29/09/2022

Použití a typy cirkulačních ventilátorů pro váš indoor

Každý zkušený pěstitel konopí ví, že ventilátor je důležitou součástí každé pěstírny, a my vám dnes ukážeme, jak si ho vybrat.

Ventilátory jsou nesmírně důležitou součástí pěstování konopí v interiéru, protože pomáhají rozvádět veškerý čerstvý vzduch, který prochází filtračním systémem, a zároveň zabraňují stagnaci vzduchu. V tomto příspěvku vám poskytneme jednoduchý nástin toho, proč a jak byste měli používat ventilátory při pěstování marihuany v interiéru – ventilátory pro pěstování v interiéru mohou celý proces pozitivně ovlivnit nebo zničit.

Proč je důležité používat při pěstování v interiéru ventilátory?

místnost pro pěstování rostlin konopí vybavená ventilátory.

Rostliny marihuany absorbují veškerý dostupný Co2 přibližně za jednu minutu, proto by měly být v blízkosti rostlin umístěny ventilátory, které rozvádějí čerstvý vzduch po pěstební místnosti, aby všechny rostliny konopí měly přístup ke stálému proudu Co2 a aby rostliny marihuany nebyly ovlivněny stagnujícím vzduchem, který může způsobit onemocnění a tvorbu vlhkosti, která může způsobit napadení rostlin plísní (nejčastěji botritidou).

Navíc díky nízkému proudění vzduchu budou vaše rostliny konopí mnohem lépe dýchat, což zlepší fotosyntézu, absorpci živin a celkovou sílu; větve budou silnější díky mírnému odporu větru, což znamená, že budou schopny vytvářet silnější a robustnější květy během období kvetení. Ventilátory můžete nechat zapnuté po celou dobu nebo je spouštět přerušovaně. Pokud pěstujete ve vlhčí oblasti, doporučujeme nechat ventilátor zapnutý, a naopak, pokud je vnitřní klima sušší, nastavíme ventilátory pomocí spínacích hodin, abychom zajistili nejvhodnější relativní vlhkost pro danou fázi pěstování.

Použití ventilátorů pro pěstování v interiéru

ventilátor v pěstebním stanu, který fouká na rostliny marihuany.

Někdy mohou ventilátory rostlinám konopí také uškodit, proto je třeba mít na paměti několik věcí, než je zapnete. Ventilátor je třeba nastavit tak, aby způsoboval jen mírné proudění vzduchu, ale ne příliš intenzivní. Pokud je příliš silný, může způsobit, že se rostliny konopí příliš ohnou a nakonec se zlomí nebo poškodí.

Kromě toho také způsobí, že substrát pro rostliny konopí mnohem rychleji vyschne, což by rostliny stresovalo a ovlivnilo jejich růst. Velmi silné ventilátory v bezprostřední blízkosti mohou výrazně ovlivnit vlhkost vzduchu v okolí rostlin konopí, proto v případě potřeby vždy používejte vlhkoměr a regulátor otáček. Lopatky ventilátoru je třeba po každém pěstování důkladně vyčistit a vydezinfikovat, aby se zabránilo přenosu patogenů z předchozího pěstování v interiéru.

Nastavení ventilátorů pro pěstování v interiéru

několik nastavitelných ventilátorů pro pěstování marihuany v pěstírně.

Ideální je pořídit si nastavitelný ventilátor s různými rychlostmi, abyste jej mohli přizpůsobit svému pěstebnímu prostoru a potřebám. Pokud je ventilátor umístěn daleko od rostlin konopí, je třeba nastavit vyšší rychlost, než kdybyste ho měli přímo u rostlin; listy konopí by měly velmi mírně mihotat. Proud vzduchu z ventilátoru by v žádném případě neměl být tak silný, aby ohýbal větve konopí, jinak by mohlo dojít k některým problémům, o kterých jste se dočetli výše.

Vždy je lepší použít více slabších ventilátorů a strategicky je rozmístit místo jednoho silného ventilátoru, který bude plnit svou funkci nerovnoměrně.

Různé typy ventilátorů pro pěstování v interiéru

Oscilační ventilátor s klipsnou pro pěstební stany

oscilační ventilátor s upínací klipsnou pro pěstování marihuany v interiéru

Tento ventilátor je speciálně navržen pro použití v pěstebních stanech. Při pěstování v pěstebním stanu není mezi rostlinami mnoho místa na umístění většího ventilátoru.. Můžete jej umístit na kteroukoli tyč pěstebního stanu, včetně dlouhé strany reflektoru, a v případě potřeby jej umístit směrem k žárovce, aby ji ochlazoval. Tyto ventilátory mají obvykle více rychlostí a funkci pomalé oscilace (i v rozsahu 180 stupňů). Tento typ ventilátoru je pravděpodobně nejvhodnější pro cirkulaci vzduchu v pěstební místnosti.

Samostatný oscilační ventilátor

Samostatný oscilační ventilátor v pěstební místnosti pro pěstování rostlin marihuany

Tento typ ventilátoru je mnohem častější v pěstebních místnostech se dvěma nebo více světly; díky své oscilaci je ideální pro pěstování konopí. Tento typ ventilátoru je vhodný pouze pro větší pěstební místnosti. Obvykle mají funkci regulace otáček, včetně různých rychlostí oscilace.

Nástěnný ventilátor s dálkovým ovládáním

Nástěnný ventilátor s dálkovým ovládáním pro pěstování marihuany v interiéru

Tento typ ventilátoru není vhodný pro pěstební stany a jeho instalace vyžaduje trochu zručnosti. Jejich obrovskou výhodou je, že je lze namontovat kamkoli na stěnu pěstební místnosti a lze je ovládat na dálku. Otáčky jsou většinou nastavitelné, ale obvykle nemají funkci oscilace.

Stropní ventilátor MultiFan Turbo

Stropní ventilátor MultiFan Turbo pro pěstování konopí v interiéru

Tento nástěnný a stropní ventilátor je ideální pro zaměření konkrétních oblastí vaší pěstební místnosti, pro nižší oblasti nebo dokonce směrem nahoru pro určité pěstební systémy. Můžete jej také zavěsit ke stropu pěstební místnosti, umístit na podlahu nebo naklonit libovolným směrem. Je také velmi tichý.

Dobře si vyberte ventilátor, aby byl co nejvhodnější pro vaše pěstební podmínky.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Peca Sarm

29/09/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů