18/07/2022

Recyklujete kokosový substrát?

Kokosový substrát je velmi vhodný pro pěstování konopí. Ale věděli jste, že se dá recyklovat? Více informací naleznete níže.

Věděli jste, že můžete znovu použít kokosový substrát? Stačí znát a dodržovat několik pravidel, která probereme v tomto článku.

Kokosové slupky

Po skončení pěstebního cyklu vyvstane odvěká otázka „Kam s ním?“. Ne každý z nás má zahradu, aby mohl použitý substrát vyhodit na kompost nebo jím obohatit záhon. Zatímco běžné rašelinové substráty nejsou vhodné k opakovanému použití, kokosové substráty jsou jiné – lze je použít pro více cyklů. Ušetříte si tak tahání pytlů se starým a novým substrátem a samozřejmě i nějaké peníze.

Kokosový substrát se rozkládá pomaleji než rašelina a je také odolnější vůči hnilobě a plísním. Někteří výrobci uvádějí, že jej lze použít až na 3 pěstební cykly. Zároveň je však třeba dodržovat určitá pravidla, aby vaše další kultivace proběhla bez problémů.

Pravidla pro opětovné použití kokosového substrátu:

Výběr kvalitního kokosového substrátu

ROCKWOOL a kokosový substrát

Ne všechny kokosové substráty jsou vhodné pro opakované použití. Ideální je substrát s nízkým podílem vlákniny, ale s vysokým podílem „vloček“ z drcených slupek. Důležitý je také stupeň pufrování, tj. proces úpravy kokosu vápníkem a hořčíkem. Ideální substrát pro opětovné použití musí být silně pufrovaný. Kokosový substrát lze obvykle zakoupit ve specializovaných growshopech.

Zkontrolujte EC

Kokosový substrát v ruce

Před dalším použitím je třeba zkontrolovat obsah soli v kokosu. Jedná se o zbytky hnojiv, které se hromadí v kokosovém substrátu ve formě minerálních solí. To výrazně ovlivňuje EC, a pokud je příliš vysoké, mohlo by v dalším cyklu poškodit mladé rostliny. EC můžete měřit z „odtoku“, tj. z přebytečného roztoku, který protéká květináčem při zalévání. Spolehlivějším měřením je však metoda 1:1,5.

Nepoužívejte recyklované koko pro sazenice nebo mladé řízky kvůli zvýšenému EC. Ty jsou velmi citlivé na nejrůznější odchylky. Pro sazenice používejte vždy nový kokosový substrát. Při výsadbě mladých řízků do květináče s recyklovaným substrátem udělejte do květináče otvor a naplňte ho čerstvým kokosem. Mladé kořeny tak získají kolem sebe nový substrát, než prorostou do recyklovaného kokosového substrátu.

Rozhodně nevynechávejte splachování

Kokosový substrát a rostlina konopí

Dále je třeba dodržovat „proplachování“ na konci vegetačního cyklu. To může trvat 2-7 dní, pokud není přidáno žádné hnojivo. Na druhou stranu je vhodné v této fázi podat dvojnásobné množství enzymového přípravku, který rozloží staré kořeny v substrátu a vyčistí jej pro další kolo. Dbejte na to, aby kokos zůstal po celou dobu vlhký. Enzymy by se měly přidávat v průběhu celého pěstebního cyklu s recyklovaným kokosem.

Pozor na škůdce

Pozor na nejrůznější hmyzí škůdce. Pokud v substrátu najdete něco živého, raději začněte s novým kokosovým ořechem. Typickými návštěvníky kokosového substrátu jsou malé černé mušky zvané fungus gnats, ale v dalším kole se mohou objevit i sviluška a další škůdci, kteří by mohli rostliny ohrozit. Pokud jste s nimi měli problémy, určitě starý substrát znovu nepoužívejte!

Vlákno z kokosového ořechu

Jak recyklovat kokos?

Po sklizni vezměte zbytek rostliny a vyklepejte do nádoby kokosový substrát. V ruce by vám měl zůstat jen kousek stonku a kořenového balu. Poté zkontrolujte, zda v substrátu nezůstaly kořeny. Po navlhčení recyklovaného substrátu můžete sázet.

Co s již recyklovaným kokosem ?

Jakmile recyklovaný substrát již nelze použít, můžete jej vložit přímo do kompostéru a po nějaké době získáte kvalitní půdní hnojivo pro další použití.

Na základě zdroje: softsecrets.com

Publikoval Kotelnik

18/07/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů