05/10/2022

Marihuana a deprese

Dnes se podíváme na to, jak marihuana THC ovlivňuje depresi a zda ji může léčit, nebo naopak zhoršovat. Níže uvádíme přehled vědeckých studií.

Lze marihuanu považovat za lék na depresi, nebo působí právě naopak? Vědci zatím nemají zcela jasné závěry. V tomto článku se pokusíme shrnout dosavadní poznatky.

hlava z listí marihuana a deprese

Deprese je jedním z nejčastějších duševních onemocnění. Světová zdravotnická organizace odhaduje, že s ní žije více než 264 milionů lidí (na celém světě) a jejich počet stále roste.

Existuje mnoho osvědčených možností léčby deprese a vědci stále zkoumají nové možnosti léčby. Ty by mohly přinést úlevu lidem, kteří při současné léčbě nepociťují zlepšení. Jednou z těchto možností může být marihuana, ale k relevantním poznatkům máme pravděpodobně ještě daleko. Každopádně něco víme.

Na marihuanu lze ve vztahu k depresi nahlížet dvěma způsoby. Buď jako látka zmírňující depresi, nebo jako spouštěč deprese. Přestože mnoho lidí s depresí užívá marihuanu, vědci se nedomnívají, že by tato droga přímo způsobovala poruchy nálady. Nejnovější výzkumy naopak naznačují, že lidé s depresí ji používají k léčbě svých příznaků. Úleva od úzkosti je totiž jedním z nejčastějších důvodů, proč lidé marihuanu užívají.

Některé výzkumy ukazují, že marihuana může lidem trpícím depresí pomoci cítit se lépe, ale platí to zejména krátkodobě. Dosud žádný kontrolní ústav na světě neoznačil marihuanu jako drogu proti úzkosti.

Užívání marihuany může způsobit problémy

Mnoho lidí s depresí považuje marihuanu za bezpečnou drogu. Studie však ukazují, že marihuana může u deprese zvyšovat riziko některých závažných problémů. Jedná se spíše o varování, ale patří sem i takové věci, jako je..:

Zhoršení deprese

U některých lidí marihuana příznaky deprese zesiluje. Riziko je vyšší, pokud jste drogu začali užívat jako teenageři, patříte k intenzivním uživatelům nebo místo léčebné marihuany užíváte marihuanu pro rekreační účely.

Nedostatek motivace

Když užíváte marihuanu, může pro vás být obtížnější účastnit se aktivit, které jsou pro vás dobré. Jedna studie zjistila, že přibližně 20 % lidí, kteří užívají marihuanu kvůli depresi, uvedlo, že snižuje jejich motivaci.

Marihuana a léčba deprese

Některé studie také ukazují, že nízké dávky marihuany mohou pomoci při depresi. To může znamenat, že účinek marihuany na depresi je pravděpodobně závislý na dávce.

Výsledky klinického výzkumu publikované v časopise Journal of Psychoactive Drugs v roce 2014 ukázaly, že užívání marihuany bylo spojeno se snížením příznaků posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Vzorek respondentů uvedl průměrné snížení symptomů posttraumatické stresové poruchy až o 75 % ve všech oblastech.

Willie Nelson marihuana a deprese

Zejména na internetu najdete mnoho příběhů a důkazů o tom, že marihuana lidem s depresí skutečně pomáhá. Výzkumníci však stále sdílejí názor, že je třeba provést mnohem více výzkumů, které by zohlednily celou řadu proměnných. Marihuanu tedy rozhodně nelze všeobecně doporučit jako bezpečnou možnost samoléčby psychických problémů. Zároveň může některým lidem skutečně pomoci zmírnit úzkost.

Americká psychiatrická asociace upozorňuje, že neexistují žádné vědecké důkazy, které by jednoznačně podporovaly užívání marihuany jako vhodného léku na depresi nebo jiné psychiatrické onemocnění. Vzhledem k silným vazbám mezi Psychiatrickou asociací USA a farmaceutickými společnostmi lze bohužel předpokládat, že vědecké studie potvrzující přínos konopí v psychiatrii se v blízké budoucnosti neuskuteční.

V nabídce Nukaseeds najdete skvělé modely konopí, které dokážou kvalitně potlačit depresi, například Automaton a Banshee.

Zdroj: softsecrets

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Kotelnik

05/10/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů