06/09/2022

Jak skladovat semena konopí

Máte doma více semínek konopí, než můžete zasadit? Připravili jsme přehledný článek o tom, jak je správně skladovat.

Pokud chcete vědět, jak správně skladovat semena konopí, aby byla co nejkvalitnější a poskytovala co nejvyšší výnos, měli byste začít tím, že si pořídíte opravdu kvalitní semena, například od společnosti Nukaseeds. Mnoho pěstitelů však zapomíná na jednu prostou skutečnost: konopná semena jsou živá, a přestože jsou poměrně odolná, nesprávné skladování je může zničit.

Lahvička na uchovávání semen marihuany

V době, kdy semínka marihuany začnou klíčit, jsou v podobném stavu jako hibernující zvířata a stejně jako všechny živé organismy mohou semínka zahynout, pokud se o ně nebudete řádně starat. Dobrou zprávou je, že semena konopí mohou při správném skladování vydržet až pět let od sklizně.

Pokud semena konopí skladujete doma, měli byste se vždy řídit následujícími radami:

 1. Konopná semínka skladujte na chladném, tmavém a suchém místě. Nejlépe v původním obalu. Je to proto, že když jsou semena vystavena změnám zvýšené vlhkosti, vysoké teplotě nebo světlu, začnou se připravovat na proces klíčení a spotřebovávat své zásoby živin. Pokud tuto radu nedodržíte, může se stát, že nebudou mít dostatek živin ke klíčení.
 2. Ideální teplota pro skladování konopných semínek je 6 až 8 stupňů Celsia. Čím nižší je teplota, tím menší je pravděpodobnost, že semena nečekaně vyklíčí. Zkušení pěstitelé proto mají pro skladování osiva speciální chladničky. Další možností je semínka konopí zamrazit. Pokud se rozhodnete pro tento způsob, nezapomeňte je nejprve vakuově zabalit a poté uložit do tmavé nádoby. Zmrazená semena nechte ihned po vyjmutí z mrazáku vyklíčit. Nenechávejte je nejprve rozmrazit.

Pozor na vlhkost

Semena konopí uchovávejte ve vlhkém prostředí.

Při skladování semen konopí (zejména pokud již nejsou v původním obalu) dbejte na jejich správnou vlhkost. Zde je stručný přehled vlivu vlhkosti na semena:

 • <8 % vlhkosti: semena přitahují hmyz a další škůdce.
 • 9 až 20 % vlhkosti: u semen je větší pravděpodobnost vzniku plísní (při vlhkosti pod 20 % se začnou potit). Pro dlouhodobé skladování je však ideální vlhkost 8 až 10 %.
 • 21 až 30 % vlhkosti: To je ideální pro skladování konopných semínek.
 • 31 až 60% vlhkost: Při vlhkosti nad 40 % mohou semena začít samovolně klíčit.
 • 61 % a více: Čím vyšší je vlhkost, tím více jsou semena ohrožena. Jakmile vlhkost dosáhne 80 %, semena začnou vadnout a zhruba do 12 hodin zcela odumřou.
Konopná palice plná semen

Jak vidíte zde, semena potřebují správnou vlhkost. Pokud je vlhkost příliš vysoká, semena při skladování shnijí. Extrémně nízká vlhkost (8 až 10 %) je vhodná pouze pro dlouhodobé skladování. Pokud vlhkost klesne pod 8 %, dá se hmyzu přítomnému uvnitř semen šance aktivovat se a začít se množit.

Jak skladovat semena konopí

Pravděpodobně jste již pochopili, že semena je třeba skladovat mimo dosah přímého světla. Uvedli jsme také potřebu relativně nízké vlhkosti a teploty. V závislosti na tom, jak dlouho hodláte semena skladovat, máte různé možnosti:

Krátkodobé skladování

Pokud potřebujete semena skladovat pouze krátkodobě, postačí vám tmavá zásuvka nebo skříňka. Nejdůležitější je zabránit kolísání teploty a vlhkosti, a to bez ohledu na délku skladování. Zejména prudké výkyvy teplot jsou pro semena konopí nejnebezpečnější.

Středně dlouhé skladování

Chladnička je skvělá pro skladování semen konopí

Pokud chcete semena konopí skladovat několik měsíců, musíte použít vzduchotěsnou nádobu. Můžete použít sklenici nebo plastový sáček se zipem. Uzavřenou nádobu umístěte do chladného sklepa se stálou teplotou nebo do lednice. Nezapomeňte, že časté otevírání chladničky může způsobit výrazné kolísání teploty. Proto je dobré použít k tomuto účelu například druhou lednici, která se používá jen zřídka.

Dlouhodobé skladování

Pokud plánujete semena skladovat alespoň šest měsíců, měli byste použít vakuově uzavřenou nádobu. Na internetu si můžete zakoupit speciální vakuové nádoby nebo různá zařízení na odsávání vzduchu z uzavíratelných nádob. Poté vložte uzavřenou nádobu nebo sáček do tmavé nádoby a dejte ji do chladničky. Máte také možnost semena zmrazit v mrazničce, ale nezapomeňte, že takto zmrazená semena je třeba nechat ihned po vyjmutí vyklíčit.

Poznámka o hmyzu a škůdcích

Představte si, že zaplatíte několik tisíc korun za semena, dáte si práci s jejich uskladněním a pak zjistíte, že je zničí hmyz. A stačí jeden takový škůdce v nádobě, aby zničil všechna vaše semena. A co proti tomu můžete dělat? Především je třeba se při skladování semen vyvarovat velmi nízké vlhkosti. Poté můžete místo, kde skladujete semena, posypat přípravkem DiatoMITE. Jedná se o speciální prášek ze zkamenělých vodních organismů, který slouží jako vynikající přírodní insekticid.

Na závěr ještě několik rad

Před klíčením můžete semena „otestovat“ ponořením do vody. Pokud se potopí, měly by být v pořádku. Pokud však plavou, jedná se pravděpodobně o špatná semena (někdy trvá několik hodin, než se potopí, takže neztrácejte naději). Stále se je můžete pokusit naklíčit, ale existuje větší riziko, že semena nevyklíčí. Plovoucí semena konopí můžete nechat ve vodě až 72 hodin, abyste zjistili, zda přece jen vyklíčí…

Pokud máte doma stará semena konopí, která nebyla skladována v ideálních podmínkách, existuje několik způsobů, jak jim pomoci vyklíčit:

zásobník na konopná semínka
 • Ostrým nožem odstraňte tvrdý hřbet.
 • Namočte semena do sycené vody s přídavkem látky zvyšující klíčivost, kyseliny fulvinové nebo několika kapek peroxidu vodíku. Použijte vodu pokojové teploty a předmáčení provádějte nejméně 12 hodin na tmavém místě.
 • Tvrdý vnější obal lehce poškrábejte smirkovým papírem. Věřte tomu nebo ne, ale tento proces může pomoci dostat teplo a vlhkost dovnitř. Tento proces se nazývá „zjizvení“ a měl by proběhnout před namáčením semen.
 • Jako poslední pokus o vyklíčení udělejte do skořápky malý řez.

Na základě zdroje : growmart.cz

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Kotelnik

06/09/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů