26/08/2022

Scromiting nebo zvracení vyvolané kouřením marihuany

Někteří lidé se domnívají, že užívání konopí může způsobit scromiting – závažný stav způsobující nezvladatelné zvracení. Je to pravda, nebo ne?

Britské noviny nedávno přinesly zprávu, že užívání konopí způsobuje scromiting, tedy stav, kdy člověk křičí a zvrací ve stejný okamžik, a že se v Americe rozšířil. Ale abychom to uvedli na pravou míru, viděli jste někdy huliče, který by najednou začal nekontrolovatelně zvracet na ulici a křičet u toho? V článku se spíše hovoří o syndromu konopné hyperemise, což je zdravotní stav, který ještě není zcela objasněn a podle některých možná ani neexistuje.

Další nedávné dezinformace o užívání konopí

animovaná žena zažívá scromiting

Kromě první zprávy rozvířila vody kolem konopí i druhá zpráva, která legalizaci konopí v Kalifornii označila za noční můru sociálních vztahů, kterou je třeba velmi rychle zastavit, než bude pozdě.

To je samozřejmě melodramatické a autoři článku se zaměřují pouze na to, aby konopný průmysl v očích veřejnosti shazovali. Vše dokládají svými rádoby studiemi, že konopí vyvolává tuto agresivní formu zvracení.

Vtipné je, že žádnou takovou studii nenajdete.

Zajímavé je, že celá věc se scromitingem vyplynula z rozhovoru s doktorkou Roneet Lev, která pracuje v nemocnici v San Diegu. V podstatě to byla ona, kdo přišel s tím vtipným názvem, a tvrdí, že se u ní v kanceláři stále častěji objevují lidé, kteří zažívají scromiting. V rozhovoru také zmínila případ z roku 2004, kdy tři mladí muži zemřeli na komplikace způsobené syndromem konopné hyperemise.

Rádi bychom ovšem zdůraznili, že na následky konzumace konopí ještě nikdo nezemřel a je těžké uvěřit, že tímto zdravotním problémem trpí tak velké množství lidí.

Co je to přesně Scromiting neboli syndrom konopné hypereméze?

žena držící joint

Syndrom konopné hyperemise (CHS ) je stav spojený s dlouhodobým užíváním konopí ve velkém množství. Mezi příznaky patří ranní nevolnost, bolest v oblasti žaludku, zvracení (dlouhodobé, i několik hodin) a časté sprchování nebo mytí.

Časté sprchování je docela zajímavým příznakem zdravotní poruchy a málokdo chápe, proč k němu dochází. Podle Studie z roku 2011, může zklidnit nevolnost působením na termoregulační systém hypotalamu, který může být ovlivněn konopným raušem.

Tyto příznaky mohou trvat, dokud dotyčný nepřestane konopí užívat.

Je vůbec scromiting skutečný?

muž s nevolností

Je to sporné. Například o CHS se ví teprve několik let a výzkum tohoto syndromu je zatím nedostatečný. Tento syndrom se poprvé objevil v roce 2004 v Austrálii, jak popisuje tato studie. Výzkumníci si všimli, že všech deset pacientů bylo chronickými uživateli marihuany. Sedm z nich pak přestalo konopí užívat a příznaky vymizely, zatímco zbývající pokračovali, protože nechtěli přestat.

Jiná skupina tvrdí, že CHS je způsoben kontaktem s neemovým olejem, organickým pesticidem. Komplikace způsobené použitím neemového oleje jsou však trochu jiné.

Naštěstí pro všechny jsou to jen domněnky, nikoli vědecky podložená fakta. V posledních letech se objevilo mnoho vědeckých studií, ale žádná z nich nepotvrdila původ a příčinu CHS. Zvracení jako takové se může u některých lidí objevit, a to i v případě, že pravidelně užívají marihuanu, ale nemusí být vždy přičítáno marihuaně. Pokud však máte tyto problémy, raději navštivte lékaře.

Můžeme vás však ujistit, že se nejedná o epidemii ani o otravu marihuanou. Osoby, které to tvrdí, mají obvykle málo informací nebo se často snaží vytvořit dezinformaci, aby vyvolaly strach z konopí.

Podívejte se na nabídku kvalitních semínek marihuany, která rozhodně nezpůsobí zvracení 🙂

Tento příspěvek je k dispozici také v: English Deutsch Français Polski Español Čeština

Publikoval Jan Veselý

26/08/2022

Přidat komentář

Přihlášení
nebo
Registrace
pro psaní komentárů