10/01/2022

Co ovlivňuje tvrdost konopných šišek a jak ji zvýšit?

Tvrdost marihuany ovlivňuje několik faktorů. Pokud chcete dosáhnout tvrdých šišek, musíte si vybrat správný kmen a dbát na zdravý růst rostlin. Podívejme se, jak na to.

Každý chce mít co nejvíce krásných a velkých šišek. Mnoho pěstitelů také dává přednost tvrdosti konopných šišek. Podívejme se, zda a jak to můžeme ovlivnit.

1. GENETIKA ODRŮDY KONOPÍ

genetika rostlin konopí

Genetika je elementární. Pokud odrůda sama o sobě nepodporuje tvorbu velkých a tvrdých šišek, není vaší vinou, že jsou šišky o něco menší nebo vzdušnější. Nenechte se však zmást. Měkká šiška nemusí nutně znamenat špatná šiška.

Existuje spousta odrůd, které nevytvářejí tvrdé a husté šišky, ale jejich kvalita tím nijak netrpí. Dobrým příkladem takové odrůdy je Megaton od společnosti Nukaseeds. Nás však zajímají především odrůdy s tvrdými šiškami. Většina z nich je Indica, ale existují i hybridy. Mezi nejlepší z Nuka Seeds patří Paradox a Banshee. Jakmile vyroste, můžete se těšit na velké a opravdu tvrdé šišky.

2. ŠPATNÁ VÝŽIVA VE FÁZI KVETENÍ

konopný list s problémem výživy

Ve vegetační fázi má rostlina konopí tendenci odpouštět některé chyby, pokud jde o výživu. Pokud je rostlina pěkná, zelená a zdravá, můžeme jít s výživou až do krajních mezí (ale nepředávkujte ji). Jakmile však přejdete do fáze kvetení, typ a množství výživy přímo ovlivní kvalitu šišek, jejich tvrdost a celkový výnos.

Když se květy tvoří, nenechávejte je bez výživy.

Během fáze kvetení se začnou tvořit všechny palice, proto tuto část nepodceňujte. Opravdu potřebujete dostatek živin.

Pokud pěstujete v půdě bez přesazení v prvním květináči, hrozí, že rostlina spotřebuje všechny látky potřebné k vytvoření květů ještě před fází kvetení. V tomto případě nezapomeňte přidat živiny bohaté na fosfor, draslík a dusík.

KDYŽ ROSTLINA ZAČÍNÁ KVÉST, NEPOUŽÍVEJTE PŘÍLIŠ MNOHO DUSÍKU.


Rostlina konopí musí být vyživována, aby získala dokonale tvrdé šišky, ale příliš mnoho výživy ji může spálit. Lehce spálit fosforem nebo draslíkem kvetoucím rostlinám příliš nevadí. Někteří pěstitelé dokonce záměrně předávkují své rostliny fosforem. Pokud se rozhodnete překročit doporučenou dávku ve fázi kvetení, přidejte více PK a méně N. Dávku hnojiva zvyšujte vždy velmi mírně.

Problém nastává, když výživa obsahuje velké množství dusíku. To může růst květů zastavit nebo zpomalit. Množství dusíku poznáte podle náhlého ztmavnutí listů. Všimněte si, že některé odrůdy mají přirozeně tmavě zelenou barvu.

Toxicitu dusíku lze zastavit omezením dávky. Nesmíte ji však zcela vyřadit.

3. VÝBĚR SVĚTLA

jaké je ideální světlo pro rostlinu konopí?

Kvalita světla má také vliv na tvrdost šišek, proto se dobře rozhodněte, které žárovky zvolíte. Jsou nejvhodnější pro pěstování nejtvrdších šišek:

  • HPS světla
  • Vysoce kvalitní světlo LED


Pokud máte ve svém standardním vybavení některé zářivky, jako jsou CFL nebo zářivky T5, pravděpodobně nebudete mít vždy velké a tvrdé šišky. Úspěšní budete pouze tehdy, pokud budou rostliny dostatečně blízko světla. Horní vrstvy zachytí dostatek energie, nicméně spodní vrstvy budou o něco menší a nebudou tak tvrdé. CFL a T5 jsou dobrou volbou pro pěstování kvalitních a silných šišek metodami SoG/Scrog. Pokud však chcete mít šišky pevné jako skála, nebudou tou nejlepší volbou.

Zmínili jsme, že dobré LED diody vytvoří tvrdé šišky. Otázkou je, kde je hranice mezi dobrým a špatným osvětlením. Ty „špatné“ nebudou pro vaše rostliny konopí tak špatné, ale nebudou vytvářet tvrdé šišky, které chcete. Většinou se jedná o méně známé značky.

Je pro vás rozhodující tvrdost šišek? Je to tak? Pak jsou HPS světla přesně to, co hledáte. Tento typ osvětlení se může zdát ve srovnání s technologií LED poněkud zastaralý, ale šišky jsou pod tímto světlem tvrdé jako skála.

Tvrdost šišek mohou vynahradit i nová a kvalitní LED světla, která však mohou být pro někoho o něco dražší. Můžete také použít zářivky LEC(CMH). Můžete pod nimi také pěstovat velmi tvrdé šišky.

4. SELHÁVÁ VE VEGETAČNÍ FÁZI

grinded cannabis květy

Během vegetační fáze máte plnou kontrolu nad velikostí a tvarem rostliny. To vám dává výhodu před fází kvetení, protože můžete ovlivnit budoucí tvrdost šišek.


Velikost výsledné plodiny můžete vždy ovlivnit. Použijte techniky lehkého stresu (LST) ve vegetativním stadiu k vytvoření dalších pučících míst. Sklizeň pak bude báječná.

Má to však háček. Pokud máte desítky těchto květních skvrn, nebudou mít šišky požadovanou tvrdost. Chcete tvrdé šišky? Raději mějte méně míst s květy, aby do nich mohlo proudit co nejvíce energie..

Pokud máte menší odrůdu (60 cm), počet květů by měl být 4-10.

Nepouštějte se do kvetení příliš brzy. Dospělé rostliny konopí mohou podporovat tvorbu opravdu tvrdých šišek. Pokud však zahájíte kvetení příliš brzy, vaše rostlina nemusí být dostatečně velká, aby tato poupata vybudovala dostatečně tvrdě.

5. SELHÁVÁ VE FÁZI KVETENÍ

nukaseeds tenké konopné květy

Absence tvrdých květů v pozdní fázi kvetení je často důsledkem špatné péče o rostliny nebo špatné genetiky. Výslednou tvrdost šišek může ovlivnit několik faktorů.

První komplikací může být samotné olistění. Za prvé, listy celkově přijímají svůj podíl vody, výživy a světla. Ve fázi kvetení je velmi důležité světlo, takže nezbývá než odstranit přebytečné vějířovité listy a rostlinu trochu zastřihnout.

Zdravotní stav rostliny je zásadní. Zmínili jsme se o problémech s výživou ve vegetační fázi, ale problémy se mohou objevit i později. Pravidelně kontrolujte, zda rostlina nevykazuje známky poškození spálením, nedostatku živin, chorob nebo škůdců. Zdravá rostlina vyprodukuje ty nejtvrdší šišky.

Mezi další komplikace patří také možné výkyvy teplot, nadměrná vlhkost a špatné proudění vzduchu.

Teplota je jasná. Udržujte teplotu v rozmezí 18-26 stupňů. Za těchto podmínek šišky nejlépe vykvetou. Vlhkost je mnohými často přehlížena. Každý list rostliny vydává určitou vlhkost. Jakmile přejdete do fáze kvetení, procento vlhkosti se bude zvyšovat s tím, jak rostlina poroste. Snažte se udržet vlhkost pod 50 %. Jedině tak dosáhnete optimálních výsledků a tvrdých šišek bez plísně. Rostliny konopí milují čerstvý vzduch stejně jako my, a proto jim ho dopřejte, ať už jsou kdekoli.

malý květ marihuany

6. SKLIZEŇ KONOPÍ

Lidé se vždy přou o to, zda stříhat před sušením, nebo až po něm. Po usušení se šišky zdají být tvrdší.

Šišky nechte sušit na místě bez denního světla při teplotě 70°F (20° Celsia) a vlhkosti 55-65 %. Zavěste celé palice nebo položte šišky na sušící síťku.

Pokud máte nějaké vlastní tipy a triky, jak dosáhnout maximální tvrdosti šišek, podělte se s námi o ně.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Kotelnik

10/01/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů