13/07/2022

Textilní květináče: Proč jim pěstitelé dávají přednost?

Textilní květináče jsou na trhu již nějakou dobu a v dnešním článku se dočtete o jejich výhodách nejen při pěstování konopí.

Když se řekne květináč, pravděpodobně si představíte keramický nebo obyčejný černý plastový květináč. Tyto květináče samozřejmě plní svou funkci, ale existují i tzv. chytré květináče a v tomto článku se dozvíte, co jsou textilní květináče a jaké jsou jejich výhody, které jsou opravdu velmi zajímavé.

Zlepšení struktury kořenů

Air pruning do textilního květináče

V běžném květináči rostou kořeny směrem ven a nakonec narazí na nepropustné stěny a nemají kam růst. Zakřivují se tedy směrem dolů a rostou, dokud nedosáhnou dna. Situace se opakuje. Není kam jinam jít. Kořeny se tak začnou ovíjet kolem sebe a postupně se udusí. Vytvářejí se kruhové spleti, které rostlinu stresují, zhoršují její růst a v konečném důsledku snižují výnosy.

V látkovém květináči rostou kořeny také směrem ven. Jakmile však dosáhnou stěny, jsou přirozeně zastaveny vzduchem a světlem, takže přestanou růst a nepokračují v kroužení. Když kořeny konopí přestanou růst za přístupu světla a vzduchu u stěny látkového květináče, rostlina vytvoří nové kořeny. Tím se vytvoří hustší kořenová struktura, která umožňuje rostlině přijímat více vody a živin, takže roste rychleji a do větší výšky.

Provzdušňuje kořeny, reguluje teplotu a zabraňuje přemokření.

Pěkná rostlina konopí a textilní květináč

Prodyšná tkanina umožňuje pronikání kyslíku do kořenové zóny i ze stran. Toto provzdušňování podporuje množení prospěšných mikrobů a vytváří zdravou rhizosféru (= půdu bohatou na kořeny).

Plastové květináče naopak půdu přehřívají. Zejména pokud používáte černé na slunci, můžete mikroby v půdě doslova uvařit, protože teplota půdy může být o 10 ℃ vyšší. Je to asi stejný rozdíl, jako když si ve vedru vezmete vlhké tričko nebo černé tričko.

Protože je tkanina porézní, přebytečná voda jednoduše odteče. Riziko přetečení a vzniku plísní se rychle snižuje.

Texpoty jsou kompatibilní s hydroponickými zavlažovacími systémy.

Textilní květináče mají dokonalé drenážní vlastnosti, díky nimž je lze použít v hydroponických systémech, jako jsou kapkové nebo Ebb and Flow.

Chytrý květináč a rostlina konopí

Jak vybrat látkový květináč na konopí?

Ne všechny látkové květináče jsou stejné. Při výběru správného květináče, který vám zajistí maximální úrodu, se řiďte následujícími kritérii:

Kvalitní textilie

Když investujete do své zahrady, chcete něco, co se vám skutečně vyplatí. Aby vám látkový květináč vydržel mnoho sklizní a hned se neroztrhl, vyberte si květináč z kvalitní látky. Hledejte takový, který má ochranu proti UV záření, aby se nezničil ani na slunci. Ujistěte se také, že je materiál schválen pro styk s potravinami.

Pozornost věnovaná zdroji materiálu

Textilní květináče různých velikostí

Nenechte se zmást tím, že květináč je vyroben z „recyklovaných materiálů“ nebo že je „rozložitelný“. Recyklovat lze cokoli, od plastových lahví po bavlněná vlákna, takže záleží na zdroji materiálu. Zejména bavlna má tendenci nasávat patogeny a pohlcovat choroby. A rozložitelný znamená, že se květináč brzy rozpadne, což nechcete!

Nekomplikujte to

Hledejte obyčejný silný květináč bez zbytečných mechanických součástí. Kovové a suché zipy nebo úchyty se zdají být užitečné a pohodlné, ale ve skutečnosti se po čase zanesou nečistotami a jsou nepoužitelné. Popruhy mohou být užitečné, pokud plánujete květináč často přenášet.

Kmeny Nukaseeds v textilních květináčích
Na bílých látkových květináčích se mohou objevit zelené řasy, které nejsou škodlivé.

Při srovnávacích testech bylo prokázáno, že látkové květináče skutečně přinášejí větší úrodu než srovnatelné plastové květináče.

V předchozím článku jste si mohli přečíst, jak vybrat velikost květináče pro vaše konopí.

Zdroj článku: softsecrets.com

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Kotelnik

13/07/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů