí pěstování. Týmy vědců strávily roky vývojem jednotlivých odrůd a výběrem vlastností, jako je velikost, chuť, odolnost vůči škůdcům a tolerance vůči suchu. Téměř bez výjimky také šlechtí na uniformitu.

Stabilizace genetiky konopí

Někteří šlechtitelé konopí také léta šlechtí a kříží rostliny, často vycházejí z oblíbené čisté klonové odrůdy, aby vytvořili odrůdu založenou na semenech, která vyjadřuje vlastnosti jednoho z rodičů. I při těchto snahách však existují mezi jednotlivými exempláři určité rozdíly. Můžete nechat vyklíčit deset semen a z každého vzejde rostlina, která se v něčem mírně liší. Nejlepší z těchto semenných odrůd jsou poměrně drahé a velmi vyhledávané komerčními šlechtiteli, kteří často nechají vyklíčit 100 i více semen jedné odrůdy, aby vybrali rostlinu, která skutečně odpovídá tomu, co šlechtitel zamýšlel.

Naprostá většina šlechtitelů se ani nesnaží vyšlechtit jednotnou odrůdu. Namísto toho jednoduše hledají stabilní genetickou linii, tzv. hybrid. Ty tvoří velkou část dnes pěstovaných odrůd konopí a k nalezení takové, která má všechny požadované vlastnosti, je třeba stovek nebo dokonce tisíců semen. Pokud se šlechtiteli nepodaří najít pravou odnož původní odrůdy, je obtížné a časově náročné vytvořit správnou genetiku.

Skutečně skvělé odrůdy konopí získávají svou pověst mezi pěstiteli a spotřebiteli prostřednictvím recenzí a ústního podání, přičemž ty nejlepší z nejlepších získávají regionální, národní a dokonce mezinárodní věhlas.

Nejstabilnější odrůdy konopí Nuka Seeds :

Související články :

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Sakul

28/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů