21/03/2023

Samčí rostliny konopí – co s nimi?

První věc, kterou jste se jako pěstitelé konopí pravděpodobně naučili, je, jak rozpoznat a zlikvidovat samčí rostliny konopí, abyste zabránili jejich „náhodnému“ opylení vašich drahocenných samičích rostlin.

První věc, kterou jste se jako pěstitelé marihuany pravděpodobně naučili, je, jak rozpoznat a zlikvidovat samčí rostliny konopí, abyste zabránili jejich „náhodnému“ opylení vašich drahocenných samičích rostlin. Věděli jste však, že samčí rostliny konopí mohou být stejně užitečné jako jejich samičí protějšky? V tomto článku vám ukážeme, jak můžete tyto samčí rostliny využít!

Jak poznat samčí rostlinu

Samčí rostliny konopí - samčí vs. samičí rostliny

Pohlaví rostliny lze poprvé určit, když je samčí rostlina stará asi 3 až 4 týdny a samičí rostlina 4 až 6 týdnů. Tehdy se na rostlině marihuany začínají vytvářet předjaří. předjaří marihuany jsou malé verze dospělých květů, které se na rostlinách konopí objevují relativně brzy ve vegetačním období a mohou pomoci určit pohlaví rostliny ještě před začátkem fáze kvetení. Samčí předkvěty vypadají jako „piky“ v balíčku karet. Pokud si navíc všimnete mnoha pylových váčků a žádných bílých pestíků, máte co do činění se samčí rostlinou. Někdy nemusí být pylové váčky v počátečních fázích růstu příliš viditelné, ale když si všimnete několika bezchlupých prašníků naskládaných na sobě jako svazek, pak s jistotou víte, že máte co do činění se samčí rostlinou. Na druhou stranu samičí prašníky mají obvykle silnou základnu a jsou obvykle delší a užší než jejich samčí protějšky. Mohou mít také 1-2 chomáčky bílých chlupů vyčnívajících z horní části. Jakmile určíte pohlaví rostlin, nezapomeňte samčí a samičí rostliny oddělit, pokud je neplánujete množit!

Když už víme, jak rozpoznat samčí rostliny konopí, jak je můžeme použít?

Šlechtění nových odrůd

Jakmile strávíte nějaký čas pěstováním odrůd určených pouze ke konzumaci, můžete začít hledat vlastní odrůdy s žádoucími vlastnostmi – například odrůdy, které mají více pryskyřice, poskytují vyšší výnosy nebo rychlejší obrat. K tomu potřebujete samce! Nezapomeňte, že samci tvoří až 50 % genetické výbavy semen. Pro šlechtění nových odrůd si proto na své zahradě vybírejte jen ty nejlepší samce s nejlepšími vlastnostmi. Jsou některé z nich silnější? Možná jsou některé vysoce odolné vůči houbám a škůdcům? Použijte samce k předání těchto žádoucích vlastností budoucím generacím.

Použití pro koncentráty THC

Samčí rostliny konopí - koncentráty THC

K výrobě koncentrátů bohatých na THC, jako je například cannabutter, je také vhodné použít samce. Ačkoli jsou samčí rostliny méně účinné než samičí, stále obsahují určité množství THC, a jsou tedy psychoaktivní. Ačkoli samčí rostliny marihuany nevytvářejí varieté, malé množství kanabinoidů lze nalézt ve varietách, listech a stoncích rostliny. Ve skutečnosti mají samčí rostliny během vegetativního růstu v listech vyšší koncentraci THC než samičí rostliny. Stejně jako používáte zbytkový cukr z listů samičích rostlin, můžete ke stejnému účelu použít i samčí rostliny! Samčí rostliny budou mít nejvíce pryskyřice koncentrované v kališních listech a dalších oblastech, kde se tvoří pyl. Nevyhazujte všechnu tu dobrotu – vyrobte si hašiš, konopné maslo nebo jiné koncentráty s využitím těchto částí bohatých na THC!

Udělejte si džus nebo čaj

Samčí rostliny konopí - THC čaj

Samčí rostlina obsahuje stejné kanabinoidy jako samičí, i když v nižších koncentracích. Díky tomu je optimální pro výrobu THCA nápojů – například čajů a šťáv. Kanabinoidy jako CBDA a THCA v konopné šťávě prospívají lidskému organismu stejně jako jiné formy marihuany.

Konopný džus představuje lepší způsob užívání kanabinoidů bez obav z nežádoucích vedlejších účinků nebo zfetování. Jen nepoužívejte větší listy a silnější stonky, abyste se vyhnuli hořké chuti rostliny. 

Použití v běžné zahradě

Stejně jako samičí rostliny produkují i samčí rostliny terpeny – aromatické oleje, které konopí dodávají jedinečnou a lahodnou vůni a chuť. Tyto terpeny jsou spojeny s ochranou proti škůdcům a chorobám, proto můžete samčí rostliny marihuany zařadit do své květinové nebo zeleninové zahrady. Ze sušených částí samčí rostliny můžete také vytvořit olej bohatý na terpeny a použít jej k odpuzování hmyzu a škůdců. Jen zajistěte, aby vaše květinová zahrada (se samčími rostlinami konopí) byla dobře oddělena od všech samičích rostlin konopí, aby nedošlo ke křížovému opylení.

Výroba konopného vlákna

Samčí i samičí rostliny konopí mohou produkovat vlákna. Existuje však významný rozdíl v typu vláken, která mohou obě rostliny produkovat. Tato vlákna se obvykle používají k různým účelům. Například samčí vlákna mají tvrdé a vláknité stonky, které lze použít k výrobě měkčího materiálu. Jejich vlákna jsou také měkčí a tenčí ve srovnání s vlákny produkovanými samičími rostlinami. Díky těmto vlastnostem jsou žádoucí pro výrobu domácích potřeb, jako jsou vysoce kvalitní tkaniny, například ručníky nebo ložní prádlo.

Logo exploze semínek Nuka

Pokud se rozhodnete pěstovat vlastní rostliny konopí, vždy si kupujte kvalitní a čerstvá semena konopí. Můžete se podívat na semena od Nukaseeds.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

21/03/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů