28/05/2021

Klíčení – semen konopí Paradox

Právě jste si koupili semena konopí Paradox. Dobrá volba. Víte ale, jak je správně naklíčit, aby byly silné a zdravé? Zde je několik rad.

Jak klíčit semena konopí Paradox?

Klíčení semen konopí Paradox je jedním z prvních kroků v procesu pěstování marihuany. Přestože stále existují pěstitelé konopí, kteří dávají přednost klonům (odřezkům) konopí před semeny. Tento trend postupně upadá a lidé se rozhodují pro semena hlavně proto, že si mohou vybrat vlastní odrůdu konopí a nemusí se spoléhat na pěstitele, kteří poskytují odřezky na černém trhu. Pokud si tedy pěstitel vybere semena z ověřené semenné banky, nemusí se obvykle obávat o jejich čerstvost nebo kvalitu.

Semeno hlavního kořene konopí

Jaké faktory ovlivňují klíčení semen a co tento proces znamená v přírodě?

Klíčení semen konopí, ale i jiných rostlin, je přirozený proces, při kterém rostlina ožívá. Tento proces doma i v přírodě obvykle odstartuje teplé a vlhké prostředí, které semeno probudí k životu. V takovém prostředí se cítí doslova jako doma, proto je velmi důležité udržovat v prvních dnech stabilní vlhkost a teplo. Tím dojde k prasknutí semenné slupky a růstu kořene. Tento první kořen je pro rostlinu velmi důležitý, protože umožňuje mladé sazenici čerpat vodu a další živiny potřebné pro její růst. Kromě schopnosti vyživovat rostlinu má tento kořen také schopnost udržovat stabilitu celé rostliny, což ocení zejména pěstitelé venku.

Jedním z velmi důležitých faktorů, které ovlivňují klíčivost semen, je bezpochyby skladování konkrétního prodejce (semenné banky). Způsob skladování semen konopí má velký vliv na jejich klíčivost. Měly by se skladovat na chladném, tmavém a suchém místě, nejlépe uzavřené ve vzduchotěsné nádobě v lednici. Správně skladovaná semena mají životnost několik let, takže se nemusíte obávat o jejich klíčivost.

Nástroje pro klíčení

Dalším faktorem, který ovlivňuje klíčivost, je bezpochyby zvolený postup. Co tedy potřebujete ke správnému naklíčení semen marihuany? Seznam naleznete níže.

  • Semena konopí
  • Kapesníky nebo toaletní papír bez vůně
  • Deska nebo jiná podpěra
  • Sklenice s vodou, která stála nejméně 24 hodin.
  • Malý květináč, substrát nebo jiné pěstební médium (Grodan, Rockwool)

Jaký je tedy postup, pokud chci správně naklíčit semena konopí Paradox?

Malé rostliny konopí

  • Nejprve je třeba nechat vodu 24 hodin odstát. Poté můžete do vody nakapat 2 až 3 kapky peroxidu vodíku, který pomůže vodu okysličit. Voda by měla mít pokojovou teplotu a měla by být umístěna ve tmě. Vhoďte semínka do sklenice a nechte je 24-48 hodin plavat. Po prvních několika hodinách můžete zkusit ponořit semínka pod hladinu na dno sklenice tak, že do nich píchnete prstem.
  • Po dvou dnech můžete u některých životaschopnějších semen vidět malý kořínek. Opatrně je všechny vyjměte a přendejte na talíř s ubrousky nebo kousky toaletního papíru. Semena pečlivě oddělte, abyste mohli jednotlivé odrůdy od sebe odlišit. Talíř udržujte stále vlhký a můžete ho přikrýt jiným talířem, abyste podpořili klima. Semena s mladými kořínky jsou velmi citlivá na vlhkost a při vyschnutí pravděpodobně odumřou.
  • Semena marihuany mohou na talířku klíčit 7-10 dní. Je velmi důležité udržovat semena a ubrousky stále vlhké a nenechat je vyschnout. Nejsilnější semena mohou začít klíčit během prvních dvou dnů. Ty pomalejší by měly vyklíčit během prvních 7 dnů. zralost semen poznáte podle délky jejich klíčků. Pokud jsou klíčky alespoň 1 cm dlouhé, můžete je bez obav zasadit do půdy nebo jiného substrátu.

Při přesazování sazenic buďte vždy opatrní.

  • Po několika dnech by většina semen měla mít dostatečně dlouhé klíčky, aby mohla být bezpečně zasazena do půdy. Před výsadbou semen půdu dostatečně zavlažte a navlhčete. Do jamky vložte semeno s dostatečně dlouhým klíčkem, kořenovou stranou dolů, aby mohlo růst směrem vzhůru. Semena lze jemně přikrýt zeminou, ale jen natolik, aby k nim pronikalo trochu světla. V této fázi obvykle není třeba používat žádné stimulátory ani hnojiva, protože rostlina stále čerpá živiny ze svých přirozených zásob. V prvních dnech je také důležité udržovat vlhkost vzduchu kolem 70-80 %.
  • Jakmile rostliny vyrostou z hlíny, je důležité zajistit, aby byly dobře vyživovány a měly dostatek vody, což je pro rostliny konopí velmi důležité. Pokud vám na talíři s osivem nějaké zbyly, nezoufejte a počkejte ještě několik dní. Pokud však po 10 dnech stále máte semena bez viditelných kořenů, jsou pravděpodobně mrtvá a nic s tím nenaděláte. Bohužel i to se může stát a nemusí to být nutně vina semenné banky, která vám semena marihuany prodala. Stejně jako u většiny přírodních produktů mají semena omezenou životnost, takže nikdo nemůže stoprocentně zaručit, že zakoupená semena vyklíčí. Zkušení pěstitelé (pěstitelky), kteří již mají vlastní metody klíčení konopných semen, dosahují dlouhodobě 80-90% úspěšnosti.

Klíčení může být složité

klíčení semen konopíKlíčení semen marihuany nebo konopí bohužel neprobíhá vždy podle plánu, takže některá semena mohou na talíři strávit doslova jen několik hodin, zatímco jiným to může trvat i několik dní. Některé odrůdy konopí se také po vyklíčení chovají jinak než ostatní. Zatímco některým trvá několik dní, než dosáhnou ideální výšky, jiné rostou zpočátku velmi pomalu, dokud nemají na větvích dostatek listů, které zachycují sluneční energii důležitou pro správný a rychlý růst. Rozmanitost a originalita jednotlivých odrůd je důvodem, proč se mnoho pěstitelů vrací k pěstování ze semen namísto řízků. Pokud se pěstitel rozhodne pěstovat konopí ze semen namísto klonů, může si vybrat doslova ze stovek odrůd s různými vlastnostmi.

Pokud vás zaujal náš článek o pěstování a klíčení a uvažujete o nákupu semen marihuany pro sběratelské účely, prohlédněte si naše semena a zjistěte, co vás zajímá. Vřele doporučujeme naši luxusní odrůdu konopí Paradox, která vás nezklame.

Publikoval Jan Veselý

28/05/2021

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů