23/08/2022

Thajský zákonodárci legalizují konopí a propouští 2 958 vězňů

Dekriminalizace marihuany v Thajsku, která vyřadila konopí a marihuanu ze seznamu omamných látek, vyvolala pozitivní i negativní reakce. Jaké názory se objevují ?

Díky nové legislativě

Thajský ministr zdravotnictví Anutin Charnvirakul byl zvolen na základě hesla "legalizovat konopí".
Thajský ministr zdravotnictví Anutin Charnvirakul

Thajská vláda díky nové legislativě povolila občanům pěstovat doma rostliny konopí pro lékařské účely. Rekreační kouření marihuany však zůstává nezákonné a je trestáno pokutou až 26 000 bahtů (780 USD) a odnětím svobody až na tři měsíce. Samozřejmě není povoleno ani komerční pěstování bez licence. Přesto je Thajsko mimořádně progresivní zemí, protože přístup k narkotikům je v celé Asii velmi přísný.

 

Ministr spravedlnosti Somsak Thepsuthin.
Ministr spravedlnosti Somsak Thepsuthin

Přesto je Thajsko považováno za první zemi v jihovýchodní Asii, která legalizovala užívání konopí. Kritici však vyjádřili obavy z nedostatků „konopné“ legislativy, která by podle nich mohla vést k nárůstu počtu závislých.

Minulý týden navíc Thajsko začalo propouštět 2 958 vězňů, kteří byli odsouzeni za trestné činy související s maryuhanou. „Ministerstvo spravedlnosti předem připravilo dokumenty, které soudům usnadní vydávání příkazů k propuštění,“ uvedl ministr spravedlnosti Somsak Thepsuthin.

 

Thajci měli z propuštění vězňů smíšené pocity. Někteří tvrdili, že je to v pořádku, protože konopí bylo dekriminalizováno. Jiní se však obávali, že by vězni mohli spáchat nové zločiny.

Kroky k legalizaci

Legalizace konopí thajskou legislativou
kroky k legalizaci

První krok k legalizaci marihuany učinilo Thajsko v roce 2019, kdy vláda povolila její užívání pro lékařské účely. V loňském roce schválila konopí jako přísadu do potravin a nápojů. To umožnilo výrobcům potravin a restauracím přidávat konopí do všech pokrmů od tradičních thajských jídel až po chléb, sušenky a pizzu.

Deregulace sice podpoří ekonomiku novými produkty a službami, ale někteří lidé se obávají její temné stránky. Dekriminalizace vstoupila v platnost ještě před přijetím nového zákona o konopí, jehož cílem je regulovat marihuanu a zabránit jejímu užívání jako omamné látky.

Údaje Centra pro studium závislostí ukazují, že počet osob ve věku 18 nebo 19 let, které kouří marihuanu, od roku 2019, kdy vláda začala prosazovat legalizaci konopí, výrazně roste.

Úřady také vydaly protichůdná prohlášení o tom, jak budou zákon uplatňovat, což způsobuje nejasnosti a potenciálně vytváří prostor pro jeho porušování.

Proti liberalizaci se staví také někteří lékaři a zdravotníci, kteří se obávají, že úplná legalizace konopí by umožnila, aby se na něm stalo závislým více lidí, což by vedlo k dalším problémům. Je však třeba dodat, že tyto obavy se zatím v žádné „legalizované“ zemi nenaplnily.

 

animované logo nukaseeds

Pokud chcete vyzkoušet kvalitní semena konopí, podívejte se na naši nabídku.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

23/08/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů