18/02/2023

Jak zalévat rostliny konopí v půdě

Začínající pěstitelé si často kladou otázku, jaká je nejlepší metoda zalévání konopí v půdě.

Jak zalévat rostliny konopí v půdě

Začínající pěstitelé se často ptají, jaký je nejlepší způsob zavlažování konopí v půdě. Je pravda, že konopí potřebuje hodně vody, ale je také pravda, že nesnáší přemokření, takže je snadné udělat chybu. Dodržování těchto rad zajistí optimální výsledky pěstování.

Konopí je rostlina, která nemá ráda neustálé zalévání. Je důležité plodinu vydatně zalévat a poté počkat, až půda vyschne, a teprve poté znovu zalévat, a to buď hnojivem, nebo vodou z vodovodu.

Pomocí následujících kroků vypočítejte množství vody potřebné na jednu rostlinu:

Objem vody potřebný pro každé zavlažování musí být alespoň čtvrtina celkového objemu květináče nebo nádoby.

Jak zalévat rostliny konopí v půdě
  • Pro 1l květináč použijte 0,25 l vody na každé zalévání.
  • Pro 4l květináč použijte 1 l vody na každé zalévání.
  • Pro 12l květináč použijte 3 l vody na každé zalévání.
  • Pro 30l květináč použijte 7,5 l vody na každé zalévání.

Obvykle musíme zalévat 2 až 3krát, pomalu a rovnoměrně po celé ploše, abychom dostatečně zvlhčili celý substrát. Pod květináče umístěte desky tak, aby se ihned po zalití rostlin naplnily vodou; tato voda se kapilárou vstřebá za méně než jeden den. Velmi důležité je také použít kvalitní substrát, nejen s dobrou retenční schopností, ale také s dobrou drenáží ( náš substrát by měl obsahovat jílovité štěrky, perlit a/nebo kokosové vlákno ).

Po zalévání si můžete všimnout, že květináče/kontejnery jsou nyní velmi těžké a špatně se s nimi pohybuje. Nyní byste měli nádoby každý den zvážit – můžete to udělat rukama. K porovnání obou hmotností můžete použít květináč naplněný suchým substrátem. Když ztratí většinu své váhy, je čas je znovu zalít.

Protože voda váží mnohem více než půda, váží květináč nasycený vodou mnohem více než jiný květináč připravený k zalití. S trochou praxe se rychle naučíte, kdy je správný čas konopí zalít. 

Tato technika je velmi snadná a účinná a je vhodná pro všechny druhy rostlin v květináčích! Při použití této metody budete rostliny zalévat pravděpodobně jednou za 3-6 dní. Některé faktory mohou vyžadovat častější zalévání, např. malé květináče, suché a horké podnebí, sluneční svit atd.

Kapková závlaha v půdě nepřináší dobré výsledky a měla by se používat pouze ve výjimečných případech (dovolená). Pokud chcete mít funkční systém kapkové závlahy, měli byste na půdu zapomenout a použít jakýkoli hydroponický substrát dostupný na trhu (kokosové vlákno, minerální vlna, hliněné oblázky atd.).

Jaká je nejlepší voda pro zavlažování konopí?

Pokud je hodnota EC <0,4, můžete použít vodu z vodovodu. V opačném případě ji zřeďte čistou vodou (EC = 0,0), například dešťovou vodou nebo osmotickou/demineralizovanou vodou, abyste získali hodnotu EC kolem 0,3.

Rostliny konopí nemají rády chlór, vápenatou (tvrdou) vodu ani jiné látky obsažené ve vodovodní vodě. Doporučujeme nechat vodu odpařit veškerý chlor při pokojové teplotě (24 hodin v klidu).

  • Osmotická voda je ideální pro pěstování konopí, pokud do ní přidáte několik přísad. Tu lze snadno sehnat v obchodech se zvířaty/rybami nebo si ji lze vyrobit pomocí osmotického systému. Měli bychom přidat vápník/hořčík/stopové prvky, protože většina hnojiv je vyrobena pro použití s vodou z vodovodu.
  • Dešťová voda je také velmi užitečná, ale doporučuje se – zejména v interiéru – vložit ji na několik sekund do mikrovlnné trouby, aby se sterilizovala od bakterií, vajíček, spor plísní atd.
Tabulka ředění vody z vodovodu konopí
Tabulka ředění vody z vodovodu konopí

Tipy pro zalévání marihuany

Postupné snižování zavlažování na konci kvetení zvyšuje produkci pryskyřice - model Banshee
Postupné snižování zavlažování na konci kvetení zvyšuje produkci pryskyřice – model Banshee

V posledních týdnech před sklizní se potřeba vody v rostlinách snižuje. Poté musíme postupně snižovat množství vody při každé zálivce, protože při příliš dlouhém vysychání substrátu můžeme mít problémy s plísněmi v pupenech. Mírný „vodní stres“ na konci kvetení navíc zvyšuje produkci pryskyřice.

Nezapomeňte však 3-4 týdny před sklizní rostliny propláchnout vodou (bez hnojiva).

Hnojivo aplikujte každé dvě zalévání nebo dvě ze tří. Proplachování rostlin vodou (nebo můžete přidat enzymy či huminové/fulvové kyseliny) zředí a „zrecykluje“ ty živiny nahromaděné v půdě, které mohou rostliny intoxikovat konopím.

Je zřejmé, že čím větší rostlina, tím více vody potřebuje. Pokud zjistíte, že některá rostlina potřebuje méně vody než ostatní, můžete snížit množství vody na zavlažování, abyste mohli všechny rostliny zalévat ve stejný den. Totéž platí pro rostliny, které vyžadují více vody než ostatní.

Postřikování rostlin vodou způsobuje, že mají méně kořenů, proto se vyhněte postřikům častěji než 1-2krát týdně. Protože rostliny přijímají vodu z listů , nevyvinou si pěkný kořenový bal, aby jej našly v půdě.

Podobné články

Nejlepší velikost květinaču pro pěstování konopí

Jak správně zalévat konopí ve 23 bodech

5 tipů pro klíčení starých semen

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Blood

18/02/2023

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů