20/09/2022

Je topping vhodný pro samonakvétací odrůdy konopí?

Samonakvétací odrůdy konopí se stávají velmi oblíbenými. Uvažovali jste někdy o jejich toppingu? Je to dobrý nebo špatný nápad?

Jak je to s toppingem u samonakvétacích odrůd konopí? Mnozí pěstitelé se na to často ptají a často se setkávají se zápornou odpovědí. Obvykle se to nedoporučuje. Podíváme se na situace, kdy je vhodné zastřihnout samonakvétací květy, a na několik rad ohledně postupu při jejich doplňování.

Proč se u samonakvétacích rostlin konopí nedoporučuje přelévání ?

Hlavním argumentem je, že HST (High Stress Technique) vždy na chvíli zastaví růst rostliny, a protože životní cyklus samonakvétacích rostlin konopí je omezený, může toto zpomalení zastínit přínos doplňování. Toto tvrzení je samozřejmě pravdivé, ale v posledních několika letech se automatické kmeny posunuly dál.

Čeho chtějí pěstitelé dosáhnout při pěstování samonakvétacích odrůd konopí?

Pěstitelé používají vrchní zálivku, když chtějí, aby rostlina byla bujnější a nerostla do výšky. Je to proto, že mají často omezený prostor na výšku a chtějí mít více vrcholů, což znamená větší úrodu.

V každém případě, pokud se pěstitelé nechtějí pouštět do stříhání, ale přesto chtějí vyzkoušet nějakou techniku, obvykle používají techniku nízkého stresu. neboli LST.

Velmi oblíbené je například ohýbání, jak vidíte na obrázku níže.

technika vázání a ohýbání

Metoda SCROG se také velmi často používá při pěstování samonakvétacích rostlin konopí v interiéru.

metoda Scroging

Kdy je vhodná doba na stříhání samonakvétacích odrůd konopí a kdy ne?

Když chcete zastřihnout samonakvétací rostliny, může být obtížné poznat ten správný okamžik. Doplňování se obvykle provádí, když rostlina konopí dosáhne 4 úrovní. Vyhněte se jakémukoli druhu HST, pokud rostlina není vitální nebo pokud se jedná o odrůdu s velmi krátkou vegetační dobou (2-3 týdny). Dnes jsou na trhu k dispozici automatické odrůdy s délkou vegetace i 40-60 dní. Tyto samonakvétací odrůdy mají velké výnosy a jsou pro ně povoleny techniky HST.

Doplňování samonakvétacích odrůd konopí – několik užitečných tipů

  1. Vždy používejte čisté nůžky/čepele. Je také nutné, aby byly nástroje správně ostré. Nechcete přece krájet něco tupým a špinavým nožem. Rostlina bude již tak vystavena velkému stresu a vadné nástroje by ho mohly ještě zhoršit.
  2. Zjistěte vše o odrůdě, kterou pěstujete. Například Banshee je vitální a snaží se většinu energie vložit do svých vrcholů, takže je dobrá na doplňování.
  3. Pokud si nejste jisti, že rostlinu zvládnete, nedělejte to a zkuste některou z technik LST (low stress training).

Shrnutí o doplňování automatických odrůd konopí

Dnes je nejdůležitější odrůda samonakvétací rostliny, kterou pěstujete. Čím rychlejší je odrůda, tím menší je šance, že bude mít dostatečně dlouhou vegetativní fázi, aby se topping projevil pozitivně. Pokuste se zjistit délku vegetativní fáze samonakvétací rostliny, kterou pěstujete. Nikdy nepoužívejte zálivku u rostliny, která je vystavena jiným stresům, například nevyváženosti výživy, nebo pokud v nedávné minulosti prodělala nějaký stres. V tomto případě může být období zakrnění rostliny delší a může dojít k hermafroditizaci.

zastřihování rostliny konopí nůžkami

Pokud je vaše rostlina zdravá, bujná, odrůda není přirozeně rozvětvená a zároveň se jedná o odrůdu s alespoň měsíční vegetační dobou, je vhodné ji završit.

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

20/09/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů